کد خبر: 294050 A

خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه:

ایلنا: خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد: حرف‌های توهین‌آمیز و تخریب‌گر ما را از دسترسی به نظرهای ارزشمند و کارشناسی محروم می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا٬ حجت‌الاسلام والمسلمین  سیداحمد خاتمی خطیب این هفته نماز جمعه تهران در ابتدا  با یادآوری سالروز شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا و شیخ فضل‌الله نوری و احترام به آنها گفت: به عنوان خطیب جمعه من نیز نظر خود را در مورد مذاکرات هسته‌ای با شما  مطرح می‌کنم.

وی ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور و مذاکره کنندگان هسته‌ای ایران گفت: همانطور که پیامبر گفته اگر کسی وظیفه سپاسگزاری از مردم را درست انجام دهد٬ وظیفه سپاسگزاری از خدا را درست انجام خواهد داد. باید از تیم مذاکره‌کننده تشکر کنیم.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: جوابی که مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور دادند به خوبی گویاست و باید مسیر قانونی این توافق طی شود.

خاتمی با بیان اینکه مساله توافق هسته‌ای  مساله حزبی و جناحی نیست٬ گفت: برخی سعی می‌کنند این مسئله را حزبی و جناحی نشان دهند٬ اما باید در ارزیابی منصف باشیم چراکه این توافق متعلق به همه ملت ایران است.

وی با اشاره به اینکه باید فضا برای نقد سازنده باز باشد٬ گفت: اینکه به هر نحوی توهین‌آمیز و تخریب‌گر ببینیم ما را از دسترسی به برخی نظرهای  ارزشمند و کارشناسی محروم می‌کند و این خفقان خودساخته درست نیست و معتقدیم باید  همه مسائل را رعایت کنند .

خاتمی با بیان اینکه در هر مسئله‌ای اگر فصل‌الخطاب نباشد٬ اختلاف زیادی به وجود می‌آید٬ گفت:  فصل‌الخطاب ما در مسئله هسته‌ای مقام معظم رهبری است.

 خطیب این هفته نماز جمعه تهران گفت:‌ دشمن در کمین است و همانطور که در مذاکرات شیطنت کرد٬ اینجا نیز به دنبال دو قطبی کردن جامعه  است٬ اما در یک مسئله ملی  که رهبر با چشم باز مسائل را پیگیری می‌کند و روسای سه قوه به حل مساله اهتمام دارند  نباید باعث دو قطبی شدن شود.

خاتمی در ادامه به برخی رجزخوانی‌های آمریکایی‌ها که مصرف داخلی دارد اشاره کرد و گفت: یکی از این رجزخوانی‌ها این بود که می‌گفتند خطر ایران هسته‌ای را کم کردیم. در حالی که ایران از اول انقلاب به دنبال مسئله هسته‌ای نبود و بر اساس  روایتی از پیامبر که مسموم کردن آب دشمنان را حرام اعلام کرده بود٬ استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی حرام است و این نه فشار غرب؛ که دستور دین ماست.

خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه رجزخوانی دروغین دیگر ‌آنها این است که مدام تکرار می‌کنند گزینه نظامی روی میز است٬ گفت: این رجزخوانی از ابتدای تاریخ دردنیا بوده؛ چنانچه قابیل نیز هابیل را اینگونه تهدید می‌کرد و فرعون نیز به حضرت موسی چنین می‌گفت.

وی تاکید کرد: ایران به استقبال هیچ جنگی نمی‌رود٬ اما اگر آمریکا بخواهد شانس خود را بیازماید رزمنده‌هایشان را با هواپیما می‌آورند٬ اما با تابوت برمی‌گردانند و ایران هواپیماهای آمریکا را تاعمق خاک دشمن تعقیب خواهد کرد.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: صحبت جان کری مضحک است٬ چون این شعار ریشه در رفتار خود آمریکا دارد و کیست که دست آمریکا را در جنایت رژیم صهیونیستی و اتفاقات یمن نبیند. آمریکا در همه جای دنیا و به خصوص جهان اسلام بیش از حد دخالت می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: شعار بر آمریکا شعاری احساساتی نیست و ریشه قرانی دارد. چنانکه در قرآن آمده است٬ مظلوم حق فریاد دارد و ملت ایران بیش از 50 سال است که توسط آمریکا مورد ظلم‌و‌ستم واقع شده است.

وی با اشاره به اعترافات آمریکایی‌ها در مورد کمک به صدام در جنگ تحمیلی و همچنین نقش این کشور در کودتای 28 مرداد ادامه داد: حق ملت ایران است که باشکوه‌تر از هر زمان دیگر  فریاد مرگ بر آمریکا را ابراز دارد و آنها که می‌گویند این اقدام خردورزانه نیست٬ باید بدانند این شعار عین خردورزی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه شعار ظلم‌ستیزی با فریاد مرگ بر آمریکا به کشورهای دنیا صادر شده است٬ افزود: امروز انقلابیون یمن و بحرین و دیگر ملت‌های آزادی‌خواه جهان این شعار را سرلوحه شعارهای خود قرار داده‌اند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران  همچنین در مورد سفر وزرای کشورهای غربی به ایران اظهار داشت: طبق اصل 152 قانون اساسی پایه‌های روابط بین‌الملل در جمهوری اسلامی بر مبنای روابط صلح‌آمیز با دولت‌های غیرمحارب است و ارتباط با آنها متن قانون اساسی است٬ اما در مورد دولت‌های محاربی همچون رژیم صهیونیستی ما هیچ گاه ارتباط برقرار نکرده و نخواهیم کرد.

وی همچنین در مورد ارتباط با آمریکا افزود: دولت آمریکا چون تا به الان آدم نشده است٬ ما ارتباطی با آنها نخواهیم داشت٬ اما اگر به تعبیر امام امریکا آدم شود٬ می‌توان این ارتباط را مورد بررسی قرار داد.

خاتمی در مورد رابطه با دیگر کشورهای دنیا یادآور شد: ما دروازه‌های کشور را به روی کشورهای دنیا نبسته‌ایم و بنای چنین کاری را نیز نداریم٬ اما در مورد کشورهای اروپایی مسئولان به گونه‌ای با آنها برخورد داشته باشند  که این احساس دروغین به آنها دست ندهد که ما نیازی به آنها داریم.

وی با تاکید بر ضرر 3 میلیارد و 261 میلیون یورویی فرانسه در مورد تحریم‌ها و ارتباط اقتصادی با ایران تصریح کرد: این کشور به دنبال جبران ضرر خود است و هیچگاه برای رضای خدا به تعامل با ایران روی نیاورده است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران یادآور شد: برخی از وزرای کشورهای غربی قبل از حضور در ایران با پررویی به مواضع خود در مورد حمایت از رژیم غاصب صهیونیستی اصرار می‌ورزند و به عنوان مثال فابیوس قبل از حضور در تهران در مصاحبه‌ای اعلام داشته که ما برای تذکر به ایران در مورد رفتار با اسرائیل سفر می‌کنیم و ما در مقابل انتظار داریم که مسئولان مواضع اصولی جمهوری اسلامی را در این باره صراحتا به آنها گوشزد کنند و به آنها یادآور شوند اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود.

وی با تاکید بر بخش‌هایی از قران کریم در مورد لزوم مقابله با دشمنان تصریح کرد: جواب موشک، موشک خواهد بود. و همانطور که نیز در قران آمده است ما تا محو کامل شرک اقدام خواهیم کرد.

خاتمی  ادامه داد: از مسئولان تقاضا داریم بر مبنای پشتیبانی ملت ایران هیچگاه از اصول خود عقب‌نشینی نکنند  و در این رهگذر وزرای کشورهای اروپایی که می‌خواهند به ایران سفر کنند اگر می‌خواهند با این ملت تعامل داشته باشند٬ باید توبه نصوح کنند و مواضع ضدایرانی را کنار بگذارند چرا که ملت ایران ملتی بزرگ است و آنها باید حریم این ملت بزرگ را نگه دارند و از تعامل با رژیم صهیونیستی و مواضع خصمانه علیه ملت ایران دست بردارند.

وی همچنین با اشاره به حمله 124 روزه عربستان سعودی به یمن ادامه داد: رژیم جلاد عربستان، یمن را شخم زده است و هیچگونه زیرساختی برای این کشور باقی نگذاشته و در حملات به این کشور 23 هزار نفر کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با تاکید بر اینکه سازمان‌های بین‌المللی تنها چیزی که برایشان مهم نیست حقوق بشر است افزود: سازمان‌های بین‌المللی تنها چیزی که برایشان مطرح است حمایت از برخی دولت‌های ظالم در منطقه است و در این‌باره دولت‌ها و جهاد اسلامی باید سرافکنده باشند.

خاتمی همچنین در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به مظلومیت مردم بحرین تصریح کرد: بحرین کشور شده که تبدیل به زندان مردمانش شده است و مردم انقلابی بحرین هر روز مورد شکنجه،‌ کشتار و زندانی شدن قرار می‌گیرند و ما به آنها می‌گوییم آفرین بر مقاومت‌تان  واین شما هستید که می‌مانید و دشمنانتان از بین خواهند رفت.

سید احمد خاتمی خطبه‌های نماز جمعه تهران
نرم افزار موبایل ایلنا