کد خبر: 296314 A

ظریف در پاسخ به سوالات:

ایلنا: وزیر خارجه کشورمان در نشست بررسی برجام با تاکید بر این‌‌که دیگر بازی برد - باخت وجود ندارد، گفت که ایران هزینه اقتدار ملی خود را داده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدجواد ظریف که در نشست بررسی توافق هسته‌ای و متن برجام که به کمک موسسه دیپلماسی ایرانی برگزار شده بود٬ در پاسخ به پرسش یکی از حاضران در جلسه نشست بررسی برجام در خصوص اینکه چرا شش میلیارد دلار هزینه تاسیسات هسته‌ای شده و در طول این ۱۲ سال چند ده میلیارد دلار هزینه توسط کشور برای آن داده شده است، گفت: آنچه که ما هزینه داده‌ایم از سانتریفیوژ‌ها نبوده و ما تنها هزینه اقتدار ملی را داده‌ایم. اما این‌که بگوییم کیلوواتی چند برای کشور و ملت هزینه برداشته است، حرف درستی نیست چرا که پارادایم محدود کردن ایران ناکارآمد است. برنامه‌ای که هم‌اکنون پیش روی ما قرار دارد، در چارچوب‌‌ همان گفت‌وگوی تمدن‌ها صورت گرفت که باعث شد دیگر چیزی به اسم بازی برد–باخت نداشته باشیم.

وی ادامه داد: در مورد بحث موشکی باید بگویم که در قطعنامه ۱۹۲۹ که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران صادر شده است، موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را داشته‌اند مورد اشاره قرار گرفته بود که افرادی که در خصوص مباحث قطعنامه‌ای فعال هستند به این موضوع اشراف دارند که در قطعنامه مذکور و ذیل آن موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشتند به وضوح تحریم شدند اما در قطعنامه ۲۹۳۱ این تحریم برداشته شده و به محدودیت تبدیل شد. به گونه‌ای که اعلام کردند به مدت هشت سال برنامه موشکی ایران و به مدت پنج سال برنامه تسلیحاتی کشورمان محدود خواهد شد و نه تحریم.

ظریف با اشاره به برجام و بحث محدودیت موشکی اعلام کرد: در برجام محدودیت موشکی نداریم و اعلام کرده‌ایم که توان موشکی ما به هیچ عنوان کم نخواهد شد و مبارزه ما با تروریسم هم ادامه خواهد داشت چرا که اگر این‌طور نبود، معلوم نخواهد شد که پایتخت کشورهای منطقه به دست داعش خواهد افتاد یا خیر.

وی در پایان در تشریح و مقایسه دو قطعنامه ۱۹۲۹ و ۲۲۳۱ که از سوی شورای امنیت سازمان ملل صادر شده است، عنوان کرد: با سابقه ۳۵ ساله‌ای که در دستگاه دیپلماسی دارم، باید اعلام کنم که قطعنامه ۱۹۲۹ بد‌ترین قطعنامه و قطعنامه ۲۲۳۱ یکی از عجیب‌ترین این قطعنامه‌هاست٬ چرا که قطعنامه ۲۲۳۱ تمامی شش قطعنامه قبلی را یک‌طرفه لغو کرده است.

محمدجواد ظریف همایش بررسی توافق‌نامه هسته‌ای بررسی برجام
نرم افزار موبایل ایلنا