کد خبر: 296254 A

در سوال بذرپاش از طیب‌نیا مطرح شد؛

ایلنا: در سوال‌ ملی نماینده تهران از وزیر اقتصاد و امور داریی علت عدم اجرای مصوبه گشایش LC با پیش پرداخت 30 درصد مطرح شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، در گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد  سوال مهرداد بذرپاش از وزیر امور اقتصاد و دارایی خلاصه سوال به شرح زیر اعلام شده است:

- علت عدم اجرای مصوبه گشایش LC با پیش پرداخت 30 درصد  دولت  توسط بانک‌ها چیست؟

- آخرین وضعیت درآمدهای مالیاتی در سال 1993 به چه میزان است؟

بنا بر اعلام کمیسیون اقتصادی مجلس  اظهارات مهرداد بذرپاش در کمیسیون اقتصادی درباره سوال خود از وزیر امور اقتصاد و دارایی به شرح زیر است:

حدودا 45 روز از شروع به کار دولت گذشته بود که جناب آقای دکتر روحانی مصوبات خوبی را اعلام فرمودند از جمله پیش‌پرداخت 30 درصد برای گشایش اعتبار اسنادی. همچنین محورهای دیگری هم اعلام شد که شاه‌بیت آن برای این تحقق این موضوع بود حتی تا آنجا که من اطلاع دارم  این سیاست اجرا نشده الا چند نمونه.

بذرپاش در ادامه افزود: در خصوص وضعیت مالیات‌ها یکسری از وکلا لیستی را به من ارائه کرده است که مالیات مشاغل در آن رشدی معادل 4 درصد  افزایش نشان می‌دهد٬ در حالی که واقعیت آن 33 درصد و رشد مالیاتی به طور کامل 42 درصد است. برخی از مشاغل  به سال آسان گذشته سه میلیون پرداخته‌اند امسال از آنها 23 میلیون درخواست شده است.

بنا بر گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس طیب‌نیا در پاسخ به اظهارات بذرپاش در کمیسیون اقتصادی اعلام داشت: مصوبه 30 درصد در کلیه بانک‌های دولتی کاملا عمل می‌شود٬ اما برخی بانک‌ها که به دلیل تحریم قادر به ارسال LC نیستند باید از طریق حواله اقدام کنند که در مورد حواله لازم است صددرصد به شکل پول واریز شود.

طیب‌نیا خاطرنشان کرد: قبول داریم که در برخی بانک‌های خصوصی مصوبه کامل اجرا نمی‌شود. در مورد مالیات هم تاکید داریم  اولویت ما نیروی مالیات مشاغل است. بیشترین فرار مالیاتی در مشاغل کارمندها و شرکتی بر اساس حقوق و دفاتر مالیات است. معاون سازمان مالیاتی اعلام داشته اند که در سه ماه سال، 53 درصد تحقق در مالیات مشاغل داشته‌ایم در حال حاضر  سهم  مالیات بر حقوق 23 درصد ولی سهم مشاغل 7 درصد است. یعنی یک سوم حقوق که قبلا این نسبت یک  دوم بود به دلیل اطلاعات عمده و جدیدی که در سال 1391 به دست ما رسیده ممکن است برخی صاحبان مشاغل  افزایش 300 درصد، 600 درصد و یا حتی 60 برابری هم داشته باشند البته 80 درصد مودیان مشاغل رشد 4 درصد، 21 درصد و بقیه 14 درصد داشته‌اند.

مهرداد بذرپاش علی طیب نیا سوال از طیب نیا
نرم افزار موبایل ایلنا