کد خبر: 291158 A

موحدی کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه:

ایلنا: خطیب موقت نمازجمعه تهران گفت: رژیم صهیونیستی و حامیانش و عربستان سعودی به شدت از این توافق ناراحتند و همین بهترین سند ارزش این توافق است.

به گزارش خبرنگار ایلنا٬ آیت‌الله محمد علی موحدی کرمانی با تاکید بر اینکه توفیق به دست آمده در مذاکرات اخیر هسته‌ای یکی از آثار تقواست٬ تصریح کرد: پس از 23 ماه تلاش مداوم در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی٬ عزتی بزرگ نصیب ایران و ایرانی شد که این عزت اولی٬ مرهون پایداری و مقاومت مردم صبور و خستگی‌ناپذیر ایران است که با تحمل مشکلات اقتصادی که از ناحیه دشمن متوجه کشور شده بود٬ دشمنان ظلم‌پیشه خود را خسته و از تحریم‌های ظالمانه پشیمان و آنها را مجبور به احترام و تکریم ایرانی کردند.

خطیب موقت این هفته نماز جمعه تهران در ادامه افزود: ثانیا این پیروزی مرهون هدایت‌های مستمر رهبر عالیقدر است که پیوسته مذاکرات را زیر نظر داشتند و با تذکر و هشدارهای خود مسیر صحیح را به تیم مذاکره کننده ارائه می‌فرمودند.

دبیر کل جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: سومین عامل تاثیر گذار در پیروزی ملت ایران در مذاکرات هسته‌ای٬ تلاش‌های مدبرانه رئیس جمهور محترم و تیم مذاکره‌کننده بود که با تلاش خستگی‌ناپذیر و منطق قوی خود در عرصه‌های مذاکره طرف مقابل را مجاب و مجبور به عقب‌نشینی و پذیرش سخن حق و اعتراف به حقوق ایرانیان کردند.

موحدی کرمانی ضمن آرزوی توفیق برای افرادی که در روند به نتیجه رسیدن مذاکرات تاثیر گذار بودند٬ اظهار داشت: از خداوند متعال برای این عزیزان٬ مزد عظیم درخواست می‌کنم و به سهم خود از آنان تشکر فراوان می‌کنم.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه آمریکا مجبور به آن شد باور کند راه علاج تهدید،‌ زور و فشار نیست٬ افزود: آمریکا متوجه شد باید به احترام و تکریم ایرانیان روی آورد. همانطور که رئیس جمهور آمریکا گفت اگر دستاورد هسته‌ای را کنگره آمریکا رد کند٬ من آن را وتو می‌کنم. همچنین رژیم صهیونیستی و حامیانش به ویژه عربستان سعودی به شدت از این توافق ناراحتند و همین بهترین سند ارزش این توافق است. به یاد شهید بهشتی که گفتند بگذارید عصبانی باشند و از این عصبانیت بمیرند.

موحدی کرمانی ادامه داد: هر چند هنوز سرنوشت نهایی بیانیه و 5 پیوست آن مشخص نشده و باید راهی شورای امنیت سازمان ملل و کنگره آمریکا و مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت شود٬ اما بالاخره تیم مذاکره کننده تلاش‌های بلیغ خود را انجام داد و مسیر دشواری را طی کرد.

وی با تاکید بر اینکه قانع کردن گروهی که زیاده خواهی٬ لجاجت٬ بهانه گیری و دبه کردن٬ جزء ویژگی ذاتی آنهاست٬ مسئله‌ای دشوار است٬ ادامه داد: گروهی که یکی در آن می‌گوید ما به دقت٬ نحوه استفاده ایران را از منابع حاصل از رفع تحریم‌ها زیر نظر داریم! تا کجا گنده‌گویی می‌کنند و زور می‌گویند! زهی ‌خجلت و شرمندگی!

موحدی کرمانی یادآور شد: آنچه از ارشادهای رهبر معظم انقلاب در مواقع متعدد واز شعارهای جدی مردم استفاده می شود این است که مردم توافقی را رضایت می‌دهند که مشتمل بر بندهای ذیل باشد. که من به بیان شش بند از آنها می‌پردازم.

وی در تشریح بندهای یادشده ادامه داد: توافقی که مردم راضی باشند٬ توافقی است که حقوق مردم ایران تامین گردد، خطوط قرمز مراعات شود، آرمان‌های انقلاب به‌ویژه استکبار ستیزی کنار زده نشود و به فراموشی سپرده نشود، تحریم‌های ظالمانه یکجا برداشته شود و ثروتِ ملیِ بلوکه شده به طور کامل به ایران بازگردد و همچنین اینکه به عزت اسلامی و غرور ملی ایران و ایرانی٬ کوچکترین آسیبی وارد نشود.

وی همچنین با بیان چند تذکر به هیات مذاکره کننده ایرانی افزود: شما تیم مذاکره کننده کار سنگینی انجام دادید٬ اما بدانید کاری سنگین‌تر در جلوی شما قرار دارد ودر این مسیر با مشکلاتی مواجه خواهید بود؛ از قبیل غیر اعتماد بودن برخی از دولت‌های طرف مقابل٬ و نقض عهدهای محتمل آنها و به اصطلاح دبه در آوردن آنها و همچنین بهانه جویی‌های واهی و سست آنها٬ که مثلا آنها مدعی شوند ایران به تعهدهای خود عمل نکرده و به این بهانه٬ تحریم‌ها را برگردانند.

موحدی کرمانی به فرآیند پیش روی مذاکره کنندگان اشاره کرد و افزود: تفسیرهای غلط و مطابق میل٬ از دیگر مسائلی است که از طرف مقابل ممکن است با مواجه شویم٬ بنابراین از به‌کارگیری کلماتی که امکان تحریف در آن وجود داشه باشد٬ باید خودداری شود و کلمات و واژه‌ها باید کاملا شفاف باشد و از همین حالا برخی مسائل به‌گوش می‌رسد که نشان‌دهنده زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل است.

وی در مثال مانع‌تراشی‌های طرف مقابل در ادامه فرآیند مذاکرات گفت: آنها می‌گویند  ایران  باید دو/سوم  سانتریفیوژهای خود را تحت نظارت بین‌المللی ذخیره کند و طی ده سال آینده غنی‌سازی نداشته باشد و 98درصد اورانیوم غنی‌شده خود را کنار بگذارد و این میزان ذخیره تا 15 سال آینده ثابت بماند و در مقابل طرف‌های دیگر٬ تحریم‌های مربوط به حقوق بشر و سیاست‌های ایران در خاورمیانه را به منظور حفظ امنیت اسرائیل حفظ کند.

وی ادامه داد: آنها مدعی هستند صنعت هسته‌ای باید محدود شود و پذیرش نظارت‌های گسترده مورد قبول باشد، محدود شدن ظرفیت  غنی‌سازی برای دوره ده سال، محدود شدن تحقیق و توسعه و مسائل فراوان دیگر نشانگر زیاده‌خواهی‌های آنهاست و هشداری است به هیات ایرانی که بیانیه و پیوست‌ها را به دقت زیر نظر داشته باشند٬ مبادا چنین چیزی اتفاق افتد.

خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران تصریح کرد: معتقدم باید به دلیل اهمیت موضوع٬ از دانشمندان به‌ویژه دانشمندان هسته ای و نخبگان و اساتید دانشگاه دعوت به‌عمل آید و این مسئله بسیار مهم به بحث گذارده شود تا نظرات آنها هم شنیده شود؛ چه بسا این نظرات مفید باشد؛ خصوصا زمزمه‌هایی در مورد بیانیه به‌گوش می‌رسد که بیانیه٬ دستورهای رهبر معظم انقلاب و خطوط قرمز را مراعات نکرده که در این زمینه جزوه‌ای چند صفحه ای به دست من رسیده است.

آیت الله موحدی کرمانی در پایان در نکته‌ای کوتاه گلایه‌ای کوتاه از بخش فنی و صوتی نماز جمعه مطرح کرد و یادآور شد: نمازی که در مصلی خوانده می‌شود٬ ظاهرا سیستم صوتی خوبی ندارد. دو هفته قبل که خطیب که آیت‌الله امامی کاشانی بودند و من در صف اول نشسته بودم٬ تحقیقا یک کلمه از خطبه اول را نفهمیدم و خطبه دوم هم تنها دو سه کلمه از آن را شنیدم و این بدین معنا است که سیستم صوتی کاملا سالم نیست که البته این نقص در بخش‌هایی از مصلی به چشم می‌خورد و اگر مدیریت مصلی که عهده‌دار این سیستم صوتی است می‌تواند این سیستم را اصلاح کند و اگر نمی‌تواند به ستاد نماز جمعه واگذار کند و عزیزان به من اعلام کرده‌اند که بهترین سیستم صوتی را می‌توانید در مصلی برپا کنیم.

توافق هسته‌ای آیت الله محمد علی موحدی کرمانی تبریک توافق هسته‌ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر