کد خبر: 290543 A

/پایان حصر ایران؛ آغاز فصل امید/

ایلنا: رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی عنوان کرد: : بدون شک یکی از دستاوردهای این توافق می‌تواند بازگرداندن آرامش به منطقه بحران زده خاورمیانه باشد و به رفتارهای تروریستی در منطقه پایان دهد.

محمد هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به مذاکرات نهایی ایران و گروه 1+5  عنوان کرد: توافق با ایران در زمینه هسته‌ای دو بخش دارد؛ یک بخش آن فنی است طی مذاکرات فنی کشورهای غربی صنعت هسته‌ای را برای کشور ما به رسمیت پذیرفتند٬ بنابراین با امضای توافق دیگر نمی‌توانند حرف‌های گذشته خود را تکرار کنند.

وی افزود: البته مخالفت‌هایی همواره با فعالیت هسته‌ای ایران وجود داشته٬ اما وقتی ایران جزو باشگاه کشورهای صنعت هسته‌ای بشود٬ فی‌النفسه بسیاری از این مخالفت‌ها بی‌اثر خواهد شد.

هاشمی  دیدگاه‌های بین المللی در ارتباط با توافق ایران با 5 +1 را مهم ارزیابی کرد و گفت:  بعد از انتخابات و به ویژه در طول مذاکرات غرب و به ویژه آمریکا  تغییر دیدگاه‌های فاحشی نسبت به ایران از خود نشان دادند پیش از این آنها دائما بر تغییر رفتار و نظام جمهوری اسلامی تاکید می‌کردند. در حالی که امروز این نگاه وجود ندارد.

هاشمی تاکید کرد: امروز مباحثی که غربی‌ها پیش از این مطرح می‌کردند٬ خاتمه یافته از این به بعد ایران با داشتن صنعت هسته‌ای مورد پذیرش دنیا،  به بزرگترین قدرت منطقه با گرایش اسلام‌گرایی تبدیل خواهد شد و در معادلات منطقه‌ای نقش مهمتری را ایفا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه با توافق حاصل شده دوره جدیدی در کشور ما آغاز خواهد شد گفت: از این به بعد به نقش ایران در معادلات بین‌المللی رسمیت داده می‌شود٬ امیدوارم با حل مساله هسته‌ای ایران به شیوه دیپلماسی  گروه‌های تروریستی و حامیان آنها در منطقه و غرب نیز متوجه شود که روش‌های آنها بی‌فایده است و برای رسیدن به نتیجه باید با عقلانیت رفتار کند.

هاشمی خاطرنشان کرد: بدون شک یکی از دستاوردهای این توافق می‌تواند بازگرداندن آرامش به منطقه بحران‌زده خاورمیانه باشد و به رفتارهای تروریستی در منطقه پایان دهد.

وی با تقدیر از مذاکره کنندگان کشورمان گفت: دولت و مذاکره‌کنندگان ایران در واقع نماینده نظام بودند که با کمال شجاعت و توانایی بالا مذاکرات را در برابر شش قدرت مدیریت کرده و آن را پس از دو سال  به نتیجه رساندند.

هاشمی تاکید کرد: آنها توانستند از حق ملت ایران در برابر زیاده‌خواهی‌ها در طول دو سال به خوبی دفاع کنند  و همین  اقدام آنها شایسته تقدیر است.

محمد هاشمی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر