کد خبر: 298187 A

نوبخت در پاسخ به ایلنا:

ایلنا: سخنگوی دولت گفت: این انتظار وجود دارد هرکسی در هر مسندی که فکر می‌کند فساد و تخلفی صورت گرفته٬ آن را به قوه قضاییه ارجاع دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا٬ مبنی بر اینکه رویکرد دولت در واکنش به شکایت‌های دولت قبل از مسئولان دولت یازدهم و به‌طور ویژه ادعای میرکاظمی در خصوص ارائه مبلغی به حزب اعتدال‌و‌توسعه در جریان پرونده کرسنت گفت: از همین تریبون سوالی در خصوص این شکایت‌ها مطرح شد. صبح آن روزی که شما از من سوال کردید یکی از دولتمردان قبل نسبت به دولت فعلی شکایتی را مطرح کرده بود و بلافاصله نیز دستگیر شده بود٬ از من سوال شد آیا بازداشت این فرد ارتباطی با شکایت شما داشته یا خیر٬ من آن روز هم گفتم ما درحال حاضر اسناد و مدارکی را در اختیار داریم٬ اما اعتقادی نداریم که باید شروع به رسانه‌ای کردن و ایراد این اتهام‌ها کنیم.

وی افزود: ما از ابتدا تاکید کردیم اگر اتهامی وجود دارد٬ مرجع تعیین رسیدگی کننده به آن  قوه قضاییه است. ضمن اینکه این را هم گفتم که مسئولان دولت قبل در اینجا حضور ندارند که از خود دفاع کنند٬ بنابراین اخلاقی نیست که ما بخواهیم به شکل یک‌جانبه این اتهامات را مطرح کنیم٬ درحالی که با ارجاع این پرونده‌ها به  قوه قضاییه٬ دستگاه قضایی طرف مقابل را هم می‌خواهد و حرف‌های آنها نیز شنیده می‌شود. برای همین ما همواره اعلام کردیم از رسانه‌ای کردن این اتهام‌ها معذوریم.

سخنگوی  دولت تاکید کرد: البته آقای جهانگیری که رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی است و هر از گاهی در پاسخ به سوال‌های مربوط به اقدامات این ستاد٬ راجع به پرونده‌های مفتوح که سخنگوی قوه قضاییه نیز به آن اشاره می‌کند٬ موضوعاتی را مطرح می‌کند؛ مثل پرونده بابک زنجانی. اخلاقا اینکه بخواهیم در غیاب افراد اتهام‌هایی را برای دولتمردان مطرح کنیم با آموزه های اسلامی در تعارض می‌دانیم.

نوبخت یادآور شد: ظاهرا سناریویی کارگردانی می‌شود که به شکل متناظر تلاش شود برای مسئولان دولت فعلی نیز پرونده‌ها و اتهام‌هایی ایراد شود. من به همه این سروران توصیه می‌کنم در خصوص شکایت‌های خود از هیچ موردی اغماض نکنند و اگر فکر می‌کنند فسادی صورت گرفته٬ حتما آن را به  قوه قضاییه منعکس کنند.

وی افزود: توصیه من به آنها این است که به‌جای تشویش اذهان عمومی که برای آنها امکان پیگرد قانونی را فراهم می‌کند٬ بروند و مستندات خود را به قوه قضاییه بدهند.

نوبخت با اشاره به اظهارات میرکاظمی گفت: من شخصا آقای میرکاظمی را فردی اصولگرا و معتقد به قیامت می‌شناسم. بنابراین این انتظار از او وجود دارد در هر مسندی که فکر می‌کند فساد و تخلفی صورت گرفته٬ آن را به  قوه قضاییه ارجاع دهد.

سخنگوی  دولت خاطرنشان کرد: بدون شک پرونده کرسنت مربوط به امروز نیست. بیش از ده سال است این پرونده بررسی می‌شود و تردیدی ندارم اگر قوه قضاییه موضوع خلاف قانونی در آن مشاهده می‌کرد٬ قطعا با آن برخورد می‌کرد. ما به عدالت دقت و استقلال قوه قضاییه اعتماد داریم.

مسعود میرکاظمی محمد باقر نوبخت
نرم افزار موبایل ایلنا