کد خبر: 291674 A

سفیر ایران در ایتالیا:

ایلنا: سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 در وین را حاکی از عزم و اراده ایران برای حل مسالمت آمیز موضوع هسته‌ای و احقاق حقوق مسلم ملت ایران دانست.

به گزارش ایلنا، جهانبخش مظفری در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی لاستمپا با بیان اینکه توافق حاصله در وین نتیجه 12 سال مذاکره، نشست و پیگیری بوده است، گفت: دستیابی به توافق که به دنبال یکسری مذاکرات طولانی و فشرده فیمابین ایران و گروه 1+5 حاصل شده، مبتنی بر اراده سیاسی، خواست و پایبندی طرفین به تعهداتی است که در این توافق بر آن تأکید شده است. لذا تغییر دیدگاه و واقع‌نگری در نتیجه مذاکرات بی‌تأثیر نبوده است.

مظفری خاطرنشان کرد: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران همواره از مذاکرات و تیم مذاکره‌کننده برای حل مسالمت‌آمیز مسئله هسته‌ای قاطعانه حمایت کردند و بر اصول ثابت و تغییرناپذیر در حفظ حقوق حقه ایران با ترسیم خطوط قرمز تأکید داشته‌اند.

وی افزود: از سال‌های 2003 تا 2005 میلادی تنها سه کشور اروپایی سرگرم رایزنی هسته‌ای و پیشنهاد دادن به ایران بودند، اما پس از آن آمریکا، چین و روسیه نیز به این گروه اضافه شدند تا این که 1+5 جای آن سه کشور اروپایی را در مذاکره با ایران گرفت.

به گفته سفیر ایران در ایتالیا، ایران در ماه مه 2003 پیشنهادی به آمریکا ارائه کرد که در آن موضوع مذاکره بر سر مسائل مختلف مطرح شده بود. در این سند فهرستی از موضوعات مورد نگرانی دو طرف مورد اشاره قرار گرفته بود و سه کار گروه پیشنهاد شده بودند تا مذاکرات را پیش ببرند اما دولت جورج بوش در آن زمان با این بسته پیشنهادی از سوی ایران مخالفت کرد تا از این طریق فشارها را بر تهران افزایش دهد.

وی با اشاره به چشم‌انداز توافق هسته‌ای در وین میان ایران و ایتالیا گفت: به طور یقین این توافق تأثیر مثبتی بر روی توسعه روابط فیمابین دو کشور خواهد گذاشت. تهران و رم در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و تجاری دارای روابط خوبی هستند و این توافق با برداشتن تحریم‌ها می‌تواند به توسعه بیشتر همکاری‌ها بویژه در بخش‌های اقتصادی، تجاری، کشاورزی و صنعتی منجر شود تا بار دیگر شاهد رشد و شکوفایی روابط و رسیدن به سطح گذشته باشیم.

دیپلمات ارشد ایران در رم افزود: ایران به عنوان دارنده نخستین ذخیره گاز و چهارمین ذخیره بزرگ نفت دنیا امروز 150 میلیارد دلار پروژه در صنایع نفت و گاز تعریف کرده است و در این زمینه از ورود شرکت‌های بزرگ و شناخته‌شده نفتی استقبال می‌کند. این فرصت طلایی برای حضور شرکت‌های خوش نام و با سابقه‌ای چون شرکت نفت «انی» ایتالیا است.

وی درباره نقش ایتالیا در حصول توافق هسته‌ای اظهار داشت: ایتالیا همواره از حل مسالمت‌آمیز مساله هسته‌ای ایران حمایت کرده و مقامات این کشور در مقاطع و مناسبت‌های مختلف با اتخاذ مواضع مثبت و سازنده از این مذاکرات پشتیبانی کردند. جمهوری اسلامی ایران نیز قدردان این مواضع و نقش سازنده ایتالیا است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا در خصوص مبارزه علیه داعش گفت: ایران همواره در نفی و رد افراط‌گرایی و خشونت‌طلبی، از طالبان و القاعده در افغانستان گرفته تا داعش و دیگر گروه‌های مشابه در یمن، عراق و سوریه، مصمم و پیگیر بوده است.

وی افزود: ایران افتخار دارد، ضمن حمایت از نیروهای مخالف طالبان نقش عمده‌ای در جلوگیری از تحکیم حکومت افراطیون در افغانستان در دهه 1990 ایفا کرد. ایران همچنین عزمی پیگیر در کمک به دولت عراق و همآهنگی با آن برای کمک به همه کسانی که در معرض تهدید داعش قرار داشته‌اند، از خود نشان داده است.

مظفری افزود: زمانی که در جریان نخستین یورش غافلگیرکننده این گروه در ژوئن و ژوئیه 2014، دیگران غافلگیر و بهت زده شدند، ایران برای مبارزه با این چالش، زودتر از دیگران به صحنه رسید و با اعزام مستشار و ارسال ملزومات نظامی به دفع حملات داعش علیه بغداد، اربیل و آمرلی کمک کرد. ارائه مشورت و آموزش به نیروهای عراقی در ماه‌های اخیر در اخراج داعش از برخی از متصرفاتش در غرب عراق مثمرثمر بوده است.

توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ جهانبخش مظفری سفیر ایران در ایتالیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر