کد خبر: 273277 A

ظریف در بدو ورود به نیویورک:

ایلنا: وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: آمده‌ایم تا از طرف آمریکایی توضیح بیشتری درباره آثار توافق احتمالی بر وضع داخلی تعهدات این کشور بشنویم.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف٬ در بدو ورود به نیویورک گفت: علاوه بر شرکت در اجلاس بازنگری معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، آمده‌ایم تا از طرف آمریکایی توضیح بیشتری درباره آثار توافق احتمالی بر وضع داخلی تعهدات این کشور بشنویم. 

وزیر خارجه افزود: ما دولت آمریکا را مسئول اجرای تعهدات بین المللی می‌دانیم و طبق مقررات بین‌المللی مشکلات داخلی هیچ دولتی، آن دولت را از اجرای تعهدات بین‌المللی خود معاف نمی‌کند. 

وی اضافه کرد: این مبنایی است که ما بر اساس آن مذاکره می‌کنیم٬ البته مایلیم که توضیح بشنویم و دوستان ما شنیده‌اند و شاید در مذاکراتی هم که در این هفته خواهیم داشت، در مورد آثار وضع داخلی ایالات متحده بر اجرای تعهدات آن کشور اگر توافق حاصل شود، بیشتر توضیح بشنویم. 

تحریم و توافق باهم سازگاری ندارند

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا در نشست اخیر وین درباره رفع تحریم‌ها شفاف سازی شده است یا خیر؟ گفت: ما از ابتدا گفته‌ایم تحریم و توافق باهم سازگاری ندارند، طرف‌های ما باید یکی از این دو را انتخاب کنند. 

وی افزود: در مذاکرات لوزان ما به چارچوبی رسیده بودیم که با اجرای آن، هم تحریم‌های اقتصادی و مالی برداشته و هم قطعنامه‌های شورای امنیت لغو می‌شوند و یک قطعنامه جایگزین آن می‌شود که توافق را تائید خواهد کرد. 

ظریف با تاکید بر اینکه این توافق مبنایی بوده که در لوزان به نتیجه رسیده، گفت: البته باید در مورد همه زمینه‌ها، چارچوب‌هایی که در لوزان درباره آن‌ها توافق شده، یا راه‌های حلی که در موردشان تفاهم شده، به صورت مکتوب در آیند و به سندی که مورد موافقت قرار بگیرد، تبدیل شوند. 

وی درباره نشست وین افزود: در اجلاس وین، دوستان ما این فرصت را پیدا کردند که در مورد حرف‌هایی که زده شده و نیز درباره برنامه‌هایی که در کنگره مطرح بوده، سئوال کنند و بیشتر در مورد موضوع تحریم‌ها صحبت و حتی در مورد متنی که در این زمینه مطرح است، گفتگو شود. 

شرکت در اجلاس بازنگری معاهده عدم اشاعه هسته‌ای

وزیر امور خارجه همچنین هدف اول این سفر را شرکت در اجلاس بازنگری معاهده عدم اشاعه هسته‌ای دانست که بر اساس مقررات آن، هر پنج سال یکبار تشکیل می‌شود. 

وی به برگزاری اجلاس قبل در سال۲۰۱۰ میلادی در نیویورک اشاره کرد و اجلاس کنونی یعنی سال ۲۰۱۵ را فرصتی برای اعضای NPT خواند که میزان پایبندی به NPT و اقداماتی را که نیاز است بررسی کنند. 

ظریف به ریاست کشورمان بر جنبش عدم تعهد اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد، از فعال‌ترین اعضای معاهده NPT است و امسال هم مواضع جنبش را که بسیار شبیه به مواضع ملی ماست، در افتتاحیه اجلاس بازنگری معاهده عدم اشاعه در مجمع عمومی مطرح خواهیم کرد. 

وی افزود: این اجلاس چند هفته‌ای است و مذاکرات در مورد سند نهایی ادامه خواهد داشت، البته همواره این مذاکرات به دلیل تفاوت مواضع کشورهای هسته‌ای و غیر هسته‌ای، مذاکراتی دشوار بوده و در بسیاری از مورد به نتیجه نرسیده است. 

وزیر امور خارجه کشورمان سه موضوع خلع سلاح هسته‌ای، دسترسی به فناوری صلح آمیز و عدم اشاعه هسته‌ای را سه ستون معاهده عدم اشاعه خواند و گفت: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و بیشتر کشورهای غیر هسته‌ای، توازن در هر سه مبنای معاهده را خواستارند. 

وی خلع سلاح هسته‌ای را نسبت به دو موضوع دیگر از نظر کشورهای فاقد این سلاح مهم‌تر دانست و گفت: کشورهای دارای سلاح هسته‌ای، بیشترین تخلف را از موازین NPT  و معاهده داشته‌اند، چون ماده شش معاهده خلع سلاح را خواستار است و تفسیر و رای مشورتی دیوان بین المللی دادگستری نیز آن‌ها را به پیگیری برنامه خلع سلاح موظف کرده است، ولی آن‌ها این کار را انجام نداده‌اند. 

عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته‌ای

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع مهم عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته‌ای اشاره کرد و گفت: در بازنگری سال ۱۹۹۵ میلادی، عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته‌ای نیز در دستور کار قرار گرفت ولی برخی از اعضای NPT ، تاکنون از این موضوع جلوگیری کرده‌اند. 

وی همچنین به دیدارهای جانبی خود در حاشیه اجلاس اشاره کرد و گفت: با کشورهای مختلفی که در نشست امسال حضور خواهند داشت، دیدار و مذاکره خواهیم داشت و وزیران خارجه تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان در این اجلاس شرکت می‌کنند. 

وزیر امور خارجه کشورمان که با واحد مرکزی خبر گفت‌و‌گو می‌کرد٬ به برنامه‌ریزی برای دیدار با دبیرکل و اعضا دبیرخانه سازمان ملل اشاره کرد و تصریح کرد: گفت‌وگو با گروه کشورهای پنج بعلاوه یک، بیشتر در سطح همکاران من و در یکی دو مورد هم با حضور خود بنده پیگیری خواهد شد تا در مرحله کنونی که هستیم و مرحله نگارش است بتوانیم کار را پیش ببریم.

مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 محمدجواد ظريف بیانیه لوزان اجلاس بازنگری معاهده NPT
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر