کد خبر: 181805 A

محسنی‌اژه‌ای: / ۶ /

نسبت به هر کسی که عفوی صادر شود آن را اعمال می‌کنیم. اگر برای کسی عفو آمده باشد وی آزاد می‌شود اما ممکن است برای برخی دستور عفو صادر شود و بخشی از مجازات آنان تقلیل یابد. بنابراین عفو به معنای آزاد شدن متهم نیست.

سخنگوی قوه‌قضاییه با بیان اینکه ختم رسیدگی با پایان جلسه دادگاه متفاوت است، گفت: ‌ برای م. ر مقام ارشد دولت قبل حکمی صادر نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که آیا در رابطه با پرونده ایران زمین، شهرداری احضار شده است گفت: من در این خصوص اطلاعی ندارم.
وی در مورد آخرین وضعیت پرونده م. ر معاون اول دولت احمدی نژاد نیز یادآور شد: برای این پرونده هنوز حکم صادر نشده است. البته جلساتی که خود متهم باید حاضر می‌شد تمام شده اما ختم رسیدگی هنوز انجام نشده است و طبیعتا ختم رسیدگی با پایان جلسه دادگاه متفاوت است. بر همین اساس حکمی هم صادر نشده است.
در ادامه خبرنگاری عنوان کرد که در برخی موارد مشاهده می‌کنیم که تعداد پرونده برخی افراد منجر به سنگین‌تر شدن حکم آنها از سوی دستگاه قضایی نمی‌شود آیا ایراد از قانون است یا روند رسیدگی به پرونده‌ها مشکل دارد؟ که اژه‌ای پاسخ داد: این مساله چند وجه دارد. برخی از اخبار در این مورد درست نیست. در قانون پیش‌بینی شده اگر کسی جرمی مرتکب شد و بعد آن را تکرار کرد این بار یک و نیم برابر مجازات می‌شود و به دفعات بیشتر مجازات سنگین‌تر خواهد شد اما اگر فردی همزمان جرایم متعددی انجام دهد قطعا محکومیت وی تشدید می‌شود. با این حال این طورنیست که بگوییم چون یک نفر دو بار مرتکب جرمی شده باید بار دوم او را اعدام کرد.
خبرنگار دیگری با اشاره به پرونده قیر و نفت که در اصفهان در حال رسیدگی است گفت که آیا اظهارات دادستان اصفهان مبنی بر اینکه اوراق شناسایی ۱۲ نفر از متوفیان این پرونده مورد کلاه‌برداری قرار گرفته ارتباطی با آن دارد که اژه‌ای پاسخ داد: بعید می‌دانم این مساله مربوط به پرونده قیر و نفت باشد.
دادستان کل کشور گفت: اخیرا باند جعلی در خصوص مالیات دستگیر شده‌اند که احتمالا این مساله مربوط به همین باند است. این باند با اسناد جعلی و تبانی از دادن مالیات صرف نظر می‌کردند.
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص بهره‌برداری‌های بی‌رویه از معادن قله دماوند علی رغم مخالفت تمام سازمان‌ها گفت: وقتی اعلام می‌کنیم که همه دستگاه‌ها با این بهره‌برداری مخالفت کرده‌اند سوال این است که چه کسی اجازه این بهره‌برداری را داده و آیا اصل بهره برداری غیرمجاز بوده یا از میزان بهره‌برداری تجاوز صورت گرفته است؟
وی در مورد قانون آیین دادرسی جدید برای مبارزه با مواد مخدر نیز گفت: ما در مورد هر قانونی که از مجلس بگذرد و به تصویب شورای نگهبان برسد ملزم به اجرا هستیم و اگر اشکالی داشته باشد سعی می کنیم آن را با ماده واحده و طرح اصلاح کنیم.
وی گفت: در خصوص آیین دادرسی در مورد جرایم سازمان یافته، خشن، امنیتی و برخی مسائل مربوط به مواد مخدر ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد که قوه قضاییه در حال بررسی این اشکالات است. در قانون شش ماه مهلت برای اجرا وجود دارد اما اگر طی این مدت تغییری با طرح و ماده واحده حاصل نشد ما خود را مکلف به اجرای قانون می‌دانیم.
دادستان کل کشور در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه گفته می‌شود نسبت به برخی محکومین پرونده فساد مالی عفو رهبری خورده اما این عفو تاکنون اعمال نشده است گفت: نسبت به هر کسی که عفوی صادر شود آن را اعمال می‌کنیم. اگر برای کسی عفو آمده باشد وی آزاد می‌شود اما ممکن است برای برخی دستور عفو صادر شود و بخشی از مجازات آنان تقلیل یابد. بنابراین عفو به معنای آزاد شدن متهم نیست.
وی در پاسخ به سوال دیگری از خبرنگاران در خصوص مجازات حبس برای پیشگیری از بارداری گفت: بحثاین قانون هنوز تمام نشده است اجازه بدهید در پایان آن اظهار نظر کنیم.

تجاوز دستگاه قضایی دماوند دولت شهرداری غلامحسین محسنی اژه ای مالیات مبارزه با مواد مخدر معاون اول اعدام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر