کد خبر: 296465 A

حمید رسایی مطرح کرد:

ایلنا: یک عضو فراکسیون اصولگرایان تاکید کرد: دولت صراحتا می‌گوید نمی‌خواهد توافق‌نامه را در قالب لایحه به مجلس ارائه کند که من این موضوع را روز گذشته به حجت‌الاسلام والمسلمین انصاری معاون پارلمانی دولت اعلام کردم و وی نیز گفت که دولت بنای چنین کاری را ندارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، حمید رسایی در صحن علنی امروز مجلس به عنوان مخالف یک طرح ثبت نام کرد اما در وقت مخالفت خود در تذکر آیین‌نامه‌ای در مورد بررسی توافق‌نامه هسته‌ای در مجلس گفت: مطابق ماده 137 آیین‌نامه و همچنین ماده 11 دولت ملزم است کلیه توافق‌نامه‌ها را به صورت لایحه به مجلس ارائه دهد. همانند لایحه‌ای که امروز درباره تبادل زندانی‌ها در دستور کار قرار دارد و در این باره باید گفت که تبادل دو زندانی اگرچه اهمیت دارد اما تشکیل کمیسیون ویژه بررسی مهم‌تر از این لایحه است.

وی ادامه داد: دولت صراحتا می‌گوید نمی‌خواهد توافق‌نامه را در قالب لایحه به مجلس ارائه کند که من این موضوع را روز گذشته به حجت‌الاسلام والمسلمین انصاری معاون پارلمانی دولت اعلام کردم و وی نیز گفت که دولت بنای چنین کاری را ندارد.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس با تاکید بر اینکه رئیس مجلس در حال توجیه اقدام نابجای دولت است، اظهار داشت: هفته گذشته و این هفته و با توجه به اینکه تشکیل این کمیسیون و رای‌گیری برای اعضای آن در دستور کار مجلس چاپ شده دیروز و امروز باید این مهم تحقق می‌یافت.

رسایی با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد قصدی برای تعیین کمیسیون ویژه وجود ندارد، خاطرنشان کرد: نمایندگان محترم آگاه باشند چرا که در حال دور خوردن هستیم و لازم است چشمان خود را در این رابطه باز کنیم.

در ادامه صحبت‌های رسایی‏، ابوترابی‌فرد رئیس امروز صحن علنی مجلس شورای اسلامی خطاب به رسایی گفت: شما به عنوان مخالف موضوع دستور ثبت‌نام کردید اما تذکر شما در این رابطه نبود و همچنین درباره تذکر شما باید یادآور شد که تعیین اعضای کمیسیون ویژه چاپ نشده است.

در ادامه رسایی با صدای بلند گفت چاپ شده است و افزود: جلسه شورای عالی امنیت ملی در گذشته دو، سه هفته یک بار برگزار می‌شد و رئیس جمهور در آن شرکت می‌کرد اما امروز جلسات یک روز در میان برگزار می‌شود.

عضو فراکسیون اصولگرایان همچنین ادامه داد: رئیس مجلس توافقنامه را با قطعنامه 598 مقایسه می‌کند که این اقدام به جا نیست چرا که در آنجا بحث صلح و جنگ در میان بوده است.

در پاسخ به اظهارات رسایی، ابوترابی‌فرد اظهار داشت: رئیس مجلس اظهار نظر خود را درباره توافقنامه اعلام کرده است و همچنین درباره بررسی توافقنامه در مجلس و ارائه لایحه در این باره از دولت به مجلس نیز نظر خود را اعلام کرده و بررسی توافقنامه قطعاً در دستور کار مجلس خواهد بود و در زمینه انتخاب کمیسیون ویژه نیز به صورت یک بسته در دستورکار چاپ شده تا هر وقت نیاز باشد اعضای آن انتخاب شوند.

علی لاریجانی محمد حسن ابوترابی حمید رسایی توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵
نرم افزار موبایل ایلنا