کد خبر: 296365 A

در بیانیه جمعی از سایت‌های خبری تاکید شد؛

ایلنا: جمعی از سایت‌های خبری به مناسبت روز خبرنگار با صدور بیانیه‌ای لازمه فضای سالم دموکراسی را جامعه‌ بدون خبرنگار پرسشگر خواندند.

به گزارش ایلنا٬ متن این بیانیه به شرح زیر است. 

در چنین روزی بود که محمود صارمی از فعالان حوزه اطلاع‌رسانی و خبرنگار شجاع ایرانی به دست نیروهای متعصب و تنگ‌نظر طالبان به شهادت رسید٬ اما شهادت صارمی هیچگاه شهادت آرمان‌ها و اندیشه‌های والایش را در پی نداشت؛ چراکه رسانه‌ها و فعالان این حوزه 17 مرداد ماه را روز «خبرنگار» نامیده و آن روز را بزنگاهی برای یادآوری رسالت های خود قرار دادند. 

سالروز شهادت محمود صارمی صرفا یک واقعه تاریخی و مناسبت صنفی نیست٬ بلکه چراغ راهنمایی است برای همه کسانی که به نوعی در حوزه مهم و راهبردی اطلاع رسانی درگیر هستند؛ از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران گرفته تا مسئولان.

هیچکس نباید از معنای نمادین و مهم این مناسبت که‌‌ همان مقدس‌بودن حرفه اطلاع‌رسانی و اهداف آن است، ‌غفلت کند. 

عملکرد معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اگرچه با کاستی‌هایی همراه بوده، اما به طور کل پیشرفت قابل ملاحظه‌ای چه در برآوردن مسائل صنفی همچون بیمه، افزایش حقوق و چه در ایجاد فضایی باز و آزاد برای فعالیت های مشروع رسانه ای، نموده است که در این بین تقدیر از علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضروری می نماید؛ چه اینکه گشوده شدن قفل‌های رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی با کلید تدبیر و امید تا حد بسیاری بستکی به عملکرد وزیر ارشاد و معاونت های مرتبط داشته است. 

با وجود اینکه انتظار می‌رفت پس از گذشت دومین سال از دولت تدبیر و امید، مشی اعتدال خود را در همه بخش‌های دولت به ملثه ظهور برساند، اما بخش هایی از دولت همچنان از نسیم اعتدال به دور مانده‌اند که تیم رسانه‌ای ریاست جهوری از جمله آنهاست.

انتقادهای وارد شده به این تیم از اولین روز انتصاب‌ها آغاز شده و در افطاری رئیس جمهور با اصحاب رسانه به اوج خود رسید٬ به‌طوری‌که طیف گسترده‌ای از رسانه‌های مجازی حامی دولت به این نشست دعوت نشدند و برخی از روزنامه‌های حامی دولت نیز در اعتراض به علمکرد تیم رسانه ای دولت در این جلسه حضور نیافتند.

مسائل معیشتی خبرنگاران و فعالان این حوزه و وضعیت اقتصادی رسانه‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی به خصوص در بخش خصوصی وضعیت اسفناکی یافته که تاکنون تعطیلی بسیاری از پایگاه‌های خبری را در پیش داشته است؛ به صراحت می‌توان گفت در صورتی که اعتقاد راسخ خبرنگاران و اصحاب رسانه نبود٬ تاکنون بسیاری از مطبوعات و تارنماهای خبری به ورطه تعطیلی کشیده می شدند.

روزنامه‌نگاران و خبرنگاران بسیاری را نیز می‌توان یافت که با وجود سابقه خبری بسیار زیاد همچنان از وضعیت معیشتی مطلوبی برخوردار نیستند و شرایط بیمه‌ها آنقدر سخت و از خدماتشان آنچنان کاسته شده که شاید کمتر کسی را به سمت خود جذب کند!  اما اعتقادی که پیش از این، با صفت «راسخ» از آن صحبت به میان آمد در برابر این سری از مصائب از پا در نمی آید؛ جز اینکه محدودیت های شغلی و نبود آزادی‌های رسانه‌ای نه تنها جسم و دلشان را می آزرد، بلکه به مثابه زخمی بر روح و روان آنها عمل می نماید.

«اعتدال» دکتر روحانی فضای بس بهتر از 8 سال دوران سیاه و خفت بار رسانه‌ای را خلق کرده است، اما انتظار می رود دولت کنونی با همکاری دیگر قوا و نهادهای مرتبط بستر سیر پرشتاب به سوی آزادی عمل و فضای باز مطابق با استانداردهای جهانی را ایجاد کنند. 

سالی که گذشت سالی سرنوشت ساز برای کشور بود، ماراتنی نفسگیر برای رسیدن به توافق هسته‌ای، در این ماراتن هر قشر از جامعه وظیفه‌ای داشت٬ اما وظیفه اهل قلم سنگین‌تر می‌نمود، خبرنگاران با قلم به میدان آمدند، روشنگری کردند و از دولت حمایت کردند، ابرهای تردید را از جلوی دیدگان پاک کردند و راه اعتدال را هموار کردند.

گفتند که دلواپس واقعی خبرنگاران هستند که هشت سال در دوران سخت دولت قبل به حق سخن گفتند اما سخن حقشان شنیده نشد، خبرنگاران در تنویر افکار عمومی نقش بسزایی داشتند و توانستند رسالت خود را به انجام برسانند.

خبرنگار چشم بینای مردم است٬ پس این چشم بینا را دریابیم. خبرنگار باید کنجکاو باشد، تاریکخانه‌ها را روشن کند. جامعه‌ای که خبرنگار پرسشگر نداشته باشد٬ از داشتن فضای سالم دموکراسی دور می‌ماند.

17 مرداد امسال را در شرایطی پشت سر گذاشتیم که انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری نزدیک است. انتظار است تمام مسئولان بستر آزاد برای نقد منصفانه، تمجید غیرمتملقانه و ... را فراهم آورند تا اذهان عمومی با آموزه‌هایی که از خبرنگارن آگاه و استوارمان دریافت کرده‌اند٬ دست به انتخابی شفاف و مطلوب بزنند.   

سایت بهارنیوز - سایت روزنو - سایت خردادنیوز - سایت نواندیش - سایت آفتاب - سایت عصرقانون - سایت پویش - سایت بهاران نیوز - سایت امید - سایت گفتگو - سایت ندای ایرانیان - سایت تدبیر و امید

روز خبرنگار
نرم افزار موبایل ایلنا