کد خبر: 274867 A

پورمحمدی:

ایلنا: وزیر دادگستری گفت: عربستان سعودی امتحان بدی را در این روز‌ها داد و به عنوان مرکز اسلام و مهد اسلام بد‌ترین عملی را که ضد اسلام و انسانیب بود، از خود بروز می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در حاشیه پنجمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط گفت: جمهوری اسلامی ایران از نظر انسانی وظیفه خود می‌داند کمک‌های دارویی و غذایی را در حد امکان و توان به کشور یمن ارسال کند ولی متاسفانه عربستان امتحان بدی را در این روز‌ها داد.

وی که در تالار وحدت و در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، افزود: مهم‌ترین مساله در این زمینه از سوی جمهوری اسلامی ایران عبارت از اعلام موضع رسمی کشور در قبال این حادثه دردناک بود که رهبر معظم انقلاب، رییس جمهوری و وزیر امور خارجه واکنش نشان دادند و وزارت امور خارجه به صورت پیوسته اعتراض‌ها و تذکرهای خود را در این خصوص به دولت‌های منطقه و نهادهای بین المللی اعلام می‌کنند.

پورمحمدی درباره پیگیری‌های حقوقی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تجاوز عربستان به مردم یمن گفت: وزارت امور خارجه به صورت جدی اعتراض کرده و از طرف دیگر دادستانی کل کشور با مقام‌های هم‌طراز خود مکاتباتی داشته و از مجاری مختلف این مباحث پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه تاریخ این فجایع را ثبت خواهد کرد و ملت‌ها نیز آن را فراموش نخواهند کرد، افزود: ملت یمن این مرحله سخت را با صبوری و مقاومت خود پشت سرخواهند گذاشت و جایگاه مناسب و استقلال خود را حفظ خواهند کرد و این دشمنان انسانیت و اسلام را سرجای خود خواهد نشاند.

وزیر دادگستری تاکید کرد: سعی می‌کنیم با تدبیر، هوشمندی، فراست و ایجاد فضای مناسب بین المللی برای خاتمه دادن به این درگیری و جنگ افروزی و قتل عامی که نسبت به مردم یمن صورت می‌گیرد، اقدام کنیم.

پورمحمدی درباره احتمال پیوستن ایران به کنوانسیون برن برای حقوق مالکیت ادبی و هنری گفت: معاهدات بین المللی از جمله کنوانسیون برن بیشتر بر اساس کشورهایی که در این زمینه پیشگام بوده‌اند، طراحی شده و عملا فاصله میان کشورهای دیگر و کشورهای پیشتاز را همیشه حفظ می‌کند و ما باید تلاش کنیم این نظم را به هم بزنیم.

وی افزود: محققان ما در تلاش هستند تا با تمسک به برخی از بندهای معاهدات بین المللی حقوق ملت را حفظ کنیم و به دلیل همین دغدغه‌ها تاکنون به این معاهدات نپیوسته‌ایم و معتقدیم امروز یکی از مطالبات جدی ملت‌های دنیا عبارت از تجدیدنظر در کارکرد نهادهای بین المللی است.

وزیر دادگستری اضافه کرد: الان فکر می‌کنیم جایگاه بین المللی و حوزه حقوقدانان ما و توان و دانش حقوقی متخصصان ما به جایی رسیده که در عرصه جهانی بتوانیم هماوردی کرده و از حقوق شهروندان خود دفاع کرده و با یک جایگاه قوی‌تری در این عرصه‌ها حضور پیدا کنیم و الان کشور می‌تواند گام‌های بلندتری برای حضور در این مجامع بردارد.

وی تاکید کرد: در سال‌های اخیر در پیوست‌های جدید درباره حقوق مالکیت معنوی٬ مانند موضوع حقوق نابینایان فعالیت‌های خوبی از سوی ایران در مجامع بین المللی صورت گرفته است. البته واقعیت این است که تجربه خوبی از نهادهای بین المللی وجود ندارد و عملا نشان داده‌اند که منافع بخش کوچکی از کشور‌ها و برخی از اقلیت‌ها را رعایت کرده‌اند و این بی‌عدالتی که در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، امنیتی، حقوقی و اقتصادی در دنیا مشاهده می‌کنیم، نشانه عدم موفقیت نهادهای بین المللی است.

حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر