کد خبر: 290038 A

آخرین اخبار مذاکرات وین؛

ایلنا: گفت‌وگوهای فشرده وین بعد از فراز و نشیب‌های زیاد بالاخره به پایان خود نزدیک شده و رسانه‌ها در انتظار مخابره برآیند یکی از طولانی‌ترین مذاکرات تاریخ هستند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا به وین٬ مسئله‌ای که فارغ از هر نتیجه‌ای غیرقابل انکار به نظر می‌رسد، اثبات اراده سیاسی ایران برای حل و فصل این موضوع بود و چنانچه مقام‌های ایرانی بارها تاکید کرده‌اند، اگر این اراده سیاسی در طرف مقابل نیز وجود داشته باشد، توافق به زودی در دسترس است.

این اراده سیاسی تا حدی عیان بود که از مدت‌ها قبل حتی رسانه‌های غربی نیز بارها به «حسن‌ نیت هسته‌ای ایران» اذعان کرده‌ و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارش‌های خود پایبندی ایران به تمامی تعهدات هسته‌ای خود را تایید کرد.

از جمله مسائل مهمی که در این مذاکرات وجود داشت، حضور یک کشور در جریان مذاکره با چندین قدرت جهانی و مشارکت در تصمیم‌هایی است که قرار است برای این کشور گرفته شود و شاید همین موضوع به تنهایی برای اثبات قدرت ایران و کفه ترازویی که به‌رغم شش بر یک بودن، همچنان به سمت ایران سنگینی می‌کند کافی باشد. تا جایی که حتی برخی مقام‌های غربی نیز معتقدند که ایران در مذاکرات هسته‌ای دست بالا را داشته و از موضع قدرت مذاکره می‌کند.

یک مقام ارشد ایرانی با تاکید بر اینکه توافق امروز در دسترس است، گفت: برخی مسائل همچنان باقی مانده که باید توسط وزرای خارجه حل و فصل شود.

بسیاری از خبرنگاران خارجی مستقر در وین نیز معتقدند که ایران در جریان این مذاکرات از موضع بالا گفت‌وگو می‌کند٬ کما اینکه یک خبرنگار روس در این‌باره به خبرنگار اعزامی ایلنا به وین گفت: «فکر می‌کنم ایرانی‌ها بسیار قوی حاضر شده‌اند. به نظر می‌رسد در نهایت شما برنده باشید.»

یک خبرنگار آمریکایی نیز در این‌باره گفت: «مذاکره‌کنندگان ایرانی بسیار مسلط و قوی هستند. به نظر می‌رسد این افراد که ظاهرا اکثر آنها پیشینه تحصیلات در غرب را دارند، به خوبی به زبان، مسائل حقوقی و فنی مسلط هستند. با همه اینها مشخص نیست چه نتیجه‌ای به دست می‌آید. همه ما منتظریم.»

یک خبرنگار آمریکایی دیگر نیز گفت که مذاکره‌کنندگان ایرانی سخت‌گیر و دقیق هستند.

خبرنگار انگلیسی دیگری به ایلنا می‌گوید: «مشخص نیست چه اتفاقی در حال رخ دادن است. آنها پشت درهای بسته مذاکره می‌کنند و ما از نتیجه آن چیزی نمی‌دانیم.»

فارغ از همه اینها چنانچه طرف مقابل نیز اراداه سیاسی لازم را نشان داده و توافقی صورت بگیرد، نخستین بار خواهد بود که یک کشور ذیل تحریم‌های فصل هفتم با مذاکره و دیپلماسی فعال از این وضعیت خارج می‌شود.

 

خبرنگار اعزامی ایلنا به وین: آزاده کشوردوست

گزارش ایلنا از وین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر