کد خبر: 295806 A

بیانیه ندای ایرانیان به مناسبت سالگرد مشروطیت؛

ایلنا: حزب ندای ایرانیان در بیانیه‌ای به مناسبت سالگرد فرمان مشروطیت به تشریح این دستاورد ایران در عرصه دموکراسی پرداخت.

به گزارش ایلنا، متن بیانیه حزب ندای ایرانیان به مناسبت سالگرد مشروطیت بدین شرح است:

مشروطه: فصل نوین تاریخ ایران

ایران در درازنای تاریخ چند هزار ساله خود با فراز و نشیب‌های گوناگون روبرو بوده است٬ اما هرگاه که دچار تازش‌ها و سختی‌های تاریخی شده است با قدرتی بیشتر و توانی افزون‌تر دوباره سربلند کرده است. در این میان مشروطه نیز تلاش ترقی‌خواهانه و آزادی‌طلبانه ایران و ایرانی از پس بیش از صد سال رویارویی نزدیک با تمدن غرب بود.

جنبش مشروطه نماد تلاش اصلاح‌طلبانه ملت ایران برای نیل همزمان به استقلال، آزادی و توسعه در سایه‌سار فرهنگ ملی و مکتب دینی و مذهبی بود که با مشارکت اقشار گوناگون ایرانیان از روحانیت، روشنفکران، بازاریان و تجار، دبیران، دیوان‌سالاران، ایلات و عشایر و با همیاری همه اقوام و تیره‌های ایرانی از آذربایجان تا خوزستان و از گیلان، کردستان و لرستان تا خراسان و سیستان و بلوچستان به بار نشست و بذر حکومت قانون کاشته شد.

پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی ایران، اعتلای غرور ملی ایرانیان ،حاکمیت قانون و مشارکت ملی در اداره امور کشور، مصونیت جان، مال، آبرو، حیثیت و اعتقاد تمامی شهروندان، توسعه و ترقی همه جانبه کشور، همگی آرمان‌های جنبش مشروطه بودند. امروز پس از گذشت نزدیک به یکصد و ده سال از امضای فرمان مشروطیت، با گذر از حوادث مهم تاریخی همچون نهضت ملی شدن نفت، انقلاب شکوهمند اسلامی، دفاع مقدس و جنبش اصلاحات، همبستگی و یگانگی ملت ایران مستحکم‌تر و نیرومندتر شده و از این رو امید به تحقق آرمان‌های بزرگ جنبش مشروطه بیش از پیش پررنگ گردیده است.

در آخرین کوشش تاریخی، مشارکت گسترده مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری بیست‌وچهارم خرداد 92 نمونه‌ای درخشان از تلاش‌های خردمندانه ملت ایران برای تحقق آرمان ها و اهداف بزرگ یکصدونه ساله این ملت است.

حزب ندای ایرانیان بر این باور است که در این مقطع مهم تاریخی و با تجربه گرانبار و ارزشمند یکصد و نه سال گذشته، با ایستادگی در برابر مداخله جویی ها و زیاده‌خواهی‌های بیگانگان، با مشارکت همه‌جانبه مردم در اداره امور کشور، با توسعه پایدار و رفع هرگونه تبعیض و فساد و بی‌عدالتی و با زدودن چهره محرومیت از رخ اقشار زحمت‌کش و مستضعف، همراه با حکومت قانون و شایسته‌سالاری و تعهد به آب و خاک و مرز ایران و پاسداری از محیط زیست و منابع طبیعی این سرزمین و تنها و تنها از رهگذر اصلاحات همراه با اعتدال و میانه‌روی‌، می‌توان آرمان‌های اصیل مشروطه را محقق ساخت.

حزب ندای ایرانیان تلاش برای نیل به توسعه پایدار و متوازن را ترجمان به روز جهاد و جنبش مشروطه خواهی می داند. تلاشی که با تکیه بر مردمسالاری دینی به شکلی روشن از یک‌سو با تحجر و از سوی دیگر با سکولاریسم مرزبندی دارد.

امید که خداوند متعال، ایرانیان را در این راه یاری دهد.

حزب ندای ایرانیان
نرم افزار موبایل ایلنا