کد خبر: 295594 A

ایلنا: رئیس کنونی و موقت خانه احزاب گفت: برای برگزاری شورای مرکزی، ابتدا باید شش نفر را به عنوان هیات رئیسه انتخاب کنیم و پس از آن قادر به برگزاری انتخابات اصلی شورای مرکزی خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مصطفی کواکبیان در حاشیه مجمع عمومی خانه احزاب با توضیح در خصوص نحوه برگزاری انتخابات شورای مرکزی اعلام کرد: از این شش نفر در هیات رئیسه، یک نفر به عنوان رئیس، یک نفر به عنوان نایب رئیس ، دو نفر به عنوان ناظر و دو نفر نیز به عنوان منشی انتخاب می‌شوند و همان‌طور که در هیات برگزاری اعلام کردیم، طبق ماده 11 ، مجمع نیز باید در انتخابات ورود کند.

وی افزود: بر این اساس سه شیوه برای ورود به انتخابات را در نظر داریم و برای تصمیم‌گیری درباره انتخاب شیوه اجرایی، به عقل و خرد جمعی رجوع می‌کنیم تا از میان آنها یکی را انتخاب کنیم.

کواکبیان ادامه داد: برای برگزاری جلسه از دوستان و اعضای احزاب مستقل خواستاریم در ردیف وسط سالن، اصول‌گرایان در سمت راست و اصلاح‌طلبان در ردیف صندلی‌های سمت چپ مستقر شوند.

وی در تشریح سه شیوه انتخاباتی گفت: شیوه نخست از این قرار است که بعد از آنکه انتخابات فراکسیون‌ها برگزار شد و 12 نفر از هر طیف انتخاب شدند، پس از صحبت یک نفر موافق و یک نفر مخالف، مجمع عمومی به صورت یکجا به هر 12نفر رای می‌دهند و بنا بر قانون اگر نصف به علاوه یک رای اخذ شد، هیات رئیسه قانونی خواهد بود.

رئیس موقت خانه احزاب گفت:  در شیوه دوم نیز مشابه شیوه نخست عمل می‌کنیم با این تفاوت که پس از آنکه 12 نفر در فراکسیون‌ها انتخاب شدند، مجمع عمومی به صورت جداگانه به آن 12 نفر رای می‌دهند. همچنین بنابر شیوه سوم، هر فراکسیون دو برابر تعداد لازم را معرفی و در نهایت اعضای همان فراکسیون 7 نفر نهایی را از میان کاندیداهای درون فراکسیونی انتخاب خواهند کرد.

در ادامه برخی از اعضا و نمایندگان احزاب با انتقاد از مسائل مطروحه، شیوه سوم را غیرقانونی دانستند و در نهایت نیز مقرر شد برگزاری انتخابات شورای مرکزی  بر اساس یکی از شیوه‌های اول یا دوم  برگزار شود که رای‌گیری در این خصوص تا دقایقی دیگر انجام می‌شود.

گفتنی است تا این لحظه نامزدهای انتخابات تشکیل هیات رئیسه ثبت نام نمودند که بر این اساس غریبانی، بیادی، ثابتی برای ریاست، رحیمی، صالح‌آبادی و دشتی برای نایب رئیسی، حسین‌مردی،‌ عابدی و جنگ‌روی برای منشی هیات رئیسه و همچنین محمدی،‌ مهدوی، ابراهیمی، ‌قیصری و علی‌محمدی‌زاده به عنوان ناظر نامزد شدند.

هم اکنون انتخابات هیات رئیسه در حال برگزاری است و تا دقایق دیگر نتایج آن مشخص خواهد شد.

 

مجمع عمومی خانه احزاب
نرم افزار موبایل ایلنا