کد خبر: 295728 A

آیت‌الله هاشمی در جمع اعضای کارگزاران:

ایلنا: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید براینکه نباید سرمایه کشور را صرف بگومگوهای صرف سیاسی کرد، گفت:جوانان، تحصیلکرده و آگاه هستند و نمیتوان با شعارهای تبلیغاتی و بیان آمار غیر واقعی آنها را فریب داد، چون در بطن حوادث هستند.

به گزارش ایلنا، آیت الله هاشمی رفسنجانی در گردهمایی سراسری حزب کارگزاران سازندگی ایران اسلامی که در حسینیه جماران برگزار می شد تأکید کرد: برکت انقلاب خود را از اینجا نشان داد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار امیدواری از اینکه افکار و اندیشههای امام روشن کننده راه جامعه باشد، از تصمیم جدید مسؤولان حزب کارگزاران برای احیای آن گفت و افزود: البته همیشه موقع انتخابات حزب فعال بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه وقت مناسبی را برای آغاز حرکت جدید انتخاب کردید، خاطرنشان کرد: امیدواریم اهداف اولیه حزب و مسایلی را که تاریخ و شرایط زمان بر انسان تحمیل میکند، دنبال و در مسیر امام و انقلاب حرکت کنید.

وی انقلاب را حجت حق در عصر حاضر خواند و گفت: دنیا عادت کرده بود که انقلاب ها را با کودتا و یا احزاب نیرومند ببینند، اما انقلاب اسلامی بدون حضور تشکیلات سیاسی و تنها با پیشتازی روحانیت و رهبریهای بینظیر امام و حضور اکثریت قاطع مردم بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه در مبارزات به این نتیجه رسیده بودیم که بدون حزب کارها مشکل میشود، به تشکیل حزب جمهوری در همان سال های اول پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: با اینکه به خاطر مشغله های فراوان وقت نداشتیم، اما برای تدوین مواضع حزب وقت گذاشتیم و آن را عالمانه، ملی، دینی و به روز تهیه کردیم.

وی با بیان اینکه اگر دست حزب جمهوری را باز می گذاشتند، در اولین انتخابات مهم کشور که برای ریاست جمهوری بود، قوه مجریه را میگرفتیم، افزود: امام با مصلحتهایی نسبت به حضور نامزد اصلی حزب مخالفت کردند، اما پس از آن فرمودند برای مجلس کار کنید که اولین ثمره حزب ورود افراد دینی و مبارز در مجلس شورای اسلامی بود که جلوی خیلی از انحرافات را گرفت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری مجموعه مسایلی که منجر به پایین کشیدن فتیله حزب جمهوری شد، گفت: عقیده به تحزب در جامعه آزاد که مسؤولیت ها با رأی مردم مشخص می شود، جزو مبانی پذیرفته شده اسلامی ما بود که براساس آن، شخصیت های مهم نظام این کار را کردند که یک کار صرف سیاسی نبود، بلکه یک کار بنیادی بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان این جمله که «پس از جنگ از مجلس برای ریاست جمهوری آمدم»، به آشنایی خویش از نیروها و شخصیت­‌های جامعه اشاره کرد و گفت: سعی کردم کابینه دو دولت من معتدل و فراجناحی باشد و نیروهای چپ و راست و مستقل در کابینه باشند.

وی افزود: برخلاف حرفهایی که می گویند، وابستگی به چپ و راست هیچ مشکلی در دولت نداشت، چون واقعاً کابینه کار بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح چرایی و چگونگی تشکیل حزب کارگزاران سازندگی، به جلسه جامعه روحانیت مبارز اشاره کرد و گفت: طبیعی بود که برای تهران از دو جناح و مستقلها نیروهایی را معرفی کنیم، اما روحانیت مبارز که از یک جناح بودند، مایل بودند که هر 30 نامزد از جناح راست انتخاب شوند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این نکته که نفوذ، قدرت و شخصیت روحانیت در وحدت و محبوبیت بین مردم است، به منطق خویش در آن مقطع اشاره کرد و گفت: من می گفتم روحانیت باید حالت پدرانه خود را حفظ کند.

وی گفت: در جلسات روحانیت مبارز قبول کردند که پنج نفر از نیروهای خارج از جمع آنها باشند که تصویب شد، اما بعدها آقای ناطق نوری خبر داد که اعضای گروهای همسوی جامعه میگویند ما خودمان رأی داریم و چرا باید رأی خود را به دیگران بدهیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان سخنان خود و ناطق نوری در این باره گفت: وقتی به نتیجه نرسیدیم، قرار شد با رهبری در میان بگذاریم که ایشان گفتند چرا میخواهید دست دیگران را ببندید و آنها هم نامزد معرفی کنند که در این صورت با رقابت انتخابات واقعیتر و صندوقهای رای پر میشود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به بیانیه آغازین کارگزاران گفت: دو بیانیه ، زلزلهای در فضای انتخاباتی جامعه انداخت و رقبا ترسیدند که متوسل به رهبری شدند.

وی با یادآوری شروط رهبری برای ورود و عدم ورود وزرا در لیست کارگزاران، گفت: وقتی کارگزاران شروط را شنیدند، پیش من آمدند و گفتند اگر رهبری راضی نیستند، ادامه ندهیم که من با رهبری تلفنی صحبت کردم و ایشان از زاویه پر کردن صندوق ها گفتند که معاونان و شهردار تهران میتوانند برای نامزدها لیست بدهند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه «منطق من حفظ جایگاه روحانیت و عدم القای اختلاف بین من و رهبری بود»، گفت: وقتی دیدم آنها دارند برای بیانیه امضا میگیرند، ماجرا را به رهبری گفتم و ایشان هم دوباره تأکید کردند که مانع حضور این گروه نشویم.

وی با اشاره به حضور قدرتمند کارگزاران در مجلس و نگرانی رقبا، گفت: از همان زمان هم مرا پدر معنوی این حزب میدانند و هم تبلیغات منفی علیه این حزب شروع شد که هنوز ادامه دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خویش به کتاب «کامیابی ها و ناکامیهای توسعه در ایران» از حسن واعظی اشاره کرد و گفت: این کتاب با بیان شاخصها، عملکرد دولت های پنجم تا دهم از 67 تا 92 را مقایسه کرده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان سرفصلهای کتاب و عناوین زیر مجموعه آن، گفت: با استناد به آمار مراکز رسمی توضیح میدهد که هر یک از دولت ها چه عملکردی در توسعه داشتند.

وی با توصیه حاضران و جوانان به مطالعه این کتاب، گفت: حزب کارگزاران میتواند با استناد به این کتاب، عملکرد خود را برای جامعه توضیح دهد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از کم لطفی کسانی که میگویند در دولت سازندگی کارهای فرهنگی نشده است، گفت: گسترش دانشگاه‌ها و حتی تأسیس مدارس شبانه روزی در مناطق محروم،توسعه رسانهها، افزایش بودجه مراکز فرهنگی از مشخصات آن دوره است که گویا منتقدین این مسائل را کارهای فرهنگی نمیدانند و به جای مسائل زیربنایی به ظاهر سازی ها اشاره می کنند.

وی افزود: درخصوص طبقات اجتماعی نیز مخالفان سیاسی سالهای سال است که تبلیغ میکنند در دولت سازندگی فقرا فقیرتر و اغنیا، قویتر شدند، اما مستندات رسمی میگوید برای اولین بار در آن دولت بود که جدول جینی به نفع فقرا اصلاح شد.

آیتالله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به انتقاد کسانی که میگویند دولت سازندگی کار سیاسی نکرد، به برگزاری دو انتخاب پرشور، مخصوصاً انتخابات ریاست جمهوری در سال 76 اشاره کرد و گفت: بدون شائبه تقلب که همه قبول کردند، انتخاباتی برگزار شد که در نوع خود بی نظیر بود.

وی درخصوص سیاست خارجی دولت سازندگی نیز گفت: با سیاست تنش زدایی، روابط ایران با همه جای دنیا به سوی بهبود رفت که در دولت آقای خاتمی ادامه یافت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان زوایایی از عملکرد دولت سازندگی برای مسایل هستهای گفت: پایه های کار در آن زمان گذاشته شد که بعدها ادامه یافت.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تحول ایجاد شده در جامعه پس از «هشت سال افراط کاری‌های دولت نهم و دهم» گفت: مردم با توجه به شناختی که از مسؤولان داشتند، به این نتیجه رسیدند که افراط و تفریط کار به جایی نمی برد و باید با افکار اعتدالی کشور را اداره کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان این مطلب که اگر مردم ببینند مسؤولین با رأی آنها میآیند، صبوری می کنند، گفت: اگر انتخابات سالم باشد، همه چیز در کشور ما آماده است که ایران الگوی جهان باشد.

وی با اشاره به تمدن اسلامی و نیز تمدن باستانی ایران، گفت: میتوانیم بر پایه مکتب اهل بیت (ع) فرهنگ و تمدن ایران اسلامی را به عنوان نمونه به دنیا عرضه کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به ظرفیتهای کشور در همه بخشها اشاره کرد و گفت: میتوانیم گذشته را جبران و در مسیر انقلاب حرکت کنیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر نقش انتخابات و حضور مردم، به جمله رهبری مبنی بر حق الناس بودن رأی اشاره کرد و گفت: گرفتن حق انتخاب از مردم گناه بزرگی است و تا خود صاحب حق نبخشد، فرد خطاکار در بارگاه الهی بخشیده نمی شود.

وی با تأکید بر این نکته که باید برای تبیین مبانی فقهی این جمله رهبری تحقیق و پژوهش کرد، گفت:رهبری میتوانستند این جمله را نگویند، ولی با هدف خاصی گفتند و باید روی آن کار و پژوهش شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به جمله دیگر رهبری در دیدار اخیر با دانشجویان اشاره کرد که فرمود:« آرمان خواهی با محافظه کاری کاملاً در تضاد است و آرمان خواهی با واقع بینی همخوانی دارد».

آیت الله هاشمی رفسنجانی دربخش دیگری از سخنان خویش به توافق هستهای و کار بزرگ تیم مذاکره کننده، دولت و حمایت های رهبری اشاره کرد و گفت:میتوان از مخالفان این توافق فهمید که کار مهمی برای احقاق حق مردم ایران و جلوگیری از تداوم ظلم آنان در تحریمهای بین المللی انجام شد.

وی عصبانیت اسرائیل، لابی صهیونیسم و استکباریون را نشانه اهمیت کار دانست و گفت: ایران همیشه می گفت که براساس فتوای رهبری، ساخت بمب هستهای را حرام می داند و الان همان قدرتهایی که به خاطر کمترین کار هستهای جلسات بین المللی می گرفتند و قطعنامه میدادند، به عضویت ایران در باشگاه هستهای رسمیت بخشیدند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاه به سفر اخیر اومانو و سخنان او در جلسه کمیته روابط خارجی کنگره امریکا درباره اسناد محرمانه آژانس هستهای و گفتوگوی با ایران به مخالفان توافق هسته ای غرب با ایران گفت: آنها وقتی دیدند نمی توانند به اسناد دسترسی داشته باشند، با حالت قهر جلسه را ترک کردند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی به سخنان دیروز رئیس جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا نیز اشاره کرد و گفت: برای اینکه جلوی کارشکنیهای صهیونیست ها و تندروهای کنگره در مسیر توافق هستهای را بگیرند، حرفهایی زدند که توانایی ها و آسیب ناپذیری ایران را به رخ مخالفان کشیدند.

وی با بیان بعضی از جملات اوباما در دانشگاه امریکن واشنگتن و تأکید او بر اشتباه بوش برای اشغال عراق، گفت: اگرچه اوباما به نمایندگان کنگره گفت که بوش با هزینه های تریلیون دلاری عراق را اشغال کرد ولی سود آن به ایران رسیده است، اما آنچه ما در عراق میکنیم، کمک های انسانی است که برق و گاز و دیگر نیازهای آنها را تأمین می کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این جمله اوباما و کری بسیار مهم است که تحریم تارنما شده و ایران از تحریم نمی ترسد و اگر توافق را کنگره رد کند، اعتبار دیپلماسی آمریکا در دنیا مخدوش می شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش با تحسین کار تیم دیپلماسی ایران در مذاکره با تیم های دیپلماسی شش کشور دنیا، به بخش هایی از توافق اشاره کرد و گفت: میتوانند براساس پروتکل الحاقی تحقیق کنند که ما به طرف بمب هستهای نمیرویم که البته ایران و رهبر جمهوری اسلامی بارها این جمله را تکرار کردند.

وی با مهم دانستن متن برجام و متن توافق، به مدیران حزب کارگزاران سازندگی توصیه کرد که مطالب غیر محرمانه این متن را در جلسات حزبی برای اعضا و مردم توضیح دهند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با توصیه و تأکید به اعضای حزب برای پرهیز از تندروی و پیروی از عقل و منطق در مباحث سیاسی، گفت: فرصت مهمی ایجاد شد که کشور خود را بسازیم و نباید سرمایه کشور را صرف بگومگوهای صرف سیاسی کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دیدار وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: قدرتهای دنیا به این نتیجه رسیده اند که ایران جایی است که اگر در صحنه نباشند ضرر می کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این نکته که اسناد بالادستی ما بر تقویت بخش خصوصی تأکید می کند، نسبت به واگذاری­ها انتقاد کرد و گفت: از دولت گرفتند، با قیمتهای غیرواقعی به شبه دولتیها دادند که به هیچ جا جواب نمیدهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاه به سالگرد مشروطه، به تحلیل آن انقلاب در فراز و فرود اتفاقات تاریخی پرداخت و گفت: با پیشتازی مراجع و همراهی اصناف توانستند استبدادی را که قانون نداشت، بشکنند و حقیقتاً یک انقلاب ساده بود.

وی با تأکید بر این نکته که مشروطه یک تفاوت اساسی با انقلاب اسلامی داشت، گفت: در مشروطه اصناف و عشایر بودند و در انقلاب اسلامی توده مردم به میدان آمدند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی به خاطرهای از شاه اشاره کرد که روزی با هلی کوپتر در تهران گشت و با دیدن حضور انبوه مردم در راهپیمایی های اعتراضی، بعد از آمدن به دفتر خود، به اطرافیان خود گفت که ما برای مردم زحمت می کشیم، پس چرا این گونه میکنند.

وی با اشاره به انواع توطئه ها علیه انقلاب اسلامی و تلاش دشمنان برای جدایی مردم از انقلاب گفت: هرکس با هر توجیهی مردم را از انقلاب دور کند، خیانت به امام و آرمان های شهداست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از کسانی که اهمیتی به رأی مردم نمی دهند، گفت: هنوز هم حرف اصلی را مردم می زنند. جوانان، تحصیلکرده و آگاه هستند و نمیتوان با شعارهای تبلیغاتی و بیان آمار غیر واقعی آنها را فریب داد، چون در بطن حوادث هستند.

انقلاب تبلیغات دولت سرمایه مجمع تشخیص مصلحت نظام
نرم افزار موبایل ایلنا