کد خبر: 263008 A

توکلی در نامه‌‌ای به روحانی عنوان کرد:

ایلنا: نماینده مردم تهران در نامه‌ای به رئیس‌جمهور با اشاره به تلاش تیم هسته‌ای ایران٬ در خصوص مذاکرات هسته‌ای که در لوزان در حال جریان است نکاتی را مطرح کرد.

به گزارش ایلنا؛ متن نامه احمد توکلی به حسن روحانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند جناب آقای دکتر روحانی
رئیس جمهور محترم

با سلام و احترام

زحمات طاقت‌فرسای تیم فرزندان انقلاب از دولت جنابعالی، پس از ماه‌ها مذاکره سخت همراه با دقت و مقاومت برای تامین حقوق ملت ایران دارد به پایان نزدیک می‌شود.

تا همین‌جا عزتمندی ایران اسلامی آشکار است که گروهی ۵-۶ نفره از ایران مقابل ۴۰-۳۰ نفر که عموما از نظر سبقت در دیپلماسی از تیم ما پیش‌اند، حدود یک سال و نیم در حال مذاکره‌اند و بدون آنکه تسلیم شوند قدرت ادامه چانه‌زنی دیپلماتیک خویش را نشان داده‌اند.

برای این نعمت باید سجده شکر به درگاه الهی سایید و قدردان پشتگرمی‌ها و هدایت‌های رهبری، حمایت و برنامه‌ریزی شما و زیرکی و تلاش وزیر امور خارجه و همکارانش بود و سپاسگزار ملت که پشتیبانی‌اش بسترساز آن همه بوده است.

در این موقعیت خطیر تذکر دو نکته را بسیار حیاتی می‌دانم گرچه علی القاعده مورد توجه دوستان هست.

۱) بیانیه یا هر عنوان دیگری که به نتیجه مذاکرات داده شود، اگر برای ایران الزامی آور باشد٬ بعدا از قبول و اجرای آن گزیری نیست. این معنا در حقوق بینالمللی امری پذیرفته شده است. به عنوان نمونه می‌توان آن را در پیمان وین ملاحظه کرد. ۱) بنابراین مراقبت جدی در این باره حیاتی است، تا خدای ناخواسته از مکر دشمن آسیبی به ایران عزیز نرسد.

۲) اصل هفتادوهفتم قانون اساسی مقرر می‌دارد: "عهدنامه‏‌ها، مقاوله‌نامه‏‌ها، قراردادها و موافقت‏ نامه‏‌های‏ بین‏‌المللی‏ باید به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد".

شورای محترم نگهبان در تفسیر این اصل، ظاهرا همان نظر حقوق بین‌الملل را درست دانسته و عنوان را در ضرورت تصویب مجلس دخیل ندانسته و صرف نظر از عنوان، هر نوشته‌ای را که برای دولت الزام‌آور باشد محتاج تصویب‌ مجلس شمرده که طبق نظریه تفسیری شماره ۹۷۸۱ مورخ ۳/ ۹/ ۱۳۶۲ تصویب مجلس پس از اقدام دولت در پذیرش هر مکتوب الزام‌آوری تحت هر عنوان می‌تواند صورت بگیرد یا نگیرد.

تذکر علنی و رسمی این امر مبتنی بر قانون اساسی ایران که قابل تخطی از طرف هیچ یک از دولتمردان نیست، ضروری است.

برای توفیق جنابعالی و فرزندان انقلابی این ملت در مصاف سخت سیاسی جاری، در درگاه ایزد منان دعا می‌کنم.

احمد توکلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر