کد خبر: 291659 A

ظریف در پاسخ به سوال‌ لاریجانی:

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به یک سوال رییس مجلس شورای اسلامی٬ قطعنامه جدید شورای امنیت را بدون هیچگونه سازوکار تنبیهی خواند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا٬ محمدجواد ظریف که برای ارائه گزارش به نمایندگان در جلسه علنی صبح امروز مجلس حضور یافته بود٬ در پاسخ به این سوال علی لاریجانی که پرسید «مطلبی در برجام نیست اما در قطعنامه آمده و نقص آن هم نقص برجام محسوب نمی شود٬ چه معنایی دارد»٬ توضیح داد: قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل٬ هیچگونه سازوکار تنبیهی ندارد.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: تنها سازوکار بازگشت تحریم‌های گذشته طی روند طولانی 60 روزه، اختلافات برای موارد برجام است که باید رول آن توسط کمیسیون مشترک آغاز شود.

محمد جواد ظریف در پاسخ به سوال رئیس مجلس در مورد اظهارات برخی مقام‌های آمریکا افزود: ما به این سخنانی که زده شده به شدت اعتراض کرده ایم و حتما نیز این مسئله را پیگیری خواهیم کرد اما نظر قطعنامه در این باره کاملا صریح است و در قطعنامه به صراحت آمده است که در پایان ده سال نظارت شورای امنیت بر موضوع هسته ای ایران خاتمه خواهد یافت.

علی لاریجانی در ادامه بر این نکته تاکید کرد که «لغو تحریم ها نباید مشروط به گزارش آژانس باشد و این را رهبر معظم انقلاب نیز فرموده اند لطفا در این‌باره توضیح دهید که این نوع گزارش چه نوع گزارش آژانسی است» که ظریف در پاسخ به این سوال رئیس مجلس گفت: ما یک نوع گزارشی داریم که در آن آژانس باید قضاوت کند؛ مثلا باید بگوید که فعالیت اعلام نشده در ایران وجود ندارد که رهبر معظم انقلاب به این نوع گزارش اشاره کرده‌اند و فرمودند که برای این که آژانس بخواهد این کار را بکند٬ زمان زیادی را طول خواهد داد و چنین چیزی به این راحتی ممکن است محقق نشود.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: برای همین منظور نیز ما این شرط را که تا روزهای آخر جزء‌ شرایط حتی نظارت شورای امنیت بود به طور کامل برداشته‌ایم؛ البته اگر آژانس زودتر به این نتیجه برسد٬ مدت محدودیت‌ها کاسته خواهد شد. البته نظارت شورا و محدودیت‌ها کاسته خواهد شد که این صریح ذکر شده است و هیچ شرط دیگری نیز در آن وجود ندارد.

محمد جواد ظریف گزارش ظریف به مجلس گزارش مذاکرات به مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر