کد خبر: 256848 A

بهشتی‌پور در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: تاکنون دولت آمریکا در برابر فشارهای کنگره ایستادگی کرده است.

حسن بهشتی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص ارزیابی خود از روند مذاکرات هسته‌ای عنوان کرد: در دور قبلی مذاکرات تلاش بیشتری شد، تا طرفین بتوانند قبل از پایان ماه مارس به تفاهم برسند، اما رسیدن به این تفاهم دشوار است، زیرا پرونده هسته‌ای کشورمان در ده سال گذشته پیچیده شده است.

وی با ابراز امیدواری برای رسیدن به تفاهم سیاسی تا پایان ماه مارس اظهار داشت: تاکنون روند مذاکرات روبه‌جلو بوده است و آمدن آقای صالحی، انرژی تازه‌ای به مذاکرات اضافه کرده است. ایشان سال‌هاست دیپلمات حرفه‌ای بوده‌اند و از سوی دیگر، به مسائل فنی و حقوقی نیز اشراف کامل دارند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه هم ایران و هم 1+5 خواستار رسیدن به توافق هستند، تصریح کرد: در ماه‌های اخیر مشاهده می‌کنیم که مخالفان مذاکرات و به خصوص اسرائیل فشارهای بیشتری برای عدم حصول به توافق اعمال کرده‌اند و در این راستا نتانیاهو به آمریکا سفر می‌کند تا با سخنرانی در کنگره بتواند مذاکرات را منحرف و مانع از توافق شود. اما تاکنون دولت آمریکا در برابر این فشارها ایستادگی کرده است.

بهشتی پور در پاسخ به این سوال که برخی‌ می‌گویند آمریکا به تعهداتش پایبند نیست، تصریح کرد: اینکه آمریکا منافعی دارد و براساس آن منافع عمل می‌کند، شکی نیست. اما اینکه آمریکا نسبت به مسئله هسته‌ای از روز توافق تا به امروز پایبند نیست کمی از واقعیت بدور است چون آمریکا از بسیاری از حرف‌هایش عقب کشیده است. یادمان باشد که یک روز همین آمریکا می‌گفت ایران حق داشتن یک سانتریفیوژ هم ندارد. اما اکنون حق هسته‌ای کشورمان را به رسمیت شناخته است.

مدیر پیشین شبکه العالم بزرگترین مانع برای رسیدن به توافق را رژیم صهیونیستی دانست و افزود: اسرائیلی‌ها با انواع و اقسام امکانات و با استفاده از تمام ظرفیت‌هایشان درصدد هستند تا مانع از توافق شوند و در این راستا ائتلافی از همکاری کشورهای عربی تا تندروهای آمریکایی را تشکیل داده‌اند  که امیدوارم تلاش‌هایشان بی‌نتیجه باقی بماند.

انرژی ایران دولت آمریکا رژیم صهیونیستی کشورهای عربی هسته ای آمریکا نتانیاهو تاکنون ایستادگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر