کد خبر: 296607 A

سخنگوی وزارت کشور:

ایلنا: سخنگوی وزارت کشور در سال جاری از برگزاری انتخابات الکترونیکی در 9 کلانشهر خبر داد.

به گزارش ایلنا، حسینعلی امیری اظهار داشت: چند وقت پیش در جلسه مشترک با شورای نگهبان با حضور وزیر کشور درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری که هفتم اسفند امسال برگزار می شود تبادل نظر کردیم.

وی افزود: اعضای شورای نگهبان سوالاتی در خصوص الکترونیکی کردن انتخابات و اینکه در کدام مناطق به صورت غیرالکترونیکی برگزار شود و نیز شفاف سازی صندوق آراء مطرح کردند.

امیری با بیان اینکه قانون بر مخفی بودن آرای مردم تاکید دارد، گفت: با توجه به اینکه هم برای ما و هم برای شورای نگهبان اصل، مخفی ماندن رای داخل صندوق است مقرر شد استفاده از صندوق شیشه ای باید به گونه ای باشد که در عین مخفی ماندن آرا و مشخص نشدن محتوای رای ، تعرفه ها قابل رویت باشد و بحث استفاده از پاکت هنگام انداختن رای در داخل صندوق نیز منتفی شد.

وی اضافه کرد: بنابراین این بخش مورد موافقت شورای نگهبان قرار گرفت و قرار شد که این صندوق ها نمونه سازی شود و در اختیار شورای نگهبان قرار گیرد تا اعلام نظر شود.

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه دولت برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در 9 کلانشهر و چند شهرستان اعتبار اختصاص یافته است، گفت : قرار شد درباره جدول زمان بندی اقدامات برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در این شهرها با شورای نگهبان هماهنگ شود.

وی  که با صداوسیما گفتگو می کرد، افزود: اعضای شورای نگهبان در این جلسه ضمن استماع گزارشهای مربوط، بر نظارت این شورا بر برگزاری الکترونیکی انتخابات تاکید کردند.

حسینعلی امیری انتخابات مجلس دهم انتخابات الکترونیکی
نرم افزار موبایل ایلنا