کد خبر: 290648 A

ظریف در نشست خبری:

وزیرامور خارجه کشورمان گفت: امیدوارم کشورها به عنوان کنشگران بین المللی نخواهند 22 ماه مذاکره را به خاطر تمایلات سیاسی داخلی به هم بزنند.

به گزارش خبرنگار  اعزامی ایلنا به وین محمد جواد ظریف در نشست خبری با خبرنگاران ایرانی ضمن تشکر از تیم خبری که همراه تیم مذاکره کننده در وین حضور داشت، از مردم و دعاهای آنها در شبهای قدر برای تیم مذاکره کننده تشکر کرد و  گفت: با اعتقاد به خدا و حمایت از مردم توانستیم با شش قدرت جهان مذاکره کنیم.

وزیر امور  خارجه کشورمان با تشکر از مقام معظم رهبری اظهار کرد: توافقی که اعلام شد نتیجه سالها مقاومت و 22 ماه مذاکره و مبتنی بر بده بستان سیاسی است.

وی ادامه داد: شورای امنیت که به عنوان مشکل عدم اشاعه به ما نگاه می کرد و تحریم های فصل هفت را به ما تحمیل کرد امروز برنامه غنی سازی یک کشور را به رسمیت شناخت و این دستاورد بزرگی است.

رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ضمن تشکر از حضور علی اکبر صالحی در کنار تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت:‌ توافق صورت گرفته به اندازه‌ای متوازن است که می‌تواند مبنای یک اقدام مثبت در حل و فصل این مسئله باشد.

ظریف با اشاره به نامگذاری از سوی مقام معظم رهبری به سال همدلی و همزبانی ملت و دولت گفت: امیدوارم این توافق مبنایی برای همدلی و همزبانی میان گروههای مختلف در کشور باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به پرسشی درباره ضمانت اجرای این توافق نیز گفت: نکته مهم این است که درباره تمام جزئیات توافق شده و همین مسئله بهترین تضمین است. این توافق نتیجه 22 ماه مذاکره است و امیدوارم کشورها به عنوان کنشگران بین المللی نخواهند 22 ماه مذاکره را به خاطر تمایلات سیاسی داخلی به هم بزنند.

وی با اشاره به اینکه در چند روز آینده قطعنامه شورای امنیت درباره توافق صادر خواهد شد، گفت:‌ پس از آنکه شورای امنیت برجام را تایید کند، برجام رسمی خواهد شد و بعد از چند ماه و بررسی برجام در کشورها زمانی برای اجرای آن تعیین می‌شود تا در روز اجرا، کلیه تحریم‌های اقتصادی و مالی برداشته شود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در راستی آزمایی اقدامات هسته‌ای ایران، ما خود به همراه آژانس مشارکت و نقش داریم، افزود: تمام این اقدامات بر اساس خطوط قرمزی است که مقام معظم رهبری مطرح کردند و رعایت شده است.

ظریف ادامه داد:‌ تا امروز صبح هنوز متن نهایی به انگلیسی را نداشتیم و همکاران ما کم کم دارند ترجمه‌ها را از ضمایم به مردم ارایه می‌دهند. تمام توافق در حال ترجمه است و در سایت وزارت خارجه قرار خواهد گرفت. قرار بود متن انگلسی و فارسی همزمان منتشر شود اما یک طرف که معلوم نیست منبع آن کجاست زودتر متن انگلیسی را درز داد.

ظریف در مورد اینکه برخی مقامات غربی گفته‌اند اقدامات برای لغو تحریم ها 4 تا 6 ماه به طول می‌انجامد گفت: از روز اجرای توافق اقدامات دو طرف شروع می‌شود و پیش بینی‌های متفاوتی وجود دارد که زمان چقدر طول می کشد. اگر آمریکا این پیش بینی را دارد، برای آنهاست. ما زمان کمتری را پیش بینی می‌کنیم. ما زمان بندی اقدامات را با توجه به ضرورت متناظر بودن در نظر داریم و با جدیت آن را دنبال می‌کنیم.

وی با تاکید براینکه در زمان بندی اجرای توافق، قرار است اول آژانس اقدامات برای حل مسایل باقی مانده را انجام دهد و بعد از آن قرار است توافق به اجرا درآید،‌ گفت:‌ در برخی موارد کشورهای 1+5 اختلاف نظر داشتند و از بیان آن هم ابایی نداشتند. از این رو مذاکرات به خودی خود با شش کشور بسیار سخت بود .

مسئول تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان ابراز کرد: چنانچه هر یک از طرف‌ها اگر از تعهداتش شانه خالی کند بعد از سازوکاری که تدوین شده طرف‌ها می‌توانند از اقداماتی که متعهد شده‌اند بازگردند و این بازگشت پذیری متقابل است.

وی با بیان اینکه شورای امنیت ظرف 10 سال بدون هیچ شرطی می‌تواند به موضوع هسته‌ای ایران پایان دهد، افزود:10 سالی که در این توافق است که شورای امنیت بررسی موضوع را خاتمه می‌دهد زمانی است که می‌تواند قابل توجه باشد .

وی درباره تحریم‌های تسلیحاتی نیز اظهار کرد: هرگونه خرید و فروش سلاح ممنوع بود، اما الان این گونه نیست. با طی روندی و گذشت پنج سال این امکان به وجود می‌آید. در پایان پنج سال تمام تحریم‌های تسلیحاتی متوقف می شود.

ظریف در مورد امکان گفت‌وگو میان ایران و آمریکا درخصوص مسایل دیگر غیر از موضوع هسته ای اظهار کرد: اگر به درستی عمل کنند ممکن است ما سایر موارد را بررسی کنیم، اما اگر درست عمل نکنند دیوار بی اعتمادی باقی می ماند.

وی افزود: اگر توافق را نقض کنند ایران به سرعت به برنامه‌های قبلی خودش باز می‌گردد و این سرعت کمتر از اقداماتی که آنها می توانند بازگردانند نیست. در این حال ما الان درباره ادامه توافق صحبت می کنیم و امیدوارم همکارانم بیشتر بر اجرای آن متمرکز باشند. یقین داریم آمریکا و هم پیمانانش می دانند حتی اگر مجددا آن را برقرار کنند هیچ فایده سیاسی ندارد.

ادامه دارد...

مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر