کد خبر: 258586 A

یونسی در همایش «ایران، ‌ملیت، تاریخ و فرهنگ»:

ایلنا: دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها گفت: ایران توانسته‌ از عراق در برابر باقی مانده‌های رم شرقی و عثمانی دفاع کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی یونسی در همایش بزرگ هویت ایرانی با عنوان «ایران، ‌ملیت، تاریخ و فرهنگ» که در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی امروز صبح برگزار شد گفت: می‌خواهم در این سخنرانی چند نکته درباره هویت ایرانی و جغرافیا و فلات ایران عرض کنم؛ فلات ایرانی همواره ظرف اقوام و زبان‌های گوناگون ایرانی بوده است. امروز در این فلات چه در غرب و شرق که تنها محدود به جغرافیای امروز ایران نمی‌شود اقوام گوناگونی زندگی می‌کنند.

یونسی تصریح کرد: هر قوم و زبانی که وارد این زبان شده به مرور زمان ایرانیزه شده٬ یعنی تحت تاثیر فلات ایران قرار گرفته و رنگ ایرانی به خود گرفته‌ است.

وی با اشاره به آذری‌ها بیان کرد: آذری‌ها از قدیمی‌ترین اقوام ایران هستند که در تغییر و تحولات تاریخی زبان ترکی را گرفته اما امروز می‌بینیم زبان ترکی آنها تحت تاثیر فلات ایران بسیار متفاوت از زبان‌های ترکی دیگر اقوام است و با پیوند با فرهنگ و تمدن ایرانی کاملا این زبان ایرانی شده است.

وی افزود: امروز می‌توانیم از زبان آذری صحبت کنیم٬ زیرا همانطور که گفتم این زبان ایرانی شده و آذری‌ها همواره از طول تاریخ از مدافعان اصلی زبان و فرهنگ ملی و ایرانی بوده‌اند‌‌ همان طور که شهریار می‌گوید زبانی که فارسی نداند٬ لال باد.

وی با اشاره به اقوام عرب که در ایران زندگی می‌کنند٬ گفت: ما امروز می‌بیینم که عرب‌‌ها ایرانی و ایرانیزه شده‌اند و بسیار با کشور‌ها و جاهای دیگر متفاوت هستند و تحت تاثیر فلات ایران قرار گرفته‌اند.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و اقوام بیان داشت: اگرچه امروز فلات ایران تنها به فلات مرکزی محدود شده است اما این بام از شرق و غرب، ‌جنوب و شمال را در بر می‌گیرد و نفوذ فرهنگی فلات ایران در این مناطق کاملا مشخص است.

وی تاکید داشت: امروز برای اینکه ما بتوانیم هویت تاریخی خودمان را حفظ کنیم باید به این مناطق نیز توجه داشته باشیم و بدون توجه به آن‌ها حفظ منافع ملی امکان‌پذیر نیست.

معاون رئیس جمهور بیان داشت: این به معنی این نیست که ما چشم‌داشتی که به کشورهای همسایه داریم اما این غیرقابل انکار است که ایران یک نفوذ فرهنگی بر همه این مناطق دارد و جا دارد در این راستا اتحادیه‌ای شکل بگیرد هر چند تا به امروز به دلیل برخی از تفاوت‌ها اتحادیه شکل‌ نگرفته است.

وی بیان کرد: فلات ایران از مرز چین شروع می‌شود، شمال شبه قاره، شمال خلیج فارس و در قفقاز و در شرق و غرب گسترش دارد که دراین بین جا دارد ما به سه مساله حد، حریم و منطقه نفوذ اشاره و آن‌ها را تعریف کنیم.

یونسی افزود: در این صورت است که می‌توانیم امنیت و منافع خودمان را حفظ کنیم. این مناطق نفوذ فرهنگی ما هستند ما با آن‌ها اشتراکات تاریخی بسیاری داریم که برای فرهنگ و تمدن و هویت حتما امروز با آن‌ها باید توجه کنیم.

یونسی تصریح کرد: ایران جهانی و به شکل یک امپراتوری متولد شده است. ایران همواره جهانی بوده و رهبران و بزرگان آن نیز جهانی بوده‌اند.

وی با اشاره به صحبت‌های روسای جمهور ایران گفت: ما می‌بینیم که شعارهای روسای جمهور ما در این اواخر هم همه جهانی بوده‌اند، جهان عاری از خشونت، مدیریت جهانی، ‌گفت‌و‌گوی تمدن‌ها از جمله این شعارهای جهانی‌اند.

یونسی گفت: هر ایرانی در ژن خود یک شخصیت جهانی دارد. این به معنی این نیست که ما امروز باز به فکر این هستیم که جهان را بگیریم زیرا این موضوع امکان‌پذیر نیست و این نظم دیگر قابل تغییر نیست.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و اقوام گفت: امروز برای دستیابی به اهداف خودمان باید جهانی و منطقه‌ای فکر کنیم و ملی عمل کنیم چون منافع و مصالح ما در گرو توجه به مسائل منطقه‌ای و جهانی است.

وی با اشاره به صحبت‌های اخیر نتانیاهو گفت: او نیز اعتراف کرده و در صحبت‌های خود گفته ایران در مدتی که تحریم بوده حتی توانسته ۴ کشور را ببلعد٬ هر چند این نوع برداشت واقعی نیست اما ما باید بگوییم که عراق جزء هویت، فرهنگ و پایتخت ماست هم در گذشته و هم امروز عراق و ایران با یکدیگر اشتراکات تاریخی و فرهنگی بسیاری دارند که یا باید با هم بجنگند یا متحد باشند.

یونسی در باره اتحادیه نیز گفت: منظور ما از اتحادیه این نیست که مرز‌ها برداشته شود هر چند که اگر این اتفاق هم بیفتد اتفاق خوبی است زیرا ما باید بدانیم که در فلات بزرگ ایران زمین منافع، هویت و امنیت با یکدیگر گره خورده‌اند.

وی درباره حمایت ایران از عراق نیز گفت: امروز ایران توانسته است به خوبی از عراق در منطقه حمایت کند آمریکایی‌ها، ‌اروپایی‌ها و غربی‌ها نتوانستند. ما توانسته‌ایم از عراق در برابر باقی مانده‌های رم شرقی و عثمانی دفاع کنیم. آن‌ها عرضه دفاع از عراق را نداشتند.

وی افزود: در این مسیر آنقدر عصبانی شدند که به دشمنان خودشان یعنی از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند.

وی درباره وهابیان نیز گفت: ‌آنها نیز امروز عصبانی هستند ولی باید بدانند برای حفظ خودشان فکری به حال گروه‌های تروریستی در منطقه کنند.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها تاکید کرد: همه مردم منطقه مردم فلات ایران هستند که در نفوذ فرهنگی ایرانی قرار دارند و ما باید از آن‌ها در برابر عثمانی‌ها، غرب و وهابیان دفاع کنیم.

وی در مورد ورود اسلام به ایران گفت: هر چیز که به ایران وارد شده بهترین بوده است؛ در مورد اسلام نیز همینطور. ایرانی‌ها اسلام را از عربیت و قومیت جدا کردند و زمانی که ایران سنی بود اسلام ما اسلام عرفانی و امروز که شیعه است اسلام اهل بیت، وحدت و نبوت است.

وی تاکید کرد: امروز دنیا به اسلام، تمدن ایرانی و تمدن اهل بیت نیازمند است که ما باید برای ترویج آنها اقدام کنیم که این مسئولیت ایران است.

ایران رئیس جمهور عراق فرهنگ و تمدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر