کد خبر: 262682 A

عراقچی:

ایلنا: عباس عراقچی مذاکره ارشد هسته ای ایران با اشاره به امکان دستیابی به توافقی بین ایران و گروه 5+1 تاکید کرد: توافقی دو مرحله ای در کار نخواهد بود.

به گزارش ایلنا، عباس عراقچی به امکان دستیابی به توافقی بین ایران و گروه ۵+۱ اشاره کرد اما در عین حال گفت: توافقی دو مرحله‌ای درکار نخواهد بود.

وی که با العالم گفت‌وگو می‌کرد، افزود: تلاش برای دستیابی به راه حل‌ها برای همه مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای در جریان است.

وی افزود: ما در دو محور مذاکره می‌کنیم. یکی بحث اعتماد سازی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران که مورد خواست طرف مقابل ما است و یکی هم درخصوص احترام به برنامه هسته‌ای ایران و رفع تحریم‌ها، که مورد خواست ما است. در هر دو موضوع مذاکرات ادامه دارد. هریک از این موضوعات به خودی خود شامل بحث‌های مختلف می‌شود.

عراقچی گفت: ما به راه حل‌های خوبی رسیدیم و پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات داشتیم. برای خیلی از مشکلاتی که در مذاکرات وجود داشته و خیلی از مسائل سختی که وجود داشته است، راه حل‌هایی پیدا شده است.

وی با اشاره به اینکه هنوز درخصوص موضوعاتی مذاکره ادامه دارد و به راه حل دست یافته نشده است، افزود: تلاش همه هیئت‌ها این است که ما به راه حل برسیم. ظرف دیروز و امروز که وزرای خارجه وارد شدند، مذاکرات شدت بیشتری گرفته و در مسیر جدی تری قرار دارد و ملاقات‌هایی بین وزیران خارجه اعم از وزیر خارجه ایران با ۵+۱ و بین وزیران خارجه ۵+۱ با یکدیگر و همینطور به صورت جمعی جریان دارد.

عراقچی گفت: ما ناامید نیستیم و فکر می‌کنیم که می‌شود به یک راه حل رسید ولی این مستلزم است که همه طرف‌ها بخصوص طرف مقابل ما تصمیم جدی بگیرد و همانطور که بار‌ها گفته شده است بین توافق و فشار یکی را انتخاب بکند. حتما این دو با هم جمع شدنی نیست.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران در پاسخ به سوالی درباره مطالب برخی از رسانه‌های غربی مبنی بر اینکه توافق حاوی موافقت ایران با انتقال بخشی از اورانیوم خود به خارج و روسیه خواهد بود، گفت: هیچ کدام از اخبار و گزارش‌هایی که داده می‌شود، الان از دقت کافی برخوردار نیست و مورد تایید ما نمی‌باشد، خصوصا این نکته‌ای که اشاره کردید. خروج اورانیوم یا مواد غنی شده اورانیوم از کشور اصلا در برنامه ما وجود ندارد. ما این را از ابتدا گفته‌ایم و مجددا تکرار می‌کنیم که قصد خارج کردن مواد خودمان را از کشور نداریم ولی راه حل‌های دیگری وجود دارد که نسبت به وجود این ذخایر اعتماد سازی شود و نگرانی‌ها نسبت به هرگونه احتمال بهره برداری برای مقاصد غیر صلح آمیز برطرف بشود. از نظر ما راه حل‌های مختلفی وجود دارد و می‌شود این کار را کرد.

وی افزود: ما روی این راه‌ها بحث کرده و تقریبا به نتایجی هم رسیده‌ایم ولی خروج مواد از کشور در دستور کار ما نبوده و نیست.

عراقچی درپاسخ به سوال دیگری درباره روند موفقیت مذاکرات گفت: ما می‌توانیم بگوییم که پیشرفت‌های خوبی کرده‌ایم. اینکه واقعا چه درصدی از کار انجام شده و چه درصدی انجام نشده است یا شانس توافق چقدر است و آیا ۵۰ درصد هست یا خیر، شاید نشود به دقت ارزیابی کرد. ما در مقاطع پایانی مذاکرات هستیم. مذاکرات الان بسیار سخت و نفس گیر شده است و واقعا نمی‌شود هیچ درصدی را گفت اما مهم این است که ما امیدوار هستیم و مهم این است که می‌دانیم شانس توافق حتما وجود دارد ولی این نیازمند این است که طرف‌های مقابل ما، این اراده‌ای را که دارند، در عمل بتوانند نشان بدهند و تصمیماتی که لازم است، بگیرند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به سهم خودش تصمیمات سخت را قبلا گرفته است. تصمیم قاطع ما تعامل سازنده است و ایجاد یک شرایطی که اعتماد سازی صورت بگیرد و برای این کار انعطاف‌های لازم را داشتیم و تدبیرهای لازم را اندیشیده‌ایم و راه حل‌های خلاقانه‌ای را معرفی کرده‌ایم و نوبت طرف مقابل است که آن‌ها هم به سهم خودشان در رفع تحریم‌ها عمل بکنند و همه تحریم‌ها باید در یک چارچوب مشخصی لغو بشود و ما دنبال این هستیم که این را تصویب بکنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال تاثیر گذاری حمله ارتش سعودی به یمن بر روند مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد: موضوع مذاکرات ایران و ۵+۱ فقط برنامه صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است اما اینکه تحولات اخیر در منطقه تاثیری داشته است یا نه، البته در عالم سیاست هر چیزی بر هر چیزی تاثیر گذار است و نمی‌شود که بهرحال هیچ تاثیری نداشته است، قطعنا تاثیرات خودش را دارد ولی همه طرف‌ها مصمم هستند، هم ایران و هم طرف‌های مقابل ما که تاثیر عوامل خارجی بر مذاکرات به حداقل برسانند و اجازه ندهند که هیچ عامل خارجی در مذاکرات دخالت بکند. ما قبلا هم از این موارد داشتیم مثلا در بحث اوکراین یا جاهای دیگر. همه طرف‌ها این دقت را داشته‌اند که هیچ موضوعی غیر از موضوع هسته‌ای بر این مذاکرات تاثیر نگذارد. الان هم همین طور است، بنابراین واقعا می‌شود گفت که تاثیر خاصی نداشته است.

عراقچی در پاسخ به سوال دیگری درباره ارزیابی خود از موضع فرانسه در مذاکرات هسته‌ای تصریح کرد: ما با مجموعه ۵+۱ مذاکره می‌کنیم. مواضع تک تک این کشور‌ها البته مهم است، ولی ما علاقمند هستیم که با یک صدای واحد مذاکره بکنیم. اگر مواضع فرانسه یا انگلیس یا آلمان یا بقیه کشورهای ۵+۱ با یکدیگر اختلافاتی دارد، این به عهده آن‌ها است که این مواضع را با یکدیگر یکسان کنند و بعد با ما از موضع یکسان صحبت کنند. برای ما موضع ۵+۱ مهم است نه موضع تک تک کشور‌ها.

سیدعباس عراقچی مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر