کد خبر: 273467 A

لاریجانی در بازدید از سازمان جهاد کشاورزی قم مطرح کرد:

ایلنا: رئیس مجلس شورای اسلامی بر تسریع در تغییر الگوی کشت در استان قم تاکید کرد و گفت: کشت برخی محصولات در قم مناسب نبوده و یکی از وظایف سازمان جهاد کشاورزی تغییر الگوی کشت است.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در جلسه شورای هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: یکی از دغدغه‌های ما کشاورزی و دامداری در قم است چون کمبود آب مشکلات بسیاری را برای این اقشار ایجاد کرده و باید توجه بیشتری به این بخش شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تغییر الگوی کشت از جمله مواردی بوده که باید با سرعت بیشتری انجام شود٬ چرا که این موضوع باعث صرفه‌جویی در مصرف آب خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر ما یک طرح آمایش روشنی داشته باشیم، می‌توان با توجیح کشاورزان آن‌ها را تشویق به تغییر الگوی کشت کرد.

لاریجانی با بیان اینکه کشت برخی محصولات در قم مناسب نیست، گفت: یکی از وظایف سازمان جهاد کشاورزی تشویق و توجیح کشاورزان برای تغییر الگوی کشت است.

وی همچنین بر آبیاری تحت فشار تاکید کرد و گفت: در بودجه سال جاری برای این موضوع منابع قابل توجه‌ای در نظر گرفته شده و قم با توجه به کم آبی در اولویت قرار خواهد داشت.

رئیس نهاد قانونگذاری همچنین بر ترویج کشت گلخانه‌ای تاکید کرد و گفت: راه‌اندازی گلخانه اشتغال زایی مناسبی را در پی دارد و با توجه به شرایط آب و هوایی استان قم باید این موضوع را ترویج داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین ساخت شهرک‌های گلخانه‌ای را باعث جذب بیکاران دانست و گفت: در کنار راه‌اندازی گلخانه مشاغل جانبی نیز ایجاد خواهد شد.

 لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: دامداران و مرغداران اکنون به نحوهای مختلف مضطرب هستند که یکی از دلایل آن عدم ثبات قیمت است البته شرایط نسبت به گذشته بهتر شده اما باز هم باید برای ثبات قیمت‌ها تلاش کرد.

وی در خصوص نرخ پایین خرید شیر از دامداران نیز گفت: می‌توان با تخصیص ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان یارانه این مشکل را حل کرد، چرا که این موضوع در راستای حفظ سلامت مردم بوده و هزینه‌های درمان را کاهش می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از خانه ملت لاریجانی در جریان سفر به استان قم از بخش‌های مختلف سازمان جهاد کشاورزی این استان بازدید و در جلسه شورای هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی استان قم شرکت کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر