کد خبر: 293511 A

سید حسن خمینی:

ایلنا: یادگار گرامی امام تأکید کرد: یک جامعه و ملت برای بقا٬ احتیاج به غرور دارد و حس افتخار باید به غرور ملی منتهی شود.

به گزارش ایلنا،‌ حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با مدیران و بازیکنان تیم فوتبال سایپا با اشاره به اهمیت موضوع افتخارآفرینی در جوامع، اظهار داشت: یک جامعه و ملت برای بقا٬ احتیاج به غرور دارد و حس افتخار باید به غرور ملی منتهی شود. زیرا همانگونه که وقتی تیم محبوب یک فرد پیروز می‌شود او نشاط می‌یاید و وقتی شکست می‌خورد دچار ناراحتی می‌شود، در مسائل ملی هم این حالت ها شکل می‌گیرد.
 
وی یادآور شد: در تاریخ مواردی را سراغ داریم که با یک پیروزی ورزشی، یک شکست ملی در عرصه جنگ یا مسائل بین‌المللی جبران شده است. مثلا آلمانی‌ها در اولین جام جهانی فوتبال بعد از جنگ جهانی دوم، پیروزی خود را نقطه‌ای برای بازگرداندن غرور ملی به ملت آلمان می‌دانند. همانگونه که گل معروف مارادونا که آن را با دست به ثمر نشاند و تیم آن کشور را بر انگلستان پیروز کرد، در مقابل شکست در جنگ‌های جزیره فارکند شکل می‌گیرد.
 
سید حسن خمینی با بیان اینکه یکی از عوامل اصلی غرور ملی، قهرمانی در ورزش است، گفت: ورزش صرفا دارای بُعد قهرمانی نیست و همه مردم باید برای سلامت خود ورزش کنند؛ اما بخشی از انتشار و توسعه ورزش همگانی نیز ناشی از سرمایه‌گذاری در بُعد قهرمانی است. همانگونه که قهرمانی والیبالیست‌های تیم ملی ایران مانند یک سرمایه اجتماعی برای ایجاد نشاط بیشتر در مردم جهت پیگیری و انجام این ورزش است و پیش از این در وزنه‌برداری هم که همواره فراز و فرودهایی داشته است٬ این موضوع مشاهده می شد.
 
وی با آرزوی موفقیت برای باشگاه سایپا، یکی از عوامل توفیق ملی در فوتبال را توجه به فوتبال باشگاهی دانست و افزود: هر وقت باشگاه‌ها و آموزشگاه‌های فوتبال رقابت های عمیق، سنگین و منظمی داشته‌اند٬ تیم‌های ملی قوی‌تری در نتیجه کار بیرون آمده است. البته ممکن است در دوره‌هایی کشورهایی نخبه‌گرایی کنند و برای چند نفر دوره آموزشی بگذارند اما دوره آن بازیکنان نیز بدون پشتوانه تمام می شود؛ همانگونه که کشورهای زیادی در دوره‌ای در ورزش مشخصی درخشیده‌اند و این توفیق بعد از مدتی تمام شده است، اما کشورهایی که مجموعه‌ای از باشگاه‌های زنده داشته باشند در بعد ملی هم توفیق پیدا می‌کند و حتی اگر در مقطعی٬ بنا به عللی تیم‌های آنها شکست خورد، اما ظرفیت و بن‌مایه پیروزی در آنها وجود دارد.
 
یادگار امام با بیان اینکه فوتبال ما دارای بیماری‌هایی است که باید تلاش کرد برطرف شوند، تصریح کرد: اگر مجموعه باشگاه‌های فوتبال زنده، فعال و پویا باشند٬ در حوزه افتخارات ملی هم نتایج درخشانی حاصل می‌شود.
 
وی با اشاره به تجربیات مربی تیم سایپا گفت: آقای جلالی جزو اولین مربیانی است که فعالیت علمی را وارد ورزش کرد؛ وی فردی بدون حاشیه و پرتوان است که درک خوبی از فوتبال داشته‌اند و حضور ایشان سرمایه‌ای برای تیم سایپاست.
 
سید حسن خمینی با اشاره به بی‌حاشیه بودن تیم سایپا گفت: باشگاه‌های بزرگ معمولا دارای حاشیه‌هایی هستند که توان آن باشگاه را به شدت کم می‌کند، اما ان شاء الله بی‌حاشیه بودن برای تیم سایپا تا پایان فصل باقی بماند، گرچه تاکنون در مورد سایپا حاشیه‌های سنگینی شنیده نشده است که این امر را باید به عنوان یک سرمایه حفظ کنید.
 
در ابتدای این دیدار، حمید سجادی عضو هیأت مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی سایپا در سخنانی به موفقیت‌های این تیم باشگاهی در سال‌های فعالیت خود اشاره کرد و با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی برای حمایت از تیم‌های باشگاهی گفت: این یک وظیفه ملی است که دولت و دستگاه‌های مختلف از تیم‌های باشگاهی حمایت کنند تا بازیکنان آن در آینده بتوانند جای ملی‌پوشان را بگیرند.
 
همچنین مجید جلالی مربی تیم سایپا در سخنانی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص ترکیب این تیم بازیکنان آن را مجموعه‌ای از بازیکنان جوان و با‌تجربه در لیگ برتر توصیف کرد.
 
به گزارش ایلنا به نقل از جماران٬ در پایان این دیدار جواد نکونام پیراهن شماره 6 خود را به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی هدیه کرد.

سید حسن خمینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر