کد خبر: 296526 A

باهنر در پاسخ تذکر حسینیان:

نایب ریس مجلس تاکید کرد: اگر مجلس به این جمع‌بندی دست یابد که دولت باید لایحه‌ای به مجلس ارائه کند، یقیناً این موضوع را به دولت اعلام می‌کنیم.

به گزارش ایلنا، روح‌الله حسینیان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری گفت: صبح امروز در مجلس چهار نفر از نمایندگان به‌عنوان مخالف و موافق موضوعی درخواست صحبت داشتند ولی قبل از مخالفت و موافقت، تذکراتی را مطرح کردند که هیات رئیسه به آن تذکرات ایراد نگرفت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: همین که آقایان کوچک‌زاده یا رسایی تذکری را مطرح می‌کنند، مدیریت مجلس حرف آنها را قطع می‌کند.

وی گفت: بالاخره ما حرف داشته و می‌خواهیم صحبت کنیم. اگر واقعاً به این نتیجه رسیده‌اید که مخالفان دولت و منتقدان ازتوافق صحبت نکنند، یک ماده واحده تصویب کرده و با مقداری چسب دهان منتقدان را ببندید.

وی تاکید کرد: طبق قانون اساسی این حق نمایندگان مجلس است که وزرا را استیضاح کنند، اما چرا هیات رئیسه مجلس این استیضاح‌ها را غربالگری می‌کند؟ همچنین استیضاح وزیری که 70 تا 80 نفر از نمایندگان آن راامضا کرده‌اند، مطرح نمیشود؛ بنابراین این نوع مدیریت مجلس صحیح نمی‌باشد.

حسینیان تصریح کرد: هیات رئیسه مجلس به‌خصوص رئیس باید از حیثیت مجلس دفاع کند. البته رئیس جمهور سابق در موضوعی عنوان کرد که مجلس در رأس امور نیست و همین باعث شد که رئیس جمهور در مجلس حضور پیدا کند، اما در حال حاضر رئیس جمهور، مجلس را به کناری زده و اجازه طرح مذاکرات در مجلس را نمی‌دهد، بنابراین به جای آنکه لایحه‌ای به مجلس بفرستد، این کار را انجام نداده و هیات رئیسه مجلس نیز از آن دفاع می‌کند.

در ادامه محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس در پاسخ به تذکر حسینیان گفت: اینکه نماینده‌ای بخواهد از فرصت مخالف و موافقات خود درخصوص موضوعی تذکری غیرمرتبط مطرح کند، آیین‌نامه‌ای نیست، بنابراین ما از نمایندگان خواهشمندیم که اینگونه اقدام نکنند. اما تذکر در رابطه با اینکه چرا متفاوت برخورد می‌‌شود را قبول ندارم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس نهم افزود:‌ آقای رسایی وقت مخالفت داشت اما از این زمان برای طرح تذکر خود استفاده کرد و مشخص بود که خواهان صحبت در موضوع اصلی نیست.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تردیدی در اینکه مجلس در رأس امور است، وجود ندارد و این موضوع در اصول متعدد قانون اساسی مطرح شده است، اما اینکه برجام باید به صورت لایحه در مجلس مطرح شود و یا همین متنی را که داده‌اند، کافی است، موضوعی است که حقوقدانان و کارشناسان در حال بررسی آن هستند.

نایب ریس مجلس تاکید کرد: اگر مجلس به این جمع‌بندی دست یابد که دولت باید لایحه‌ای به مجلس ارائه کند، یقیناً این موضوع را به دولت اعلام می‌کنیم.

روح الله حسینیان محمدرضا باهنر توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵
نرم افزار موبایل ایلنا