کد خبر: 274401 A

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی:

ایلنا: نماینده ایران درآژانس بین المللی انرژی اتمی، با تاکید بر ضرورت خلع سلاح هسته ای به عنوان یکی از محورهای مهم معاهده ان.پی.تی، نابودی کامل همه سلاح های هسته ای جهان را نخستین اولویت کشورهای جنبش عدم تعهد بیان کرد.

به گزارش ایلنا، رضا نجفی نماینده کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه برگزاری نشست‌های کنفرانس بازنگری معاهده NPT، به نمایندگی از سوی ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد در وین٬ بیانیه این جنبش را خواند.

در این بیانیه، خلع سلاح هسته‌ای و نابودی کامل این سلاح‌ها اولویت نخست کشورهای غیرمتعهد بیان شده است.

همچنین تاکید بر خلع سلاح هسته‌ای به عنوان یکی از محورهای مهم معاهده اعلام و تاکید شده که این معاهده صرفا در مورد عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای نیست٬ بلکه کشورهای هسته‌ای به طور قاطع متعهدند که در زمینه خلع سلاح و نابودی کامل این سلاح‌ها اقدام کنند.

در این بیانیه درباره رای مشورتی دیوان بین‌المللی دادگستری در مورد اینکه تهدید یا استفاده از سلاح هسته‌ای خلاف قوانین انسان‌دوستانه بین‌المللی است، گفته شده که استفاده از این سلاح‌ها جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود و تنها تضمین قطعی برای عدم استفاده از آنها، نابودی کامل این سلاح هاست.

کشورهای جنبش عدم تعهد در این بیانیه، نگرانی عمیق خود از دکترین‌های دفاعی کشورهای هسته‌ای و ناتو را که بر منطق استفاده از سلاح‌های هسته‌ای استوار است٬ ابراز کردند.

در این بیانیه، جنبش عدم تعهد با توجه به عدم پیشرفت در اجرای تعهدهای مربوط به خلع سلاح در کشورهای هسته‌ای، نگرانی عمیق خود را از تاخیر در نابودی این سلاح‌ها ابراز و اعلام کرده که تمدید نامحدود معاهده به هیچ وجه به معنای نگهداری و حفظ این سلاح‌ها تا ابد نیست.

جنبش عدم تعهد در ادامه بیانیه تصریح کرده تا رسیدن به نابودی کامل این سلاح‌ها، کشورهای هسته‌ای نباید تحت هیچ شرایطی کشورهای غیرهسته‌ای عضو معاهده را با سلاح هسته‌ای تهدید کنند.

دراین بیانیه، از شروع مذاکرات مربوطه در کنفرانس خلع سلاح و انعقاد یک کنوانسیون بین‌المللی جامع در مورد نابودی سلاح‌های هسته‌ای حمایت قاطع شده است؛ علاوه بر آن جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از جنبش عدم تعهد با ارائه ۲۰ پیشنهاد مشخص در زمینه خلع سلاح و نابودی کامل سلاح‌ها، خواهان درج این پیشنهادها در گزارش نهایی کنفرانس بازنگری NPT شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی رضا نجفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر