کد خبر: 291756 A

نوبخت در نشست خبری؛

ایلنا: سخنگوی دولت گفت: ملت ما فهیم و آگاه هستند و انتظار ندارند به محض توافق که هنوز هم به مرحله اجرا نرسیده٬ اتفاقی بیفتد اما این انتظار نابجا نیست که در دوره معقولی اثرات توافق در زندگی مردم ظاهر شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود به سوال‌های اصحاب رسانه پاسخ داد.

روحانی به تعدهای خود پایبند است

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که عنوان می‌کرد دولت بعد از تحقق وعده رئیس‌جمهور در زمینه سیاست خارجی  چه اولویتی را پیگیری خواهد کرد٬ گفت: همانطور که گفتید رئیس‌جمهور به یکی از وعده‌های خود عمل کرد و چرخ سانتریفیوژ  در حالی خواهد چرخید که با آزادی منابع بلوکه شده و سرمایه‌گذاری‌های خارجی چرخش اقتصاد ما نیز تندتر شود.

وی گفت: البته رئیس‌جمهور وعده‌های دیگری نیز داده٬ تردید نکنید که  آقای روحانی فردی اخلاق‌مدار است که همچنان به همه تعهدهای خود به مردم پایبند است.

دولت آمریکا باید  رقبای سیاسی خود را قانع کند

در ادامه خبرنگاری با اشاره به اینکه دولت نمی‌خواهد پاسخ رجزخوانی‌های مسئولان غربی به ویژه آمریکایی‌ها را بدهد٬ گفت: طبیعی است که این روزها حرف‌های تهدیدآمیز یا منفی زده می‌شود. همه صحبت‌های مقامات آمریکایی به شکل نافی است. مثلا می‌گویند اگر ایران این کارها را انجام ندهد یا توافق را زیر پا بگذارد٬ چنان می‌کنیم. قبلا هم گفته‌ام  دولت آمریکا باید  رقبای سیاسی خود را قانع کند.

وی ادامه داد: ایران در مذاکرات 12 ساله یا به تعبیر دیگری مذاکرات 22 ماهه موفق شد هم مجوز چرخه کامل سوخت اتمی را از شورای امنیت بگیرد و هم تمامی تحریم‌ها را لغو یا متوقف کند. قطعا رقبای سیاسی آمریکا به آنها خرده می‌گیرند که این چه امتیازهایی است که به ایران داده‌اید. در منطقه هم دوستان ما خوشحال‌اند٬ اما بدخواهان از این توافق ماتم گرفته‌اند٬ در راس آنها هم رژیم صهیونیستی قرار دارد.

وی تاکید کرد: اگر شما علاقه دارید که ما در فضای بگومگوهای سیاسی بیفتیم باید بدانید که درشت‌گویی کار سختی نیست در سال‌های قبل هم شما این درشت گویی‌ها را شنیده‌اید برای همین اجازه بدهید با هیات‌های اقتصادی وارد مباحث مربوط به سرمایه‌گذاری شویم و وقت خود را برای این حرف‌ها نگیریم. شما می‌دانید ریشه این اظهارات غربی‌ها از کجاست٬ البته قابل توجیه است٬ اما به موقع پاسخ آنها نیز داده می‌شود.

توضیحات رفع محدودیت‌های ایران

در ادامه خبرنگاری عنوان کرد که یکی از رسانه‌های خارجی مدعی شده که محدودیت‌های ایران از 10 سال به 15 سال افزایش خواهد یافت، نوبخت در واکنش به این مساله گفت: من از این موضوع بی‌اطلاعم اما وقتی دیروز قطع‌نامه شورای امنیت برای لغو تحریم‌های ما صادر و اعلام شد٬ دیگر جایی برای این حرف‌ها باقی نمی‌ماند.

بررسی قصور احتمالی دستگاه‌های دولت در مورد حوادث سیل

سخنگوی دولت در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن ابراز تاسف از وقوع سیل در کشور گفت: متاسفانه این رخداد جان تعدادی را گرفت و به اموال برخی خسارت وارد کرد ما تا الان در دولت جلسه‌ای نداشتیم٬  اما تردیدی ندارم در اولین جلسه هیات دولت  گزارش سازمان مدیریت بحران ارائه خواهد شد و پیش‌بینی می‌کنم دولت برای اینکه بررسی شود٬ قصوری صورت گرفته یا خیر٬ دستگاه یا افرادی را مامور این کار می‌کند تا اگر تخلفی صورت گرفته با آن برخورد شود.

وی افزود: قطعا انتظار پیش‌بینی و تمهید مقدمات برای چنین رخدادهایی باید وجود داشته باشد٬ اما این پدیده‌ها ممکن است در دیگر کشورها نیز با خسارت‌های جانی و مالی  همراه شود. 

آثار توافق در دوره معقولی در زندگی مردم مشاهده می‌شود

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که  مردم چه زمانی آثار توافق اخیر را در زندگی خود احساس خواهند کرد٬ گفت: ملت ما فهیم و آگاه هستند و انتظار ندارند به محض توافق که هنوز هم به مرحله اجرا نرسیده٬ اتفاقی بیفتد اما این انتظار نابجا نیست که در دوره معقولی اثرات توافق در زندگی مردم ظاهر شود.

وی گفت: قطعا ما رضایت مردم را در این مسیر جلب خواهیم کرد به شدت دنبال این هستیم که رضایت مردم را از راه‌های معقول و نه پوپولیستی و کوتاه مدت برآورده کنیمف که ان‌شاالله این روند طی مدت زمان معقولی اتفاق خواهد  افتاد.

سازوکارهای استخدام نیروی انسانی

نوبخت در پاسخ به این سوال که برای استخدام نیروی انسانی چه ساز و کاری دارید٬ گفت:‌ قانون مدیریت خدمات کشوری در توضیح بندهای ج و ب، مشخص کرده که برای مشاغل غیرحاکمیتی اجازه داده می‌شود به ازای هر سه نفر یک نفر استخدام شود البته مراحل استخدامی حتما از طریق آزمون است.

وی گفت: ما در سال 94، 38 هزار نفر را جذب کردیم که قبلا آزمون‌های خود را داده بودند و بیش از 550 میلیارد تومان نیز برای این کار منابع مالی در نظر گرفتیم.

مشکل استخدامی‌های سال 94 قوه قضاییه حل شده است

نوبخت در مورد استخدام‌های قوه قضاییه و اینکه گفته شده  دولت برای آنها که در آزمون استخدامی قوه قضاییه پذیرفته شده‌اند٬ مجوز صادر نمی‌کند٬ گفت: قوه قضاییه امسال مجوز استخدام دارد و ما در حدی که قانون به ما اجازه می‌داد٬ منابع مالی لازم را برای این کار در نظر گرفته‌ایم. البته روند استخدام‌ها در سال 92 را نمی‌دانم٬ اما با توافقی که صورت گرفته بود در سال 94 مشکل استخدامی‌ها حل شده است.

توافق در بده‌بستان مذاکرات به دست آمده است

وی در پاسخ به این سوال که برخی نمایندگان انتقادهایی به برخی از بندهای توافق دارند٬ گفت: به هر حال توافق بندهای مختلفی دارد و ممکن است که یک نماینده یا هر فرد دیگری نظری نسبت به آن داشته باشد٬ باید آثار این توافق را در نظر گرفت. به هر حال توافق در بده‌بستان مذاکرات به دست آمده است. ما توانستیم  طی این توافق هم چرخه کامل سوخت را داشته باشیم٬ هم تحریم‌ها را لغو کنیم.

وی افزود: امروز آمریکا در مظان اعتراض رقبای سیاسی خود قرار گرفته٬ اما با همه اینها در داخل باید مسیر قانونی طی شود.

نوبخت تاکید کرد: امروز آنچه که لازم بود از طریق آقای ظریف و صالحی به مجلس گزارش داده شد. شورای عالی امنیت ملی نیز  وظایف خود را برای بررسی این توافق انجام می‌دهد. قطعا به حد کافی مداقه روی  توافق صورت گرفته انجام خواهد شد.

توضیحات سفر رئیس جمهور به استان کردستان

نوبخت با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان کردستان گفت: این سفر برای توسعه بیشتر استان نیازمند تصمیم گیری‌هایی بود و ضرورت داشت تا جلسه‌ای در این رابطه داشته باشیم.

تلاش برای احیای دریاچه ارومیه

وی گفت: در آخرین جلسه هیات دولت هزار و صد میلیارد تومان برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه اختصاص پیدا کرد٬ البته کارگروه ویژه احیای این دریاچه قبلا هزار و 900 میلیارد تومان برای 88 طرحی که باید در سال 94 برای احیای دریاچه ارومیه اجرا شود درخواست کرده بود.

سخنگوی  دولت تاکید کرد: 800 میلیارد تومان از این مبلغ از محل ردیف‌های بودجه 1394 تامین می‌شود و بخشی از هم محل آب‌های مرزی که اعتبارات خاصی دارد٬ از ناحیه صندوق،‌ سالانه 2 میلیارد دلار برای این کار تامین می‌شود که هزار و 100 میلیارد دلار نیاز به مصوبه هیات وزیران داشت و امیدواریم احیای دریاچه ارومیه با سرعت بیشتری در سال 94 ادامه داشته باشد.

توضیح نوبخت در مورد اختلاف منابع آزاد شده پس از توافق

نوبخت در خصوص منابع ناشی از رفع تحریم‌ها و اینکه میزان این منابع از سوی مسئولان مختلف رقم‌های متفاوتی اعلام شده٬ گفت: ما می توانیم منابع خود را به چند دسته تقسیم کنیم؛ بخشی از آن ذخایر ارزی بانک مرکزی است. وقتی که نفت فروخته می شود٬ بانک مرکزی به ازای هر دلار آن معادل دو هزار و 850 تومان که نرخ تعسیر بین دلار و ریال است٬ به خزانه واریز می کند. بنابراین ارزی که در این میان در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد٬ جزو ذخایرش است که پول آن وارد اقتصاد ما شده و بانک مرکزی دیگر نمی‌تواند دوباره آن را بفروشد٬ اما می‌تواند دلار را مرتب و به مقدار زیاد به ریال تبدیل کند.

کل ذخایر بانک مرکزی بالغ بر 100 میلیارد دلار است

وی با بیان اینکه ذخایر بانک مرکزی کلا بالغ بر 100 میلیارد دلار است٬ گفت: اما بخشی از منابع هم وجود دارد که تبدیل به ریال نشده علت این بود که این منابع ارزی که مربوط به بانک مرکزی بود قابلیت ورود به داخل کشور را نداشت. این منابع در یک محاسبه 23 میلیارد دلار است. رقمی هم که قبلا فروخته شده و ریال آن وارد اقتصاد ما شده بخش دیگری است٬ اما بخشی هم وجود دارد که هنوز ریال آن مورد استفاده قرار نگرفته ما به ازای هر یک میلیارد دلار دو هزار و 800 تا سه هزار میلیارد تومان معادل ریالی داریم.

سخنگوی  دولت خاطر نشان کرد: بخش دیگری از منابع ما مربوط به بانک مرکزی نیست٬ بلکه متعلق به دولت است که هنوز دولت آن را وصول نکرده ما حداقل 6 تا 7 میلیارد دلار نفت فروختیم٬ اما دلار آن هنوز به حساب بانک مرکزی نیامده است این پول متعلق به دولت است که به دلیل برخی محدودیت‌ها در نقل و انتقالات امکان دستیابی این مقادیر را نداشتیم.

وی افزود: بخش دیگری از منابع نیز متعلق به بانک مرکزی و دولت نیست برای صندوق توسعه ملی است منابع این صندوق زیر نظر هیات امنا برای اجرای طرح‌های بخش خصوصی در قالب وام داده می شود و بانک مرکزی نمی‌تواند آنها را به حساب ذخایر خود بیاورد. اینها مجموعه دارایی‌های کشور است علاوه براین بانک‌ها و شرکت‌های دولتی هم منابع ارزی در خارج از کشور دارند که نمی‌توانند به دلیل تحریم‌ها آنها را وارد کشور کنند٬ اما به هر حال جزء دارایی‌های ارزی ما محسوب می‌شوند.

12میلیارد دلار بعد از توافق ژنو به صورت اقساط و ماهانه دریافت کردیم

نوبخت با بیان اینکه همه دارایی‌های کشور ذخایر بانک مرکزی محسوب نمی‌شوند٬ گفت: ما می‌توانیم روی این منابع در آینده حساب کنیم. دوازده میلیارد دلار بعد از توافق ژنو به صورت اقساط و ماهانه وارد اقتصاد ما شد. طی 22 ماه گذشته بخشی از این منابع نیز به صورت طلا وارد شد که  دیگر نباید به عنوان منابع بلوکه شده آنها را تلقی کرد٬ البته ما برای ورود برخی منابع نیز تحریم‌ها را دور زدیم که نمی‌توانم جزئیات این روند را بگویم. به هر حال باید کشور را اداره می کردیم ما کار خود را تا جایی که می توانستیم ادامه دادیم.

وی با تاکید براینکه مجموعه‌ای از منابع چه به صورت ذخایر و چه به صورت دارایی‌ها به تدریج وارد اقتصاد ما می‌شود٬ گفت: با این وجود با همه این منابع نمی‌توان رشد 8 درصدی سالانه برای اقتصاد ایجاد کرد٬ این میزان رشد نیازمند منابع قابل توجهی است که از طریق سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی ایجاد می‌شود.

نوبخت گفت: نقدینگی می‌تواند به عرضه یا تقاضا تبدیل شود. اگر فضای تحریمی باشد٬ کسی حاضر نیست منابع نقدینگی را در تولید سرمایه‌گذاری کند و موجب افزایش عرضه شود٬ برای همین وقتی تحریم‌ها برطرف و اقتصاد ما شفاف‌تر و ثبات نسبی در آن حاکم می‌شود٬ نقدینگی که الان برای ما یک خطر بالقوه محسوب می‌شود٬ به سمت سرمایه گذاری در داخل می‌رود.

سرمایه‌گذاری خارجی را از این پس از دولت طلب کنید

وی افزود: ما تا الان از استفاده منابع خارجی به صورت سرمایه گذاری در اقتصاد خود خیلی کم‌بهره بودیم. اگر فضای پس از تحریم ایجاد شود و سرمایه‌گذاری‌ها در کشور ما وارد شود باعث افزایش اشتغال و تولید خواهد بود. آنچه را که شما از این به بعد باید از دولت طلب کنید سرمایه‌گذاری خارجی است که ما این بخش را هدایت و برنامه ریزی خواهیم کرد.

سخنگوی  دولت تاکید کرد: با قطعیت می گویم سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مصمم است منابعی را که از سرمایه گذاری‌ها به کشور می‌آید یا از طریق آزاد شدن منابع بلوکه شده وارد کشور می‌شود٬ به سمت اعتبارات هزینه‌ای و جاری نبریم٬ چراکه اعتبارات جاری این سرمایه‌گذاری‌ها را می‌بلعد. مطمئن باشید تلاش می‌کنیم با اطلاع‌رسانی مستمر این برنامه را پیش ببریم.

نوبخت گفت: برای تهیه برنامه ششم از شما دعوت خواهیم کرد و شما را در جریان آخرین تحولات قرار می‌دهیم .

منابع جدید خود را صرف هزینه‌های جاری نمی‌کنیم

سخنگوی  دولت یادآور شد: اگر برخی دستگاه‌ها می گویند چرا اجازه استخدام های بیشتر را نمی‌دهید٬ یعنی حرف آنها این است که ما این منابع جدید خود را صرف هزینه‌های جاری کنیم. اما ما مقاومت می‌کنیم این گلایه‌ها نیز ناشی از اراده ما است.  اقتصاد مقاومتی که رهبری بر آن تاکید داشت نیز همین است که هزینه‌های جاری خود را محدود کنیم و به سمت سرمایه‌گذاری برویم٬ مطمئن باشید که این کار را انجام خواهیم داد.

نوبخت افزود: استان به استان تلاش می‌کنیم با عدد و رقم این موارد را اطلاع‌رسانی کنیم. اولویت ما توسعه صادرات است؛ اگر صندوق توسعه صادرات بخواهد منابعی را به صورت وام بدهد٬ ترجیح می‌دهیم این منابع به صورتی باشد که منجر به افزایش صادرات باشد٬ ما مصمم هستیم منابع حاصل از ذخایر بانک مرکزی منجر به افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی شود. در حال حاضر اقبال قابل توجهی به سمت ایران است.

هدف سفر هیات آلمانی فروش کالاهایشان نیست

وی با اشاره به سفر هیات آلمانی به ایران گفت: اگر هدف این هیات فروش کالاهایشان بود٬ وزیر نفت از آنها دعوت نمی‌کرد. ما به دنبال سرمایه‌گذاری در زمینه توسعه صادرات پتروشیمی هستیم. در یکی از جلسات از ورود یک هیات اروپایی در ماه جولای گزارش دادم٬ الان هم می‌گویم در آینده‌ای نزدیک هیات‌های مختلفی به کشورمان می‌آیند٬ اما نه برای اینکه کالاهای خود را وارد ایران کنند و ما بازار وارداتی آنها شویم. ما نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم. مطمئن باشید جز در مواردی که راهی نباشد٬ به سمت واردات کالاها نخواهیم رفت.

افزایش دو برابری صادرات نفت و میعانات گازی

سخنگوی  دولت خاطرنشان کرد: بخشی از منابع آینده ما حاصل از صادرات نفت، فرآورده‌های نفتی و میعانات گازی است. ما در برنامه خود میزان صادرات نفت و میعانات گازی را حداقل به دو برابر افزایش خواهیم داد و این را در ستاد برنامه‌ریزی خود مشخص کرده‌ایم. با این وجود و با پیش بینی صندوق بین المللی پول میزان در آمدهای نفتی ما می‌تواند از 100 میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

نوبخت با بیان اینکه ما کشوری هستیم که سه سال پیش درآمد نفتی بالغ بر 120 میلیادر دلار داشتیم٬ گفت: بنابراین باید برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی بسترسازی کنیم تا به تولید کمک شود٬ عمده رشد کشور باید از مسیر سرمایه‌گذاری بخش غیر دولتی آغاز شود. تیمی که در حال تهیه برنامه ششم هستند٬ از این جنس فکر دارند.

به دنبال رضایت موقت مردم نیستیم

وی با تاکید برا ینکه ما به دنبال رضایت موقت مردم نیستیم که برای فزونی واردات خارجی قیمت‌ها را کنترل کنیم٬ گفت: تورم را از طریق افزایش عرضه تولیدهای داخلی کنترل خواهیم کرد.

نوبخت با اشاره به برنامه ای که دولت برای وضعیت خوشبینانه در نظر گرفته بود گفت: همیشه مقدمات اجرای هر سه برنامه وجود داشت اما فکر نمی‌کنم٬ دیگر وقت‌ آن باشد که بخواهیم به دنبال سناریوی بدبینانه یا وضع موجود برویم. ما به دنبال اجرای برنامه خوشبینانه هستیم٬ البته احتیاط‌های لازم را داریم تا هر وقت برنامه تغییر کند به شکل منعطف اقدامات جدی انجام دهیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با تاکید براینکه ما در اجرای توافق جدی هستیم٬ گفت: اخلاق اسلامی هم به ما می‌گوید که پایبند تعهدات خود باشیم. قصد زیرپا گذاشتن توافق را به عنوان یک دولت اخلاق‌مدار نداریم.

نوبخت یادآور شد: یکی از ماموریت‌های شورای پول و اعتبار این است که در توزیع منابع بانکی به صورت تسهیلات سهم همه بخش‌ها را رعایت کند تا منابع به سمت سوداگری نرود. ما باید بخشی از سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را از محل تسهیلات تامین کنیم.

افزایش 6 درصدی قیمت‌های کالاهای اساسی صحت ندارد

سخنگوی  دولت در پاسخ به این سوال که آیا صحت دارد آقای نعمت‌زاده اعلام کرده برای کالاهای اساسی افزایش 6 درصدی قیمت‌ها را خواهیم داشت٬ گفت: چنین مجوزی را صادر نکردیم و تاکنون نیز نشنیدم وزیر صنعت و معدن چنین مطلبی را گفته باشد بخشی از کالاهای اساسی را مردم می آورند ما برای آن قیمت گذاری نمی کنیم بازهم تاکید می کنم در دولت چنین مجوزی داده نشده است.

در هر جلسه راجع به روند قانونی بررسی توافق در ایران گزارش‌ می‌دهیم

وی در پاسخ به این سوال که روند قانونی بررسی توافق در ایران به چه صورت است٬ گفت: به تناسب نسبت به این روند گزارش خواهم داد٬ اما مهم این است که چطور از ظرفیتی که ناشی از اجرای توافق است٬ استفاده کنیم. تلاش ما این است که در هر جلسه راجع به این موضوعات گزارش‌هایی را ارائه دهیم. بنابراین در جلسات آینده بخش‌هایی را که مربوط تصمیمات شورای عالی امنیت ملی است یا مربوط به تهیه برنامه ششم است٬ به شما گزارش خواهم داد.

در حال تهیه بودجه سال 95 هستیم

نوبخت با اشاره به اینکه در حال حاضر سازمان مدیریت برنامه‌ریزی چند کار را در برنامه خود دارد٬ گفت: هم اکنون ستاد بودجه سال 95 فعال است و همکاران من در حال تهیه بودجه سال 95 هستند علاوه بر این همکارانم در سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم اکنون برنامه ششم را که می توان از طریق آن بخشی از ظرفیت‌های آزاد شده را به کار گرفت٬ تهیه می‌کنند. علاوه بر این بررسی می‌کنیم در شرایطی که تحریم‌ها هنوز به صورت کامل لغو نشده٬ چطور باید در منابع خود تخصیص بهینه بدهیم.

سخنگوی  دولت در پایان تاکیدکرد: علاوه بر این دو قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون برنامه و بودجه را در سازمان مدیریت در دست تهیه داریم تا پس از انجام کارهای نهایی آنها را به مجلس تقدیم کنیم.

سخنگوی دولت محمد باقر نوبخت سرمایه‌گذاری خارجی پولهای بلوکه شده برنامه ششم توسعه استخدام قوه قضاییه ذخایر بانک مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر