کد خبر: 272189 A

یادداشتی ازداریوش قنبری؛

داریوش قنبری نماینده سابق مجلس طی یادداشتی با دفاع از طرح استانی شدن انتخابات ،آن را ابزاری برای تعمیق توسعه سیاسی عنوان کرد.

بحث استانی شدن انتخابات در وضعیت و فضایی سیاسی کشور گامی بسیار موثر در جهت حرکت به سمت مشارکت جدی شهروندان در انتخابات است، زیرا یکی از معایب اصلی انتخابات فعلی مجلس شورای اسلامی رویکرد قبیله‌ای و طائفه‌ای است که دایره بسته‌ای را  برای یک نماینده ایجاد می‌کند و او را از یک رویکرد وسیع ملی به مسائل باز می‌دارد. من معتقدم که اجرای طرح استانی شدن انتخابات می‌تواند زمینه مناسبی را برای سلامت انتخابات و کاهش فساد فراهم کرده، که حتما این موضوع یک مجلس کارآمد‌تر در خدمت منافع ملی را به دنبال خواهد داشت.

امروزکه ما با بحث پول‌های کثیف در موضوع انتخابات وعرصه سیاسی روبه روهستیم و مسئولان کشوری از آن سخن می‌گویند، اجرای طرح استانی شدن انتخابات می‌تواند یکی از راههای موثر جلوگیری از این فساد سیاسی – مالی باشد، زیرا ما شاهد هستیم که بحث خرید و فروش آراء که نشأت گرفته از منابع مالی کثیف است در حوزه‌های انتخاباتی کوچک بیشتر مجال ظهور‌ می‌یابد. من که خود دو بار کاندیدای نمایندگی مجلس از حوزه انتخاباتی ایلام بودم در آن دوره بار‌ها گزارش‌هایی را از مسئله خرید و فروش آراء دریافت کرده‌ام.

بنابراین واقعیت این امر مشخص و مسلم است که قدرت مانور فساد پول‌های کثیف که به سلامت یک انتخابات ضربه جدی وارد می‌کند در حوزه‌های کوچک قدرت مانور بیشتری دارد، در انتخاباتی که ممکن است نماینده‌ای با آرای کمتر از بیست هزار به مجلس راه یابد، در این راستاست که ورود فساد و پول کثیف در تغییرنتیجه انتخابات بسیار می‌تواند موثر باشد. در گذشته بار‌ها رخ داده است که فردی با هزینه خاص حتی مانند شام و نهار در یک حوزه انتخاباتی کوچک به راحتی توانسته است در آرای مستقل شهروندان تاثیرگذاری شدیدی داشته باشد، حتما گسترش حوزه‌های انتخاباتی گام بلند و موثری برای پایان دادن به این گونه موضوعات خواهد بود.

طرح استانی شدن انتخابات علاوه بر اینکه می‌تواند به عنوان یک راهکار از فساد مالی و ورود پول‌ها کثیف در انتخابات جلوگیری کند در گسترش افق دید یک نماینده بسیار موثر و او را از درگیر شدن در مسائل طائفه‌ای، قبیله‌ای و.. دور می‌سازد، و به مجلس شورای اسلامی به عنوان عصاره ملت هویت ملی می‌بخشد.

امروز بیش از صد سال از شکل گیری دولت مدرن در ایران می‌گذرد، بنابراین جا دارد نگاه ملی جامع به دور از تحت شعاع قرار گرفتن موضوعات زیر ملی در مجلس شواری اسلامی حاکم گردد.روش انتخاباتی فعلی باعث تقویت هویت‌های زیر ملی در برابر هویت ملی می‌گردد که حتما تصویب و اجرای طرح جدید استانی شدن انتخابات حرکت بسیار مفیدی در راستای تعمیق توسعه سیاسی به معنای مدرن آن خواهد بود و در مجموع تاثیرات قابل ملاحظه‌ای در فضای آینده توسعه سیاسی ایران خواهد داشت.

داریوش قنبری طرح استانی شدن انتخابات مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر