کد خبر: 290552 A

/پایان حصر ایران؛ آغاز فصل امید/

ایلنا: یک کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: مذاکرات نشان داد ایران اهل تعامل است و بقیه کار برای پیشرفت به دست کارشناسان سیاست داخلی ایران است

فریدون مجلسی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا٬ با استقبال از توافق بین ایران و کشورهای 1+5 گفت: بدون اینکه وارد محتوای این توافق بشوم٬ معتقدم باید بهترین امکان را برای این توافق تصور کرد٬ چراکه جمعی از بهترین کارشناسان و دیپلمات‌ها برای این توافق ساعت‌ها وقت گذاشتند.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی تاکید کرد نتیجه توافق بهتر از وضعیت نااستوار سابق است٬ چراکه هیچ چیزی مثل آن کاغذپاره‌ها به ایران ضربه نزده بود.

مجلسی در پاسخ به این سوال که بعد از توافق ایران باید چه رفتاری داشته باشد٬ گفت: دقت داشته باشیم که لغو تحریم‌ها به تدریج انجام می‌شود و رفع تحریم‌ها منوط به قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل است که باید جایگزین قطعنامه‌های دوران احمدی‌نژاد شود

وی با اشاره به تلاش‌های پارلمان و کنگره آمریکا و احتمال مخالفت با توافق به دست آمده٬ گفت: پارلمان آمریکا یک محدودیت‌هایی دارد و هر چند افرادی مثل تندروهای مجلس ایران در آمریکا نیز داد و فریادی راه بیندازند اما در نهایت منطقی که موجب شد پس از سال‌ها این توافق صورت بگیرد نمایندگان را قانع خواهند کرد. هر چند رئیس جمهور آمریکا نیز اختیاراتی مثل وتو کردن مصوبات کنگره دارد.

مجلسی گفت: این مذاکرات نشان داد ایران اهل مذاکره و تعامل است و بقیه کار به دست کارشناسان سیاست داخلی ایران است که البته با فلان فرماندار سابق مناطق آزاد تفاوت دارند و از این پول‌ها برای خرید محبوبیت خرج اعانه به مردم نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه دولت باید تلاش کند در اثر ورود منابع مالی بلوکه شده تورم افزایش پیدا نکند٬ گفت: هرچند اندکی از این افزایش تورم اتفاق خواهد افتاد٬ اما اگر مدیریت درستی صورت بگیرد٬ وضعیت بیکاری نیز بهبود خواهد یافت.

مجلسی توافق هسته‌ای را باز شدن دست و پای ایران برای ایستادن روی پای خود دانست و گفت: دولت باید برای موفقیت به نظرات کارشناسان و صاحب‌نظران توجه کند.

مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 مذاکرات وین فریدون مجلسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر