کد خبر: 298191 A

پس از استماع سخنان وزیر نیرو؛

ایلنا: نمایندگان مجلس پس از صحبت موافقان و مخالفان از توضیحات وزیر نیرو قانع شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا٬ پس از سخنان چیت‌چیان وزیر نیرو٬ در پی سوال حسن کامران نماینده اصفهان٬ نمایندگان با آرای مثبت از پاسخ‌های وزیر نیرو قانع شدند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 147 رای موافق، 52 رای مخالف و 16 رای ممتنع از توضیحات حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در مورد سوال ملی حسن کامران نماینده اصفهان قانع شدند.

بنا براین گزارش سوال نماینده اصفهان از وزیر نیرو عبارت است از اینکه چرا از حقوق حقآبه‌داران اصفهانی به‌ویژه کشاورزان شرق اصفهان دفاع نمی‌شود و چرا خسارت بابت حقآبه به آنها پرداخت نمی‌شود؟

کامران: دولت باید خسارت حقآبه‌داران را پرداخت کند

 

به گزارش ایلنا کامران در جلسه کمیسیون در توضیح سوال خود عنوان داشت: کشاورزان اصفهان از زمان صفویه که اختلاف بر سر آب به وجود آمد شیخ‌بهایی را به عنوان پرداخت‌کننده حقآبه به افراد معترض می‌شناسند. یعنی خریدن آب آنها از شهر کرد تا باتلاق گاوخونی دارای حقآبه است و سهم حقآبه‌داران به صنعت و بالادست داده شده و بالادست هم در کوه و کوهسار درخت کاشته و صنایع نیز بدون پرداخت مبلغی از این آب استفاده می‌کنند.

وی یادآور شد: در دولت قبل گفته شده 70 میلیارد برای حقآبه پرداخت می‌شود اما دولت جدید آن را لغو کرد و بعداً مقرر شد 50 میلیارد تومان در این باره پرداخت شود که آن را هم ندادند و گفتند 60 درصد پرداخت می شود. در صورتی که ماهیت آن پول درصدی است.

وی خاطرنشان کرد: ما در آینده مشکل خواهیم داشت چرا که امسال هم کم‌آبی وجود دارد و دولت محترم باید بالاخره یا آب بدهد یا خسارت، خسارت هم تاکنون 700 میلیارد تومان برآورد شده و باعث شده که مردم در شرق اصفهان تنها گندم و جو بکارند.

 

همچنین وزیر نیرو در پاسخ به موارد مطروحه حسن کامران افزوده است: واقعاً وضعیت کمبود آب یک نگرانی جدی است و این مسئله یک درد مضاعف بوده و منطقه اصفهان، منطقه‌ای است که دائماً در طول تاریخ در معرض خشکسالی و قحطی بوده و تقریباً هر 30 سال یک بار در اصفهان یک خشکسالی بسیار شدید و هلاک‌کننده اتفاق افتاده است.

چیت‌چیان: اعتبارات خسارت حوادث غیرمترقبه به عهده وزارت کشور است

چیت چیان در قسمتی از توضیحات خود اعلام کرد: شرایط بسیار سختی است  و با توجه به رشد جمعیت و وجود کارخانه‌های متعدد٬ منابع کاهش یافته و در عوض مصارف افزایش داشته، اما برای پرداخت خسارت به کشاورزان به استناد ماده ۱۰ قانون تنظیم‌بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال 80 پیش‌بینی اعتبارات برای خسارت حوادث غیرمترقبه از جمله خشکسالی به عهده وزارت کشور است.

وی همچنین در ادامه تصریح کرد: این وضعیت با اقداماتی که در مدیریت منابع آب اصفهان انجام شده، شدت آن کاهش پیدا کرده ولی اصل موضوع که وقوع خشکسالی است خارج از اراده ما و مسئولان است. اسناد تاریخی وجود دارد که مشخص می‌کند سطح زیر کشت در کل حوزه زاینده‌رود حداکثر 48 هزار هکتار است و در اثر آب هایی که توسط تونل‌های یک و دو کوهرنگ به استان آمده سطح زیر کشت این دو استان به حدود 200 هزار هکتار افزایش پیدا کرده است.

این عضو کابینه دولت روحانی ادامه داده است: در 6 سال اخیر متوسط ورودی به سد زاینده‌رود به 950 میلیون متر مکعب کاهش پیدا کرده و کار وزارت نیرو نیز اضافه کردن به این منابع آب بوده است و آمارها نشان می‌دهد آب شرب اصفهان 308 میلیون مترمکعب، صنعت اصفهان 91 میلیون مترمکعب، آب شرب یزد 59 میلیون متر مکعب، کشاورزی چهارمحال و بختیاری 98 میلیون مترمکعب، کشاورزی و باغات غرب اصفهان، زیست محیطی و تلفات 217 میلیون متر مکعب و کشت بهاره 274 میلیون مترمکعب و 491 میلیون مترمکعب آب تحویل شده کشاورزان شده که کشاورزان با این حقآبه کشت‌شان را انجام می‌دهند.

 

وزیر نیرو در پایان افزوده است: از میزانی که در زمان شیخ بهایی حقآبه به کشاورزان داده شده هم‌اکنون آب بیشتری به مردم داده می‌شود و میزان آبی که به کشاورزان داده شده به هیچ وجه از میزان حقآبه کمتر نبوده منتها به دلیل اینکه میزان اراضی تحت کشت به 200 هزار هکتار افزایش پیدا کرده طبیعی است این میزان سطح کشت قابل تامین نیست.

سوال از چیت چیان
نرم افزار موبایل ایلنا