کد خبر: 296479 A

با موافقت نمایندگان صورت گرفت:

ایلنا: نمایندگان مجلس با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کردند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس با 109 رأی موافق، 61 رأی مخالف و 14 رأی ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.  

طرح مذکور پس از کسب مواافقت نمایندگان برای بررسی و شور دوم به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس ارجاع داده شد.

محمدجواد کولیوند نایب‌رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی در تشریح گزارش طرح مذکور گفت: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس با حضور کارشناسان در کمیسیون با اصلاحاتی روبرو شد و سپس به تصویب رسید. البته تاکنون گزارش‌های کمیسیون‌های فرعی که شامل کمیسیون فرهنگی و قضایی و حقوقی می‌باشد،‌ در این زمینه واصل نشده است.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در انتخابات سال جاری انتخابات مجلس و خبرگان رهبری به طور همزمان برگزار خواهد شد که به دلیل برگزاری همزمان این دو انتخابات باید برخی قوانین ادغام شود تا زمینه جلوگیری از انجام هزینه‌های متعدد فراهم آید.

وی تصریح کرد: احتمالا اختلاف‌نظرهایی در اجرای انتخابات به وجود می‌آید به دلیل اینکه قوانین انتخابات خبرگان را باید مجلس خبرگان رهبری بنویسد و نکته دیگر اینکه فرمانداران باید برای هیات‌های اجرایی 30 نفر را دعوت کنند تا به تایید شورای نگهبان برسد تا بتوانند 8 نفر از آنان را در هیات‌های اجرایی برگزینند که اگر اینگونه روال پیش برود باید برای هر انتخابات یک هیات اجرایی تشکیل شود که در صورت وجود یک هیات اجرایی برای دو انتخابات می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.

کولیوند افزود: موضوعاتی مانند زمان تبلیغات و سن رأی‌دهندگان در دو انتخابات مجلس و خبرگان رهبری متفاوت است که با وجود یک هیات اجرایی می‌توان همچین مشکلاتی را حل کرد.

مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا