کد خبر: 294602 A

سخنگوی سازمان انرژی اتمی:

ایلنا: معاون حقوقی و امور بین الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی بر لزوم پایبندی یوکیو آمانو به تعهدات آژانس بین المللی انرژی اتمی در حفظ اطلاعات محرمانه تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، بهروز کمالوندی در مصاحبه‌ای در پاسخ به پرسشی در خصوص تصمیم یوکیو آمانو برای سفر به آمریکا و ارائه گزارش از توافق محرمانه ایران و آژانس در کنگره این کشور تاکید کرد : اینکه آمانو تشخیص دهد که به چه جایی پاسخ دهد یا به چه جایی سفر کند مربوط به اوست اما آنچه مربوط به خودش نیست و به اعضای آژانس مرتبط می شود  استقلال آژانس است.

وی گفت: مدیر کل آژانس به عنوان نماد این نهاد بین المللی تلقی می شود و اقدامات ، سخنان  و رفتارش بیانگر وضع موجود در آژانس است به همین علت آنچه برای ما اهمیت دارد این است که آقای آمانو به تعهدات این نهاد طبق اساسنامه پادمان و توافق دوجانبه ایران و آژانس پایبند باشد.

کمالوندی با اشاره به توافق دوجانبه اخیر ایران و آژانس که از آن به عنوان نقشه راه همکاری های دو جانبه یاد می شود تاکید کرد : در بند 10 این توافق تاکید شده است که اطلاعات و روش بازرسی ها باید محرمانه بماند بنا براین آقای آمانو باید به این تعهد پایبند باشد.

معاون سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا با توجه به مخدوش شدن استقلال آژانس می توان به این نهاد بین المللی در گزارش راستی آزمایی از تعهداتمان در چارچوب برجام  اعتماد کنیم، گفت: ما از ابتدا در برجام  و توافق با آژانس، مبنایمان اعتماد نبوده است .

کمالوندی افزود: با توجه به سوابق و شناخت از طرف مقابل نمی توانیم به آنان اعتماد کنیم مهم این است که توافق و ترتیبات به نحوی باشد که مطمئن باشیم آنچه درست است اتفاق بیافتد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه صرفنظر از تاثیر هشدارهای ما درخصوص حفظ استقلال آژانس، چنانچه آمانو اسناد محرمانه را در کنگره آمریکا منتشر کند واکنش عملی ما چه خواهد بود گفت: نگرانی ما درباره استقلال آژانس دغدغه بسیاری کشورهای دیگر نیز هست.

وی افزود: کشورهای غیرمتعهد، در حال توسعه و حتی برخی کشورهای توسعه یافته بحث های مختلفی در این باره در آژانس مطرح و تاکید کرده اند که آژانس نباید وابسته باشد.

کمالوندی گفت: یکی از موضوعاتی که قرار است در کنفرانس عمومی امسال آژانس در ماه آینده  مطرح و تاکید شود، استقلال و فرآیند تصمیم گیری در آژانس است به نحوی که مستقل و حرفه ای باشد.

وی افزود: بنابراین این نگرانی همواره بوده و هست و توافق ما با آژانس مانند توافقی که در برجام داشته ایم مبتنی بر اعتماد نیست به همین علت توافق محکمی را منعقد کرده ایم.

معاون سازمان انرژی اتمی هشدار نماینده دائم کشورمان در آژانس درخصوص حفظ اطلاعات و اسناد محرمانه مرتبط با توافق دوجانبه را بهنگام دانست و گفت:کتباً اعلام کردیم که باتوجه شنیده ها از کنگره آمریکا نگرانیم که در پی ارائه، طرح و علنی کردن اطلاعات مربوط به توافق محرمانه ایران و آژانس باشند.

کمالوندی تصریح کرد: اینها نگرانی‌های ماست که کتبی و شفاهی به آقای آمانو منتقل کرده ایم و تلقی ما این است که دلیلی وجود ندارد که او این مسائل را رعایت نکند یعنی به نفع آژانس و مدیر کلش نیست که بخواهد سندی محرمانه را افشا کند.

وی گفت: آنچه اهمیت دارد این است که  بتوانیم به نحوی مسائل  را هدایت کنیم که منافع کشورمان در نظر گرفته شود بهرحال نکته ای نداریم که نگرانش باشیم در عین حال مراقبت دائم  می کنیم و در تماس دائم با آژانس هستیم.

کمالوندی در این مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما ابراز امیدواری کرد که بتوان در پایان  نقشه راه دو جانبه ایران و آژانس در 15 دسامبر ، دو طرف اعلام کنند که مسائل گذشته ایران یکبار برای همیشه پایان یافته است.

معاون حقوقی  و امور بین الملل سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه  اگر آمانو به تعهداتش در حفظ اسناد محرمانه در کنگره آمریکا  عمل نکند سازوکار و زمینه اقدام حقوقی برای ما وجود دارد گفت: ما  در متن توافق بر این مسئله تاکید کرده ایم و فکر می کنیم از نظر حقوقی ، شخصیت و جایگاه مدیر کل آژانس، چنین اتفاقی نمی افتد که اسناد محرمانه افشا شود.

کمالوندی افزود: ما احتمال این اتفاق را بسیار ضعیف می دانیم و با توجه به این موضوع تصور می کنیم  ضرورتی ندارد که از قبل موضعی را در این باره اتخاذ کنیم که از آن سوء استفاده شود.

وی در عین حال گفت: اگر قرار بر این باشد که چنین اتفاقی بیافتد که البته ما چنین تلقی و برداشتی نداریم عند اللزوم می توانیم در آن شرایط موضوع را بررسی کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تبیین  نقش سه گانه آژانس در چارچوب همکاری با کشورمان  گفت: نخستین نقش، بررسی مسائل گذشته است که نامش را «پی ام دی» گذاشتند که ما آن را نپذیرفتیم که این موضوع صرف‌نظر از وجود داشتن یا نداشتن  برجام باید میان ما و آژانس مطرح وحل وفصل شود.

وی تاکید کرد: همواره توقع ما این بوده است که این مسئله فیصله یابد؛ دوازده سیزده سال طرح سوال در این چارچوب کافی است، چقدر سوال؟

کمالوندی گفت: حسن توافق اخیر با آژانس این است که به این سوالات تا پیش از پایان  سال میلادی جاری پایان می دهد.

وی افزود: نقش دیگر آژانس این است  که گزارشی در خصوص  تعهدات کشورمان مانند کاهش تعداد سانتریفیوژها یا باز طراحی راکتور اراک  ارائه کند که کاری کمّی است و قرار نیست در این باره قضاوت کند.

معاون سازمان  انرژی اتمی گفت: نقش دیگر آژانس نظارت معمولی این نهاد بر فعالیت های هسته ای صلح  آمیز کشورمان مانند هر عضو دیگر است به نحوی که  اقداماتی که می کنیم و گزارش هایی که میدهیم راستی آزمایی شود که این ممکن است علی القاعده همیشگی باشد.

کمالوندی افزود : مادامی که عضو ان‌پی‌تی هستیم و با آژانس توافقی داریم طبق موافقتنامه پادمانی و ارتباطی که  با این نهاد بین المللی برقرار است این روابط ادامه می یابد البته  ممکن است در مرحله ای شکل آن تبدیل به پروتکل الحاقی شود که اگر مجلس شورای اسلامی در آینده آن را تصویب کند دائمی می شود.

وی گفت : البته پروتکل الحاقی و تعهدات پادمانی را در گذشته  به مدت دو و نیم تا سه سال به طور داوطلبانه اجرا کرده ایم.
 
کمالوندی افزود : ساز و کار آژانس، نحوه تصمیم گیری اش و مدیر کل آن متاثر از شورای حکام است شورایی که متشکل از نمایندگان کشورهای مختلف بویژه 1+5 است که در آن عضویت دائم دارند.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: وقتی با چنین تشکیلاتی توافق می کنیم یعنی زمینه سیاسی فراهم شده است تا مسائل حقوقی و فنی را در بستری سیاسی حل و فصل کنیم؛ این شرایطی است که با آن مواجهیم.

آژانس بین المللی انرژی اتمی یوکیا آمانو توافق هسته‌ای مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 بهروز کمال‌وندی
نرم افزار موبایل ایلنا