کد خبر: 273506 A

عضو کمیسیون امنیت ملی:

ایلنا: در پی حضور ظریف در اجلاس بازنگری NPT ٬ یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس، ابعاد این اجلاس را بررسی کرد.

به گزارش ایلنا نوذر شفیعی NPT  را یک رژیم امنیتی بین المللی دانست و افزود: این رژیم رفتار کشور‌ها را در حوزه مسائل هسته‌ای تنظیم می‌کند و به استفاده صلح آمیز کشور‌ها از دانش هسته‌ای کمک می‌نماید.

این عضو کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که در برنامه «رویداد» رادیو گفت‌و‌گو صحبت می‌کرد٬ تصریح کرد: کارکرد NPT را مربوط به محدودسازی کشور‌ها برای جلوگیری از احتمال انحرافات هسته‌ای خواند و تصریح کرد: در زمان تشکیل اولین اجلاس ان. پی. تی مقرر شد که در فواصل زمانی مختلف بازنگری‌هایی صورت گیرد٬ لذا مطابق با شرایط زمانی خاص این بازنگری‌ها اتفاق می‌افتد.

شفیعی ادامه داد: تصمیم بر این است که به سمت تقویت این رژیم‌ها حرکت شود؛ یعنی این رژیم از اصول، قواعد و هنجارهای مستحکم تری برخوردار شود تا بتواند کارکرد‌ها را به سرانجام برساند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار کرد: ما راجع به NPT دارای مواضعی هستیم که بر دو مبنا استوار است؛ یکی اینکه اعتقاد داریم رژیم‌های حقوقی بین المللی مکانیزمی برای حفظ صلح و امنیت هستند و از این سو به رژیم‌ها احترام می‌گذاریم.»

شفیعی ادامه داد: نکته دوم مد نظر ما، ضمانت اجرایی این رژیم هاست؛ هم اکنون مطابق با مقرات NPT رفتار هسته‌ای خود را صورت می‌دهیم. همچنین ان. پی. تی کشور‌ها را ملزم کرده که به کشورهایی که دنبال دانش صلح آمیز هسته‌ای هستند، کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون نه تنها کمکی به ما نمی‌شود، بلکه در مسیر فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایجاد مانع می‌شود؛ لذا بدنبال ضمانت اجرایی قوی هستیم.

شفیعی با اشاره به سخنرانی دکتر ظریف در این اجلاس گفت: فشارهایی که در حوزه هسته‌ای اعمال می‌شود، می‌تواند به هر کشور دیگر نیز وارد شود؛ بنابراین اگر بر اجرای دقیق NPT اصرار داریم، بخاطر یک حق است که کشورهای دیگر را نیز در بر می‌گیرد.

وی در اینباره به حمایت گروه نم از موضع جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: غیرمتعهد‌ها خواستار این بودند که بجای محروم کردن کشور‌ها از یک حق، مکانیزم‌های نظارتی تقویت شود؛ لذا رویکرد ما، مبتنی بر خواست گروه نیست.

این عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: هم اکنون که جمهوری اسلامی ایران ریاست جنبش نم را عهده دار است، به نیابت از این گروه سخنرانی می‌کند.

نوذر شفیعی گفت: در سیاست بین الملل، قدرت مهم است و حقوق بین الملل تابعی از این قدرت است؛ البته این بدان معنی نیست که باید همه چیز را‌‌ رها کنیم؛ ما روی آنچه که درست است تاکید داریم و خواهان اجرای آن هستیم.

وی افزود: آنچه ما بر آن تاکید داریم، برداشتن گام درست در مسیر درست است و این یک خلأ است که رژیم‌های حقوقی با آن مواجه هستند.

شفیعی بر لزوم نگاه فنی به رژیم حقوقی NPT تاکید و تصریح کرد: متاسفانه در ارتباط با ما به این رژیم از منظر سیاسی نگاه می‌شود؛ درحالیکه هیچ دلیلی برای ورود پرونده هسته‌ای ما به شورای امنیت وجود ندارد.

وی ابراز امیدواری کرد که این اجلاس زمینه ساز اجرای دقیق ان. پی. تی و نگاه فنی به این رژیم باشد.

ان پی تی مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 بیانیه لوزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر