کد خبر: 291677 A

سفیر ایران در هند:

ایلنا: سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان توافق هسته‌ای ایران و دولت های عضو گروه 1+5 را دستاورد استثنایی برای جهان و منطقه دانست و گفت: در این توافق، دیپلماسی پیروز شد.

به گزارش ایلنا، غلامرضا انصاری در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی زبان «هندو» با بیان اینکه مداخله غرب در عراق، افغانستان و لیبی ناموفق بوده است، تصریح کرد: در این مذاکرات برای نخستین بار کشوری در حال توسعه از تحریم‌های فصل هفتم بیرون آمد و موفق شد از شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید غنی سازی را بگیرد.

وی اشتباه تاریخی خواندن توافق از سوی رژیم صهیونیستی را ناشی از ایران‌هراسی دانست و اظهار کرد: وقتی آنان می‌گویند که این توافق ناموفق بوده است، شکی نیست که این توافق، عدم توفیقی در ایران‌هراسی، برای خودشان بوده است.

سفیر ایران در هند با رد تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای خاطرنشان کرد: رهبر ما در خصوص ممنوعیت دستیابی به سلاح هسته‌ای فتوا صادر کرده است.

انصاری با بیان اینکه ایران بعد از این توافق توجه را به همکاری در این منطقه از جمله با عربستان سعودی متمرکز خواهد کرد، ابراز داشت: تروریسم تهدید بزرگی برای منطقه است و همه باید توجه خود را بر روی آن متمرکز کنیم.

وی با بیان اینکه پس از رفع تحریم‌ها ایران تمایل دارد برای تاجران هندی روش ترجیحی را اتخاذ کند، گفت: ایران حاضر است از هندی‌ها بدون حضور در مناقصه استقبال کند.

سفیر ایران در هند اضافه کرد: تحریم‌ها موضوع بسیار جدی بود و هیچ کس قادر نبود آن را نادیده بگیرد؛ اما هند حتی در آن شرایط سخت، به طور گسترده‌ای با ما همکاری کرد.

انصاری گفت: ما می‌دانیم که هند، کشوری در حال توسعه و به دنبال منافع خود است و تا اندازه‌ای که می‌توانست در زمان تحریم‌ها با ایران همکاری کرد.

وی امضای تفاهمنامه سرمایه‌گذاری در چابهار را گام مهمی برای توسعه روابط دو کشور دانست و تصریح کرد: در دیدار مودی نخست‌وزیر هند با دکتر روحانی رییس‌جمهوری ایران در حاشیه نشست اوفا روسیه، در خصوص طرح‌های بزرگ بین دو کشور تبادل نظر شد.

سفیر ایران در هند افزود: وقتی که ما راجع به چابهار صحبت می‌کنیم، این فقط مربوط به دو کشور نیست، بلکه مربوط به اتصال بین هند، ایران، افغانستان، آسیای مرکزی و روسیه نیز می‌شود.

توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ غلامرضا انصاری سفیر ایران در هند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر