کد خبر: 296293 A

صالحی در نشست بررسی برجام:

ایلنا: رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: دستیابی به توافق هسته‌ای برجام یک اتفاق بود که ایران توانست با مقاومت خود حقش را بگیرد و آن را تثبیت بکند

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی‌اکبر صالحی در نشست بررسی توافق هسته‌ای و متن برجام که به همت موسسه دیپلماسی ایرانی در روزنامه اطلاعات در حال برگزاری است، با اشاره به سابقه فعالیت‌ هسته‌ای کشورمان گفت: فعالیت‌های هسته‌ای ایران از دهه 40 شروع می‌شود؛ یعنی 45 سال است که کشور وارد فعالیت‌های هسته‌ای شده و حتی ما در آن زمان نیز در منطقه پیشتاز بودیم و نسبتاً فعالیت‌های گسترده‌ای هم داشتیم.

وی ادامه داد: ما جزء اولین کشورهایی بودیم که راکتور تحقیقاتی داشتیم و در اواخر رژیم گذشته در سال 53 تصمیم به ایجاد تشکیل سازمان انرژی اتمی شد و براساس برنامه‌‌ریزی‌ها که به کمک خارجی‌ها شد مقرر شد تا در افق 20 ساله ایران 20هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: پس از انجام این برنامه‌ریزی‌ها٬ انقلاب شد و پس از آن با جنگ تحمیلی روبرو هستیم که این مسائل موجب شد تا برنامه هسته‌ای ایران از اولویت خارج شود و از طرفی کشورهایی که مورد همکاری ایران بودند٬ دست به قطع همکاری زدند.

صالحی با بیان اینکه هدف فعالیت هسته‌ای ایران از ابتدا تولید برق بوده، خاطرنشان کرد: پس از انقلاب نیز هنگامی که نظام تصمیم می‌گیرد بازگشتی به فعالیت‌های هسته‌ای داشته باشد٬ به این هدف توجه کرده است. یعنی هنگامی که ما مجدداً به فکر راه‌اندازی بوشهر افتادیم و تصمیم گرفتیم نیروگاه‌های هسته‌ای بیشتری بسازیم به این فکر بودیم و مجلس نیز به 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای تاکید موکد کرده و مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره می‌کند. پس الان نیز هدف ما صلح‌آمیز و برای تولید برق است. به اضافه آنکه از سرریز این مسئله در حوزه‌های صنعت، کشاورزی و پزشکی و... استفاده کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه می‌توان برنامه هسته‌ای ایران را به چند دوره تقسیم کرد، ابراز داشت: اولین دوره قبل از انقلاب است. دومین دوره بعد از انقلاب و سومین دوره پس از دستیابی به برنامه جامعه اقدام مشترک در وین است.

وی با بیان اینکه ما پس از انقلاب به این رسیدیم که باید خود اتکا باشیم، یادآور شد: ساخت یک نیروگاه شش میلیارد دلار هزینه دارد٬ یقیناً عقلانیت حکم می‌کند که تضمینی هم برای سوخت آن داشته باشیم٬ چرا که شش میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنیم اما کسی به شما سوخت ندهد٬ این برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری امری ناصواب است.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: ایران تصمیم گرفت وارد چرخه سوخت بشود٬ یعنی نشان بدهد که توانایی تامین سوخت خود را دارد. البته این به معنای این نیست که بخواهد کل سوخت را تامین کند٬ ولی نشان دادن این توانایی موجب می‌شد دیگر کشورها شما را تحریم نکنند. خوشبختانه ما پس از انقلاب وارد چرخه سوخت کامل هسته‌ای شده‌ایم و از آستانه‌های آن عبور کرده‌ایم.

صالحی با تاکید براینکه پس از دستیابی به توافق وین چشم‌اندازمان تجاری‌سازی فعالیت‌های هسته‌ای است، ابراز داشت: ما قبل از دستیابی به توافق تحریم بودیم و با همکاری نمی‌کردند٬ البته توانستیم به دستاوردهایی هم دست یابیم که بدون هیچ کمک از خارج بود٬ ولی الان برنامه‌هایمان را برای تجاری‌سازی برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به برخی انتقادها مبنی بر اینکه توافق هسته‌ای موجب توقف یا کند شدن برخی ازفعالیت‌های کشورمان در این صنعت می‌شود٬ تاکید کرد: به وضوح می‌گویم ملت ما امیدوار باشند. زیرا ما در چارچوب خطوط قرمز به‌گونه‌ای عمل کرده‌ایم که هرچند در ظاهر محدودیت داریم٬ اما عملاً در ادامه راه فعالیت‌های هسته‌ای محدودیتی نداریم.

وی اضافه کرد: آنها می‌گفتند ایران باید نسبت به انحراف در فعالیت‌های غیر صلح‌آمیز خود محدود شود. البته هدف و خواسته اصلی آنها تغییر پارادایم سیاسی ما بود٬ ولی بحث ظاهری آنها این بود که نسبت به برخی از جنبه‌های فعالیت‌های هسته‌ای ما نگرانی‌هایی دارند و می‌گفتند می‌خواهیم این نگرانی‌ها را رفع کنیم. ما از ابتدا به دنبال انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای نبوده‌ایم که حتی به شما کمک می‌کنیم که جلوی آنها را بگیرید.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه دستیابی به یک توافق هسته‌ای برجام یک اتفاق بود که ایران توانست با مقاومت خود حقش را بگیرد و آن را تثبیت بکند، بیان کرد: بعید می‌دانم کشور دیگری بتواند به چنین جایگاهی برسد٬ پس آنها اگر می‌خواهند جلوی انحراف ما را بگیرد، بگیرند.

صالحی با بیان اینکه یکی از راه‌های بسته شدن انحراف ایران عدم کار کردن بر روی فلز پلوتونیوم بود٬ گفت: آیا ما فلز پلوتونیوم را داریم؟ ما در افق 15 ساله آن را نداریم. اگر سوخت بوشهر هم طبق قرارداد به روسیه بازمی‌گردانیم. اگر منظورشان سوخت تهران است که آن بسیار ناچیز است و اگر منظورشان سوخت اراک است که حداقل نیاز به 12سال زمان دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص راستی‌آزمایی‌ها اظهار داشت: ما دو گونه راستی‌آزمایی داریم که به عنوان عضو آژانس و NPT لاجرم طبق سازمان باید از فعالیت‌های صلح‌آمیز و مراکز هسته‌ای‌مان بازرسی شود که سی‌واندی سال است که این مسئله انجام می‌شود و ابدی است. تا زمانی که فعالیت‌های هسته‌ای داریم این مسئله انجام می‌شود و بازرسی‌هایش هم برای همه کشورهاست. بازرسی دیگر این است که بعد از برجام برخی اقدامات کمی انجام بدهیم؛ یعنی تعداد سانتریفیوژهایمان را کاهش داده و میزان غنی‌سازی‌مان را محدود کنیم و بازرسان آژانس می‌آیند و بر اساس یک چک‌لیست کارشان را انجام می‌دهند و دیگر ارزیابی کیفی و محتوایی در کار نیست. در این راستی‌‌آزمایی که برای مدتی است ما برای خرید یک سری از تجهیزات برخی از محدودیت‌های علی‌الظاهر را نیز پذیرفته‌ایم.

وی  ادامه داد:‌سازمان NSE لیستی از تجهیزات دو منظوره را تهیه کرده است که نه فقط برای ما بلکه برای همگان است و ما این محدودیت NSE را پذیرفته‌ایم و اگر خواستار خرید کالایی هستیم باید در آنجا بررسی شود٬ البته ما الان آنها را می‌خریم٬ ولی با هزاران دردسر یعنی هم گران‌تر و هم در زمان طولانی‌تر و البته خرابکاری‌های صنعتی را نیز در برخی موارد داشته‌ایم که با هوشیاری مورد بررسی قرار گرفته‌اند و با پذیرش این مسئله دیگر خرید غیررسمی نخواهیم داشت و اگر خرابکاری صنعتی شد٬ می‌توانیم پیگیری حقوقی کنیم.

صالحی گفت: یا ما باید براساس الگوی لیبی عمل می‌کردیم٬ که تمامی فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را جمع کرد و سپس با تغییر نظام روبرو شد٬ یا باید مانند کره شمالی می‌بودیم که از NPT خارج شد که ما این قصد را نداریم و از NPT هم خارج نمی‌شویم و همانطور که گفتم ما باید از این به بعد به فکر تثبیت NPT هم باشیم.

وی با بیان اینکه یکی از هزینه‌های بسیاری که می‌پردازیم برای حفظ استقلال کشور است، اظهار داشت: اگر ما به خواسته‌های غرب تن می‌دادیم٬ شاید صدها میلیارد دلار روانه کشور ما می‌شد و حداکثر مانند ژاپن می‌شدیم٬ ولی هنگامی که یک نظامی آمریکایی وارد ژاپن می‌شود٬ می‌تواند هر کاری که دلش بخواهد انجام بدهد و هیچکس هم نمی‌تواند جلوی او را بگیرد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه ایران برای ساخت نیروگاه بوشهر پیش از انقلاب 2.5 میلیارد دلار قرض کرده بود، تصریح کرد: نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود. باید این 2.5 میلیارد دلار را چه می‌کردیم؟ 2.5 میلیارد دلار را 38 سال قبل پولش را از ما گرفتند و نیروگاه بوشهر معلق ماند. ما باید آینده و نسل‌های بعدی را ببینیم٬ بنابراین تصمیم به ساخت نیروگاه را گرفتیم و به سراغ بسیاری از کشورها رفتیم٬ اما نیامدند و خودمان ساختیم؛ این قدرت ملی شده است.

صالحی  ادامه داد: ما در مذاکرات توانستیم هرچه را می‌خواستیم بدست آوریم،‌ چرخه سوخت، غنی‌سازی تحت لیسانس، آب سنگین و... به‌طوری که کنگره حق دارد بگوید هرچه ایران خواسته است را به او داده‌اید و فعالیت هسته‌ای ایران را صنعتی کرده‌اید.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ایران با مقاومت خود نیروگاه ساخت و با همت خود سوخت این نیروگاه را تضمین کرد تا اگر زمانی سوخت ما را ندادند ما آن را داشته باشیم. امارات و برخی از کشورها می‌خواهند نیروگاه هسته‌ای بسازند٬ ولی نیروگاهشان در واقع باطری بزرگ است. آیا ما می‌خواهیم باطری بزرگ داشته باشیم؟ بچه‌های شما توانسته‌اند کاری کنند که حتی درباره مسائلی مانند گداخت که انرژی 50 ساله آینده است کار کنیم. چرا 1+5 سراغ ما آمد؟ چون می‌دانند ما چه قدرتی داریم. آنها می‌دانند ما به دنبال سلاح نیستیم٬ اما از توان ما آگاهند. 18 روز وزیر امور خارجه آمریکا در وین ماند٬ مگر ایران چه کرده است. من می‌توانم بگویم برای اولین بار یک کشور در حال توسعه در جایگاه کشورهای توسعه یافته قرار گرفت.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مذاکرات موجب تغییر تصویر و جایگاه ایران درنزد افکار عمومی جهان شده است٬ یادآور شد: طرف مقابل آنقدر ما را بزرگ کرد که اذهان مردم دنیا نسبت به ما تغییر کرده است. من روزی در ایام مذاکرات درحال رفتن به سمت کوبورگ بودم که چند مصری من را شناختند و جلوی ما آمدند و گفتند که ایران موجب غرور آنها شده است. این مسائل غرورآفرین است.

وی اضافه کرد: در مقابل این مسئله ما چه هزینه‌ای داده‌ایم.  بله ما شهدایی مانند شهید شهریاری و شهید علی محمدی را داده‌ایم که آنها شاگردان من بوده‌اند. خدا شاهد است هنگامی که شهید شهریاری به شهادت رسید٬ توان ایستادن نداشتم. حتی خبر آن بدتر از مسئله پدرم بود. ما در کشور شهدا هستیم این ملت با شهدا و عزت بوده است و من می‌توانم بگویم که ما واقعا هزینه‌ای نکرده ایم و واقعا برده‌ایم.

علی اکبر صالحی همایش بررسی توافق‌نامه هسته‌ای بررسی برجام
نرم افزار موبایل ایلنا