کد خبر: 273536 A

ظریف در افتتاحیه کنفرانس بازنگریNPT:

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: نگرانی در مورد اشاعه سلاح هسته‌ای به هیچ وجه نباید حق مسلم کشور‌ها در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای را محدود نماید.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان طی سخنانی به نمایندگی از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در مراسم افتتاحیه کنفرانس بازنگری معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در نیویورک ایراد کرد، گفت: تداوم وجود سلاح‌های هسته‌ای بزرگ‌ترین خطری است که بشریت را تهدید می‌کند و تنها تضمین قطعی در برابر تهدید و یا استفاده از این سلاح‌های مرگبار، نابودی کامل آن‌ها است. از این رو، خلع سلاح هسته‌ای کماکان اولین اولویت کشورهای عضو جنبش عدم تعهد باقی خواهد ماند.  

وی افزود: برای تضمین تحقق اهداف معاهده و موفقیت بلندمدت آن و نیز تقویت صلح و امنیت بین المللی، لازم است مفاد معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای به صورت کامل، بدون تبعیض و متوازن اجرا گردد. این در حالی است که وضعیت اجرای برنامه اقدام مصوب کنفرانس بازنگری سال ۲۰۱۰ در زمینه خلع سلاح هسته‌ای، عدم اشاعه و استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای ناامید کننده است.

در همین ارتباط، وزیر امور خارجه کشورمان با برشمردن برخی موارد عدم اجرای تعهدات کشورهای هسته‌ای ادامه داد: این کشور‌ها هیچ پیشرفتی در زمینه نابودی سلاح‌های هسته‌ای انجام نداده‌اند؛ سلاح‌های هسته‌ای همچنان در سیاست‌های امنیتی آن‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد؛ این کشور‌ها ضمن نوسازی زرادخانه‌های سلاح‌های هسته‌ای خود، برنامه‌هایی نیز برای تحقیق در زمینه ساخت سلاح‌های هسته‌ای جدید دارند و کشورهای غیرهسته‌ای تاکنون در برابر تهدید یا استفاده ازسلاح هسته‌ای تضمین امنیتی موثری دریافت نکرده‌اند.

وی همچنین افزود: انتقال فن آوری‌های هسته‌ای به کشورهای در حال توسعه با موانعی روبروست که برخلاف معاهده است و پیشرفتی در زمینه جهانشمولی معاهده در منطقه خاورمیانه نیز حاصل نشده است.

ظریف ضمن ابراز نگرانی عمیق اعضای عدم تعهد از عدم اجرای تعهدات خلع سلاحی کشورهای هسته‌ای گفت: تداوم این روند می‌تواند اهداف و اعتبار معاهده را به خطر بیندازد. در این راستا وی با اشاره به رای دیوان بین المللی دادگستری مبنی بر اینکه کشورهای هسته متعهد به مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای هستند، خواستار انجام این تعهدات و آغاز فوری مذاکرات کنوانسیون جامع منع سلاح‌های هسته‌ای، در بردارنده یک برنامه مرحله بندی شده در یک قالب زمانی برای نابودی کلیه سلاح‌های هسته‌ای شد. لازم به توضیح است که پیشنهاد این کنوانسیون در سال ۱۳۹۲ توسط رئیس جمهور کشورمان در نخستین اجلاس عالیرتبه خلع سلاح هسته‌ای سازمان ملل متحد به نمایندگی از ۱۲۰ کشور عضو عدم تعهد ارایه گردید و در قالب یک قطعنامه در مجمع عمومی به تصویب رسید.  

وی در ادامه گفت: خارج ساختن سلاح‌های هسته‌ای از وضعیت عملیاتی و کاهش استقرار آن‌ها به هیچ وجه نباید جایگزینی برای امحا کامل این سلاح‌ها قلمداد گردد.

ظریف افزود: عدم تعهد عمیقا نگران دکترین‌های نظامی و امنیتی کشورهای هسته‌ای و ناتو است که استفاده یا تهدید به استفاده از اینگونه سلاح‌ها را توجیه می‌کنند. وی گفت عدم تعهد خواهان حذف کامل اینگونه دکترین‌ها است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اضافه کرد: هرگونه استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای جنایت علیه بشریت و نقض منشور ملل متحد و حقوق بین الملل بشردوستانه است.

ظریف گفت: کشورهای هسته‌ای باید تحت همه شرایط جدا از استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای علیه کشورهای غیرهسته‌ای خودداری کنند.

در این راستا ظریف خواستار تدوین فوری یک سند حقوقی بین المللی جهت ارائه تضمین‌های موثر، جهانی، غیرمشروط و بدون تبعیض در باره عدم استفاده از سلاح هسته‌ای تحت هیچ شرایطی علیه کشورهای غیرهسته‌ای شد.

وی ضمن تأکید بر جهان‌شمولی معاهده عدم اشاعه افزود: ما از غیر اعضا می‌خواهیم که بعنوان کشور غیرهسته‌ای به معاهده ملحق شده و تاسیسات خود را تحت پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهند.

وی افزود: همه کشور‌ها باید در راستای تقویت جهانشمولی معاهده تلاش کرده و از اقداماتی که اثرات منفی برآن دارد، خودداری نمایند.

ظریف لزوم جلوگیری از اشاعه سلاح هسته‌ای را مهم دانست و گفت: هرگونه اشاعه و اشتراک سلاح‌های هسته‌ای نقض معاهده است و باید به آن پایان داده شود.

وی در ادامه پیرامون حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای گفت: عدم تعهد بر اهمیت اجرای کامل، موثر و غیرتبعیض‌آمیز ماده ۴ معاهده در زمینه حق مسلم همه اعضا برای توسعه، تحقیق، تولید و استفاده از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز حمایت می‌نماید.

وی تأکید کرد: هر کشوری در راستای نیازهای خود از حق حاکمیتی جهت تعیین سیاست‌های ملی در زمینه انرژی هسته‌ای از جمله حق مسلم توسعه چرخه ملی کامل سوخت هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز برخوردار است. بنابراین انتخاب‌ها و تصمیم‌های هر کشور در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای باید کاملا محترم شمرده شود.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن رد هرگونه محدودیتی در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای، خواهان برداشته شدن فوری این محدودیت‌ها از جمله در زمینه صادرات مواد، تجهیزات و فناوری هسته‌ای برای استفاده‌های صلح آمیز گردید.

وی ادامه داد: نگرانی در مورد اشاعه سلاح هسته‌ای به هیچ وجه نباید حق مسلم کشور‌ها در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای را محدود نماید.

در ادامه ظریف ضمن اشاره به ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه افزود: سران عدم تعهد در نشست سال ۱۳۹۱ خود در تهران حمایت خود را از ایجاد این منطقه اعلام داشته و از همه کشور‌ها خواستند اقدام فوری و عملی برای ایجاد آن بعمل آورند. عدم تعهد همچنین از اسراییل خواست که از تملک سلاح‌های هسته‌ای خوداری نموده و با پیوستن فوری و بدون قید و شرط به معاهده عدم اشاعه، تمامی فعالت‌های هسته‌ای خود را تحت پادمان‌های جامع آژانس قرار دهد. آن‌ها همچنین خواستار ممنوعیت کامل انتقال هرگونه تجهیزات، مواد و فن آوری هسته‌ای به اسراییل و هرگونه کمک علمی و فنی هسته‌ای به آن شدند.

ظریف افزود: عدم تعهد - ضمن ابراز نگرانی جدی از تاخیر طولانی در اجرای این قطعنامه - از اجرای کامل قطعنامه ۱۹۹۵ در مورد ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه قویا حمایت و خواستار اتخاذ کلیه اقدامات لازم برای اجرای کامل و فوری آن است.

وی در پایان با اشاره به این موضوع که از نظر عدم تعهد موفقیت کنفرانس بازنگری ۲۰۱۵ مستلزم تجدید اراده سیاسی همه دولت‌های عضو معاهده است، گفت: دولت‌های عضو جنبش عدم تعهد مصمم‌اند به تلاش‌های جمعی برای تحقق اولویت‌های خود در چارچوب این کنفرانس بویژه آغاز مذاکرات کنوانسیون جامع منع سلاح‌های هسته‌ای، ادامه دهند.

لازم به ذکر است این کنفرانس از ۷ اردیبهشت تا ۱ خرداد در نیویورک برگزار می‌گردد. این کنفرانس هر پنج سال یک بار برگزار شده و در آن کیفیت اجرای پیمانعدم اشاعه و مصوبات کنفرانس‌های بازنگری آن بررسی می‌شود. در این نشست که با شرکت نمایندگان ۱۸۹ کشور عضو معاهده و حدود ۲۵ وزیر خارجه از کشورهای عضو برگزار می‌گردد، قرار است در مورد موضوعاتی از قبیل؛ خلع سلاح هسته‌ای، عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، تضمین‌های امنیتی برای عدم استفاده و عدم تهدید بهاستفاده از سلاح هسته‌ای علیه کشورهای غیر هسته‌ای، موضوع خاورمیانه عاری ازسلاح هسته‌ای و حق مسلم استفاده صلح ‌آمیز از انرژی هسته‌ای، بحث و تبادل نظرشود.

محمدجواد ظريف اجلاس بازنگری معاهده NPT
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر