کد خبر: 269610 A

امیر پوردستان در نشست خبری:

ایلنا: فرمانده نیروی زمینی گفت: در چند سال گذشته نیروهای فرامنطقه‌ای به مرزهای ایران نزدیک شدند اما با شکست‌های پی‌در‌پی و تضعیف روحیه سربازان مجبور به ترک منطقه شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امیر سرتیپ پوردستان در نشست خبری که امروز به مناسبت بیست و نهم فروردین ماه و سالروز ارتش برگزار شد٬ با بیان اینکه بیست و نهم فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی قهرمانی نیروی زمینی است٬ گفت: این روز را تبریک می‌گویم و یاد و خاطره همه شهدا را گرامی می‌دارم. 

وجود ۴۸هزار شهید٬ گواه صادقانه‌ حضور ارتش در همه میدان‌هاست

وی ادامه داد: بیست و نهم فروردین یک روز تاریخی و بسیار بزرگ بود که امام با تصمیم شجاعانه‌ای ارتشی که رو به انحلال بود را احیا و به ملت پیوند زد و ارتش در پاسخگویی به این اعتماد همیشه در همه میدان‌ها از اول انقلاب حاضر بوده و وجود ۴۸هزار شهید گواه صادقانه‌ای بر این موضوع است که آرزو می‌کنم همیشه در این مسیر قرار داشته باشیم.

برنامه‌های روز نیروی زمینی ارتش

فرمانده نیروی زمینی بیان کرد: به مناسبت این روز بزرگ ما برنامه‌های گوناگونی را در سطح کشور داریم که از جمله این برنامه‌ها رژه سراسری در تهران و شهرستان هاست که در تهران و در مراسم رژه علاوه بر پیاده نظام و موتوری، هلی‌کوپترهای هوانیروز و جنگنده‌های نیروی هوایی نیز شرکت خواهند داشت و در آن روز همه فرماندهان ارتش در مرقد اما حاضر خواهند بود و با امام راحل تجدید پیمان می‌کنند.

وی اضافه کرد: اجرای طرح جشن سربازی در پادگان‌ها دیدار با خانواده‌های شهدا و تجلیل از جانبازان و ایثارگران و مسابقات فرهنگی و دیدار با وابستگان نظامی کشورهای همسایه از دیگر برنامه‌های ۲۹ فروردین می‌باشد. علاوه بر آن ما مراسم ویژه‌ای در کرمان و تهران خواهیم داشت.

رونمایی از دستاورد‌ها و تجهیزات جدید نیروی زمینی

فرمانده نیروی زمینی از جمله برنامه‌های دیگر را رونمایی از دستاورد‌ها و تجهیزات جدید نیروی زمینی در ۲۶ فروردین خبر داد و گفت: همه این دستاورد‌ها توسط جهاد خودکفایی نزاجا طراحی و ساخته شده‌اند که از جمله این دستاورد‌ها طراحی و ساخت تانک چرخدار است که برای اولین بار در کشور طراحی و ساخت شده که قابلیت دارد توپ ۹۰ میلی متری روی آن نصب گردد و برای ۴ نفر سرنشین طراحی شده است.

وی اضافه کرد: رباط مسلح یکی دیگر از این دستاوردهاست که قابلیت بارگیری تا ۶۰۰ کیلوگرم را دارا می‌باشد و علاوه بر آن طراحی و ساخت خودروی سبک شنیداری که می‌تواند ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در جاده‌های دو عرضه و ۱۳۰ کیلومتر در ساعت در جاده شوسه حرکت کنند.

فرمانده نزاجا گفت: تفنگ تک تیرانداز ۲۳ میلیمتری یکی دیگر از این دستاوردهاست که از برد بسیار خوبی دارا می‌باشد که در اقدامات عملیات رزمی بسیار کارآمد عمل می‌کند، تولید صلاح شاهر که در آن خشاب طراحی شده است یکی دیگر از دستاوردهای نیروی زمینی است.

امیر پوردستان درباره جابجایی‌های پادگان‌های نیروی زمینی گفت: این برنامه بسیار سنگینی است که نیروی زمینی آن را بعد از آمادگی رزمی در سال‌های اخیر دنبال کرده که هیچ ردیف بودجه‌ای نیز در ارتش ندارد. ارتش خود باید منابع مالی آن را از فروش پادگان‌های قدیمی به دست بیاورد.

وی افزود: در دو، سه سال اخیر ما توانسته‌ایم ۴ پادگان را در تهران تخلیه و در اختیار شهرداری قرار دهیم از جمله آن‌ها پادگان عباس‌آباد، قلعه‌مرغی، اجاره دار و مرکز آموزش‌های درجه‌داری پاسداران بوده است. در سطح کشور نیز در استان‌های زاهدان بیرجند قزوین زنجان و... در حال انجام این کار هستیم. امیدوارم امسال که سال همدلی و همزبان دولت و مردم است حمایت‌های بیشتری برای اجرایی کردن این برنامه توسط دولت انجام شود.

ماموریت اول امروز ما مراقبت از مرزهای غرب کشور است

فرمانده نزاجا درباره ماموریت‌های عملیاتی مهم نزاجا گفت: ماموریت اول امروز ما مراقبت مرز‌ها از جمله مرزهای غرب کشور استان کرمانشاه، ایلام و خوزستان است. علاوه بر آن ما در سطح پشتیبانی بالگردهای ما در تمامی مرز‌ها حضور و کار پشتیبانی را انجام می‌دهند.

امیر پوردستان بیان کرد: یکی دیگر از اقدامات ماموریتی ما پاکسازی میادین مین می‌باشد که سه قرارگاه عملیاتی برای این موضوع در غرب کشور وجود دارد و علاوه برا آن ما سامانه‌های پدافندی قوی را در سطح کشور داریم که در سیستم یکپارچه پدافندی عمل می‌کند.

این فرمانده ارشد نظامی با اشاره به نام‌گذاری امسال گفت: ما تلاش داریم با توجه به ظرفیت‌های موجود و ماموریت‌های مهم خودمان در امور دیگر از جمله بهداشت و درمان نیز همکاری‌هایی را داشته و خدماتی را ارائه دهیم که امروز ارتش در حوزه امداد و حوادث غیرمترقبه با توجه به تجهیزات مهندسی و وسایل پرنده اولین یگانی است که برای کمک حاضر می‌شود.

وی افزود: امروز ارتش در بحث خیرین مدرسه‌ساز با مجوز ستاد کل کارهایی را انجام داده و زمین‌هایی را برای امور بهداشتی و آموزشی در اختیار خیرین قرار داده است. علاوه بر آن ما در حوزه ورزشی نیز حمایت‌هایی را از استعدادیابی در پادگان‌ها به ورزش ملی کرده‌ایم.

امیر پوردستان در این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه تجهیزاتی که شما امروز آن‌ها را معرفی کرده‌اید به تولید انبوه نیز رسیده‌اند یا نه گفت: سازمان جهاد خودکفایی مسئول طراحی نمونه‌هاست که طراحی و ساخت سلاح‌های مورد نیاز را در دستور کار خود دارد و ما آماده‌ایم هر ایده‌ای را در کوتاه‌ترین زمان عملیاتی کنیم اما این مطلب به این معنی نیست که این تجهیزات به تولید انبوه رسیده‌اند که این بحث صنعتی است.

فرمانده نیروی زمینی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه رزمایش جنگال در سال ۹۴ چه زمانی برگزار می‌شود، گفت: ما در سال گذشته دو رزمایش مهم داشتیم که یکی از این رزمایش‌ها در جنوب شرق کشور برگزار شد و ما توانستیم تاکتیک‌های جدیدمان را با توجه به تحولات منطقه ارزیابی کنیم و رزمایش دوم نیز در جنوب غرب برگزار شد که با توجه به صلاحدید ستاد کل این همایش به دلیل ارزیابی سلاح‌ها و تاکتیک‌های جدید رسانه‌ای نشد. اما امسال به لطف خدا رزمایش جنگال در خرداد ماه در منطقه‌ای در اصفهان برگزار خواهد شد و ما در آنجا سیستم الکترونیکی خودمان را در فضای پارازیتکال ارزیابی می‌کنیم.

این فرمانده ارشد ارتش در پاسخ به این سوال که با توجه به وقایع تروریستی در شرق کشور ارتش برای امنیت مرز‌ها چه برنامه‌ای دارد، گفت: ما باید بدانیم این تهدیدات گروه‌های تروریستی تهدیدهای نظامی نیستند و یگان‌های مستقر در مرز از جمله مرزبانی و برادران سپاه به خوبی از عهده مقابله با آن‌ها برخواهند آمد و اگر درخواست کمکی داشته باشند، ما حاضریم مانند دفاع مقدس در کنار آن‌ها باشیم هر چند امروز تمهیداتی از نظر سیاسی اندیدیشیده شده است که از این به بعد شاهد اینگونه حوادث نباشیم.

مقابله با جنگ آب احتمالی در منطقه

امیر پوردستان در مورد برنامه ریزی ارتش برای مقابله با جنگ آب احتمالی در منطقه نیز گفت: ما این مسئله را به طور کار‌شناسی بررسی کردیم تا در صورت لزوم برنامه‌های خودمان را عملی کنیم ولی اولویت اصلی ما امروز مقابله با فضای جنگ‌های ناهم تراز احتمالی و جنگ‌های نیابتی است. ما در چند سال گذشته با حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در مرزهای ایران روبرو بودیم استکبار جهانی قصد داشت به ایران حمله کند اما با شکست‌های پی در پی و تضعیف روحیه سربازان مجبور شد منطقه را ترک کند. اما منطقه امروز چهره جدیدی را پیدا کردند. اما امروز جنگ‌های نیابتی را در منطقه راه انداخته است که داعش و بوکرام از جمله آنهاست.

برای جنگ نیابتی در منطقه آماده‌ایم

وی افزود: همانطور که گفتم ما امروز در منطقه با دو موضوع جنگ‌های نیابتی و فضای ناهم تراز روبرو هستیم که باید با توجه به ظرفیت‌های خودمان نیرو و آمادگی نظامیمان را در این سطح برنامه ریزی و تجهیزاتمان را طراحی کنیم.

فرمانده نیروی زمینی درباره همکاری در امور امداد و نجات گفت: ما تفاهم‌نامه‌ای با سازمان امداد ونجات در این باره امضا کرده‌ایم که بالگرد‌هایمان را در اختیارآن‌ها قرار دهیم نیروی زمینی ارتش همیشه حاضر است مطابق قانون اساسی هر جا که لازم باشد انجام وظیفه کند. در این ارتباط به فرماندهان منطقه‌ای دستور دادیم در صورت لزوم وارد مسئله شوند و بعد کسب تکلیف کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا سلاح ۲۳ میلیمتری که قرار است رونمایی شود به مرحل تولید انبوه رسیده است یا نه، گفت: ما با توجه به تهدیداتی که در منطقه با آن‌ها رو به رو هستیم و ماهیت آن‌ها سعی می‌کنیم تجهیزاتی را متناسب با آن‌ها طراحی کنیم که از جمله اولویت‌های ما تحرک و جابجایی سریع در این طراحی‌هاست، بنابراین سلاح تک تیرانداز بسیار مفید است و تانک چرخ‌دار نیز از جمله این موضوعات است که قابلیت حرکتی بسیاری دارد.

امیر پوردستان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا در سال جدید برای تولید پهبادهای جدید دارید گفت: ما در این زمینه پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم در سال گذشته توانستیم پهباد انتحاری را که همچون بمب پرنده عمل می‌کند را آزمایش کنیم و با توجه به ظرفیت‌های موجود ساخت پهبادهای جدیدی را در دستور ساخت قرار دهیم.

فرمانده نیروی زمینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امسال قصد دارید سلاح ضدزره جدیدی را تولید کنید، گفت: ما سلاحی داریم که از زره هزار میلیمتری عبور می‌کند ومن فکر نمی‌کنم وسیله‌ای طراحی شود که زره آن ضخامتی بیش از آن داشته باشد و قابلیت این سلاح بسیار بالاست و ما در رزمایش جنوب شرق کشور آن را آزمایش کردیم.

تجاوز عربستان به یمن٬ به ضرر خود عربستان خواهد بود

فرمانده نیروی زمینی در پایان با توجه به تحولات جدید منطقه گفت: تجاوز عربستان به یمن در ‌‌نهایت به ضرر خود عربستان خواهد بود. من به عنوان یک نظامی به ارتش عربستان توصیه می‌کنم از این موضوع دست بردارد. امروز که یک گلوله به سمت عربستان شلیک نشده است آثار شکست دیده می‌شود وای به روزی که چند ترقه در ریاض به صدا در آید.

امیرسرتیپ احمدرضا پوردستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر