کد خبر: 256858 A

امیرعبداللهیان:

دابیر لازم برای ورود کارکنان جدید عربستان به تهران و سرکنسول‌گری‌شان در مشهد اندیشیده شده است.

معاون امور عربی و آفریقای وزارت‌امور خارجه گفت: دیپلمات ربوده شده کشورمان در یمن در سلامت کامل به سر می‌برند. ما به آزادی وی بسیار امیدواریم و تلاش‌های جدی برای این کار ادامه دارد.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین امیرعبداللهیان در حاشیه دومین همایش بین‌المللی نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران که صبح امروز در دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره ورود یک هیات بلندپایه یمنی به تهران گفت: این هیات امروز به تهران آمده است و ما از یمن در مسیر صلح و ثبات و همکاری همه گروه‌ها حمایت می‌کنیم.

وی با اشاره به اعزام یک فروند هواپیما از سوی جمهوری اسلامی ایران به یمن در روز گذشته اظهار داشت: یک فروند هواپیمای جمهوری اسلامی ایران برای مردم یمن کمک‌های امدادی و دارویی برد و به جمعیت هلال احمر این کشور تحویل داد. در عین حال هم یک هیات اقتصادی از بخش خصوصی یمن در تهران به سر می‌برد.

معاون امور عربی و آفریقای وزارت‌امور خارجه ادامه داد: حال با این هیات سیاسی و اقتصادی در خصوص تحولات سیاسی در یمن و حوزه‌هایی که ما می‌توانیم به مردم یمن کمک کنیم و همکاری مشترک داشته باشیم، گفت‌وگو خواهیم کرد.

امیرعبداللهیان با یادآوری موافقت‌نامه حمل‌ونقل هوایی میان تهران و صنعا از دوره علی‌عبدالله‌صالح رئیس جمهور سابق یمن تصریح کرد:  از ده روز پیش از طریق هیاتی که از سوی سازمان هواپیمایی یمن به تهران آمده بود، توافق کردیم که در این همکاری حمل و نقل هوایی را مجددا احیا کنیم بنابراین از روز گذشته  اولین پرواز به صنعا انجام شد و خطوط هواپیمایی یمنی به زودی پروازهای خود به تهران را از سر می‌گیرند و این فرصتی برای مردم و تجار دو کشور است.

وی در پاسخ به این سوال که ‌آیا قرار دادن حماس در لیست گروه‌های تروریستی از سوی دولت یمن با محدودکردن جریان‌های اخوانی ارتباط دارد، خاطرنشان کرد: ما اخوان‌المسلمین را جریان تروریستی نمی‌دانیم و نسبت به این رفتار دولت مصر که همه گروه‌های معارض سیاسی را وارد لیست گروه‌های تروریستی کند، ملاحظاتی داریم.

معاون  امور عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه با تاکید مجدد بر اینکه حماس نیز از نظر ما گروه تروریستی نیست، یادآور شد: حماس یک جریان قوی مقاومت و ضد رژیم صهیونیستی است.

امیرعبداللهیان درباره آخرین وضعیت نوراحمد نیکبخت دیپلمات ربوده شده کشورمان در یمن نیز ابراز داشت:  ایشان در سلامت کامل به سر می‌برند و ما به آزادی وی بسیار امیدواریم و تلاش‌های جدی برای این کار ادامه دارد. برای ما مهم است که ایشان در سلامت کامل به سر ببرند. ما زمانی اقدام جدی انجام می‌دهیم که صدمه‌ای به وی وارد نشود.

وی در خصوص محدودیت عربستان برای اعزام حجاج ایرانی به این کشور یادآور شد: در هفته گذشته و بر اساس اطلاعی که سازمان حج و زیارت به ما داد  متوجه شدیم صدور روادید برای زوار ایرانی عازم به حج به 50 درصد کاهش پیدا کرده است.

معاون امور عربی و آفریقایی وزارت امورخارجه افزود: با رایزنی که با مقامات عربستان از طریق سفارت‌مان در ریاض و همچنین سفارت عربستان در تهران انجام شده است، در حال عبور از این مساله هستیم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه سفارت عربستان کمبود کارکنان خود در بخش کنسولی را عامل کاهش صدور روادید عنوان کرده است، گفت: تدابیر لازم برای ورود کارکنان جدید عربستان به تهران و سرکنسول‌گری‌شان در مشهد اندیشیده شده و ما موافقت خود را با ورود این افراد اعلام کرده‌ایم و امیدواریم طی روزهای آینده این مشکل حل شود.
 

امیر عبداللهیان در خصوص تحرکات داعش گفت: داعش کماکان یک گروه تروریستی است که ویژگی بارز آن بی سازمانی، محلی عمل کردن و عدم داشتن فرماندهی واحد است.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما همچنان داعش را یک خطر جدی می‌دانیم، اظهار داشت: ما نسبت به عملکرد ائتلاف ضدداعش انتقاداتی داریم، زیرا اقداماتی را که وعده داده بود، در عمل انجام نداد و ضعف عملکردی در این باره را از آنها شاهد بودیم. متقابلا مردم، ارتش و نیروهای مسلح در عراق و سوریه قویا در مبارزه با داعش وارد شده‌اند و ایران نیز بدون هیاهو و با همه توان در پاسخ به دولت عراق و سوریه در مبارزه با داعش وارد شده و اقدامات موثری در حوزه مستشاری و هر کمک دیگری به عمل آورده است.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا و برخی کشورهای عضو ائتلاف در سیاست دوگانه‌ای را دنبال می‌کنند، خاطرنشان کرد: از طرفی به دنبال مبارزه با داعش هستند و برای همین ائتلاف تشکیل داده‌اند و از طرف دیگر از مرحله انهدام داعش به مرحله مدیریت داعش گام برداشته‌اند و ما نسبت به این موضوع از طریق کانال‌های دیپلماتیک هشدارهای جدی دادیم که بازی با داعش و گروه‌های تروریستی هم برای منطقه و هم برای نظام بین‌الملل یک خطر جدی است و ما امیدوار به اقدامات جدی جامعه بین‌الملل در مبارزه واقعی با تروریسم در  آینده هستیم.

 

حماس رئیس جمهور رژیم صهیونیستی عربستان مصر وزارت امور خارجه یمن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر