کد خبر: 298211 A

سردار دهقان در نشست خبری:

ایلنا: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از آماده شدن متن قرارداد جدید سامانه دفاعی ایران و روسیه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا٬ سردار حسین دهقان در ابتدای نشست خبری خود با خبرنگاران که به مناسبت فرارسیدن روز صنعت دفاعی و هفته دولت صورت گرفت٬ ضمن تبریک روز صنعت دفاعی و هفته دولت، گفت: سازمان هوافضا تقریبا روی انواع موشک‌های بالستیک تمرکز کرده است و با توجه به تهدیدات روی برد موشک‌ها کار کرده‌ایم.

وی افزود: قدرت اصابت، تخریب و تاکتیکی بودن موشک‌ها نیز مورد توجه ما است تا بتوانیم در مقابل جنگ الکترونیک دشمن ایستادگی کنیم. لذا در حوزه موشک اساسا برد آن مبنا بوده و در حوزه موشک‌های بالستیک این اتفاق افتاده است و در بردهای بلند  امسال به دقت خوبی دست یافتیم.

وزیر دفاع تصریح کرد: آنچه که مورد اهتمام و توجه ما است این بود که بتوانیم مجموعه وزارت دفاع را به گونه ای ساماندهی کنیم که منجر به این شود که وزارت از یک قابلیت سازمانی بهره مند شود.

سردار دهقان گفت: باید سازمان ما چند ویژگی پیدا می کرد و چابک و متحرک می شد و مقررات آن نیز ساده سازی شده و قابلیت اجرا پیدا می کرد.

وزیر دفاع با بیان اینکه ابتدا طرح جامعی به عنوان برنامه چهارساله وزارت دفاع تهیه شد ادامه داد: تلاش کردیم ستاد وزارت دفاع را در جایگاه مناسب خود قرار دهیم.

وی گفت: در همین رابطه اقدام بعدی بحث توجه به مبادی هزینه ای بود و ما با توجه به محدودیت ها کاهش راهبردی هزینه ها را مورد توجه قرار دادیم و در بحث های جاری تا ۲۰ درصد کاهش هزینه داشتیم.

سردار دهقان با اشاره به بحث موثرسازی منابع افزود: پروژه های موثری در دست داشتیم و تلاش کردیم این پروژه ها را سطح بندی کنیم و نیاز دفاعی خود را مورد اهتمام قرار دهیم و بیش از ۳۰ درصد از پروژه ها به نتیجه رسیده است.

وزیر دفاع با اشاره به بحث اقلام دفاعی تصریح کرد: در بحث اقلام دفاعی چیزی که برای ما مهم بود این بود که توان راهبردی و بازدارندگی خود را هر روز افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه اگر ما به دنبال این هستیم که سازمان را کوچک‌سازی کنیم باید ساز و کاری فراهم می شد که بتوانیم از تحقیقات استفاده کنیم افزود: دستگاه هایی که می توانستند در این زمینه نقش داشته باشند شناسایی شده و این شبکه قادر است به ما کمک های فراوانی کند.

سردار دهقان ادامه داد: یک راهبردی انتخاب کردیم که اگر جایی در کشور وجود دارد که می تواند به ما کمک کند عملا از آن ظرفیت برای خود استفاده کنیم و ظرفیت هایی عظیم سازمانی نیز می تواند مبنای توسعه ما قرار گیرد.

وزیر دفاع افزود: محور بعدی به عنوان یک فعالیت اساسی بحث آمایش صنایع دفاعی و رعایت سه ملاحظه است؛  بتوانیم پدافند صنایع دفاعی را تامین کنیم و از معرض تهدید بودن نیز جلوگیری کنیم و همچنین از موازی کاری و همپوشانی نیز باید جلوگیری کنیم و آمایش صنعت دفاعی را در دستور کار قرار دهیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون در مراکز صنعتی و شهری یک صنعت دفاعی مستقر نداریم اظهار داشت: سعی کردیم آنها را از شهرها بیرون ببریم.

سردار دهقان با بیان اینکه نیازمند فناوری های نو هستیم گفت: فناوری های ما در نقاط مختلف کشور استقرار پیدا کرده تا نیازهای ما را تامین کند.

وزیر دفاع با اشاره به فعالیت های وزارت دفاع در حوزه موشک های کروز تصریح کرد: در حوزه موشک های کروز در بستر دریایی و زمین به زمین موفقیت های خوبی به دست آمده است و موشک کروز زمین به زمین سومار که مرحله اولش امسال انجام شد مرحله دومش تا دو یا سه ماه آینده انجام می شود و می تواند با تهدیدات پیش روی ما در سطح منطقه کاملا مقابله کند.

وی با بیان اینکه تلاش کردیم سیستم‌های سلاح خود را چندگانه کنیم٬ افزود: در این زمینه هم موشک کروز ساحل به دریای خود را توانستیم عملیاتی کنیم و امروز موشک قادر و نصر ما روی پایه هوایی مستقر هستند و می توانند به سمت اهداف شلیک شوند.

سردار دهقان تصریح کرد: در بخش اقلام زمینی و تجهیزات انفرادی زره و ضد زره پیشرفت های قابل توجهی داشته ایم و امروز موشک ضد زره توانایی مقابله با تمامی تانک ها با پوشش های ضد زره ای را دارد.

وزیر دفاع ادامه داد: تانک های نسل جدیدی را طراحی و تولید کرده ایم که در مسیر تولید انبوه قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: در بخش صنایع دریایی تمامی شناورها اعم از زیرسطحی و سطح سطحی و تندرو را طراحی و تولید می کنیم. امروز زیر سطحی ۵۰۰ تنی با تمامی الزامات در داخل کشور تولید می شود.

سردار دهقان افزود: ناوشکن دماوند امسال به نتیجه رسید و در این مسیر توانستیم موفقیت بسیاری کسب کنیم.

وزیر دفاع تصریح کرد: در بخش صنایع الکترونیک سعی شده تا نقاط ضعف جبران شود. در تلاش هستیم تا بیسیم ها را دیجیتال کنیم و طراحی و تولید رادارهای مختلف به نتیجه رسیده است.

وی با بیان اینکه ضمن تلفیق الکترونیک و اوپتیک توانستیم موفقیت های زیادی به دست آوریم ادامه داد: موفق شدیم به سمت سیستم هایی برویم که بدون پخش ارتعاشات بتوانند اهداف را شناسایی کنند.

سردار دهقان با اشاره به بحث ارتباطات در وزارت دفاع افزود: در بخش ارتباطات بحث ارتباطات امنیت پایدار مورد توجه است و در این زمینه باید بگویم در سطحی که تامین کننده امنیت باشد از تکنولوژی های مربوط بهره مند هستیم.

وزیر دفاع با اشاره به حوزه خدمات گفت: در حوزه خدمات نیز اقداماتی را انجام داده ایم و در بخش هوایی امسال تولید هلی کوپتر ملی نهایی می شود و در معرض ارائه خدمت قرار می گیرد و همچنین هواپیمایی آموزشی و جت صائقه تولید و تحویل نیروی هوایی ارتش شده است.

وی با اشاره به اورهال کردن سیستم های هوایی تصریح کرد: تعمیرات اورهال تمامی سیستم ها به طور کامل در صنایع هوایی انجام می شود و ما از طرف اروپایی مجوز انجام تعمیرات داریم و بسیاری از موارد را به ما ارجاع می دهند.

سردار دهقان درخصوص صادرات اقلام دفاعی گفت: در حوزه صادرات اقلام دفاعی وضعیت خوبی داریم و با وجود همه محدودیت ها به دلیل کیفیت و قیمت مناسب مشتریان خوبی داریم.

وزیر دفاع با اشاره به حوزه درمان کارکنان تاکید کرد: در بحث خدمات هم در حوزه درمان کارکنان خدمات درمانی مناسبی ارائه می کنیم و در تلاشیم خدمات کامل تری ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه در دیپلماسی دفاعی کشور به شدت سرمایه گذاری شده است افزود: در عراق، عمان، چین، ترکمنستان، پاکستان، بلاروس و روسیه توانستیم به طور عام ارتباط برقرار کنیم و بیشترین پیشرفت را با دو کشور چین و روسیه داشته ایم و افق روشنی را برای آینده پیش بینی می کنیم.

سردار دهقان با اشاره به حضور در کنفرانس های بین المللی تصریح کرد: در کنفرانس های بین المللی و امنیتی به خصوص در مسکو شرکت کردم و در آینده هم در کنفرانس پکن شرکت خواهیم کرد.

وزیر دفاع با بیان اینکه اراضی و املاک در اختیار نیروهای مسلح با مشکلاتی مواجه بود گفت: تلاش می کنیم این مشکلات را حل کنیم و توانستیم طوری رفتار کنیم که مراجعه افراد برای شکایت از نیروهای مسلح نسبت به سال گذشته تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کند.

سردار دهقان در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت سامانه موشکی اس300 و اینکه آیا قرار است سامانه جدیدی از سوی روسیه به جای موشک‌های اس 300 گرفته شود؟ ابراز داشت: در مقطعی رئیس جمهور وقت روسیه یعنی آقای مدودوف قرارداد ایران و روسیه درباره سامانه دفاعی موشک‌های اس 300 را لغو و تحویل آنها را ممنوع اعلام کرد که موجب به‌وجود آمدن یک فضای مبتنی بر شکایت و دریافت غرامت شد٬ ولی در دوره جدید و با اولین حضور و شرکتم در کنفرانس امنیتی مسکو با طرف روسی این مسئله را مطرح کردیم٬ تا آنها به قرارداد پایبند باشند٬ زیرا دلیلی بر عدم پایبندی نبود. هرچند آنها قطعنامه 1929 شورای امنیت را بهانه قرار داده بودند و از طرفی به دلیل فشارهای سیاسی غرب این اقدام را کردند.

وی افزود: در فضای جدید بار دیگر زنده‌کردن مسئله سخت شد و قرار شد مجاری جدیدی پیدا شود تا این مسئله مورد پیگیری قرار گیرد. در چندین نوبت نیز آقای رئیس جمهور با همتای خود این مسئله را مطرح کردند تا آنکه در نهایت رئیس‌جمهور روسیه ممنوعیت تحویل سامانه موشکی اس 300 را لغو کردند. بر این اساس تیم‌های کارشناسی طرفین با یکدیگر وارد بحث و مذاکره شدند و آن قرارداد به روز شد یعنی در همه ابعاد شاهد تحولاتی بوده‌ایم؛ مثلاً قرار بود 3 گردان به ما تحویل بدهند که یکی دیگر نیز اضافه شد و از طرف دیگر تغییرات تکنولوژیکی که در این سامانه صورت گرفته که در رابطه با مسائل راهداری و الکترونیکی است اعمال شود.  

وزیر دفاع با بیان اینکه متن قرارداد جدید سامانه دفاعی ایران و روسیه آماده شده است، عنوان کرد: این قرارداد احتمالاً در همین هفته یا هفته آینده امضا می‌شود. بحث‌های قیمتی و زمانبندی توافق شده و فقط مرحله امضا باقی است و فکر می‌کنم دوستان هفته آینده می‌روند و قرارداد امضا می‌شود و از روز امضا توافق اجرا می‌شود و منعی هم برای عدم امضا وجود ندارد و حتی از نظر طرفین، توافق اجرایی شده است. زیرا تولید شده و آنها آماده‌اند تا در کوتاه‌ترین زمان آنها را تحویل ما بدهند.

سردار دهقان در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا شما قصد خرید اقلام دفاعی و هواپیمایی جدیدی با روسیه و فرانسه دارید؟ بیان کرد: از مدت‌ها قبل در رابطه با همکاری‌های دفاعی و خرید اقلام چه در مسئله آموزشی و چه جنگنده بحث کرده‌ایم٬ اما این بحث فقط با روسیه بوده و نه با غیر روس‌ها. البته با دیگر کشورها برای تولید مشترک بحث داشته‌ایم که از جمله این کشورها روسیه بوده است و به آنها گفته‌ایم که ما فقط خریدار نیستیم و می‌خواهیم در طراحی و تولید همکاری داشته باشیم.

وی با اشاره به نمایشگاه تجهیزات نظامی و دفاعی اخیر روسیه یادآور شد: در نمایشگاه اخیر روسیه قابلیت‌هایمان را عرضه کردیم و آنها باور نمی‌کردند و حتی این مسئله موجب ترغیب برای همکاری شد. از فرانسه درخواستی نداشته‌ایم و بعید است که در حوزه نظامی نیز همکاری بکنیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پاسخ به این سوال که کلیدی‌ترین رمز صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران چیست٬ گفت: کلیدی‌ترین رمز صنعت دفاعی ما عنصر خودباوری است. نیروهای باانگیزه که دارای روحیه جهادی و با تجربه سی‌ و چندساله و بهره‌مند از تمامی تجارب در دفاع مقدس و جنگ‌های منطقه‌ای هستند امروز دانشمندان، فناوران و طراحان ما دانش بالایی دارند و ما در صنایع دفاعی با نگاه بلند به تحولات امنیتی محیطی سعی کرده ایم نوعی پیشگامی در طراحی و تولید اقلام دفاعی را انجام دهیم تا در حوزه درگیری غافلگیری انجام نشود.

سردار دهقان در پاسخ به این سوال که حد توان دفاعی ایران کجاست؟ اظهار داشت: امروز قابلیت‌های نیروهای مسلح و صنعت دفاعی ما در این حد است که ما می‌توانیم نیازهای دفاعی مان را با توجه به تهدیدها طراحی و تولید کنیم.

وی اضافه کرد: ما ادعا نمی‌کنیم می‌توانیم هواپیمای جنگنده فوق پیشرفته طراحی و تولید کنیم٬ ولی در زمین، هوا و دریا از بازدارندگی بهره‌مندیم و نیروهای مسلح ما همه گونه تهدیدها را رفع می‌کنند.

وزیر دفاع در پاسخ به این سوال که آیا جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ای برای طراحی و تولید موشک‌های زمین به زمین با برد 3هزار کیلومتر دارد٬ تصریح کرد: ما به دنبال موشک با برد بیش از 2 هزار کیلومتر نیستیم.

خبرنگاری مدعی شد رئیس جمهور آمریکا گفته است اگر می‌توانستیم نیروی نظامی ایران را نابود می‌کردیم. واکنش شما نسبت به این مسئله چیست؟ که سردار دهقان پاسخ داد: اوباما گفته اگر می‌توانستیم، خب نمی‌تواند پس نمی‌تواند. اگر امروز آمریکا یا اسرائیل تصور کنند که می‌توانند اقدامی کارساز انجام دهند٬ آنها انجام می دادند. آنها در جنگ تحمیلی هر اقدام جنایتکارانه را انجام داده‌اند و فقط از سلاح هسته‌ای استفاده نکرد. آمریکا قدرت ملت ایران را درک کرده و به این رسیده است که باید با ملت ایران با زبان تکریم و عدم اراده فشار کنار بیاید.

وی با یادآوری تلاش‌های آمریکا در مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 برای دستیابی به توافق خاطرنشان کرد: آنها بودند که با نامه رسمی، درخواست مذاکره را کردند و بیشترین تلاش هم برای به نتیجه رسیدن از سوی آنها بود. اگر قدرت ملت ایران نبود آنها حمله می کردند و درخواست مذاکره نمی‌کردند.  این قدرت ملت ایران است که با شش قدرت برتر جهانی مذاکره می‌کنیم و به نتیجه می‌رسیم.

وزیر دفاع در پاسخ به سوالی درباره جنگنده قاهر313 ابراز داشت: در موقع عملیاتی شدن این مسئله اعلام می‌شود.

سردار دهقان در پاسخ به سوالی درباره همکاری‌های نظامی ایران با کشورهای مختلف دنیا نیز بیان کرد: ما با 35 کشور کار می‌کنیم و این همکاری در تمامی حوزه‌ها که ارائه خدمات فنی – مهندسی، پشتیبانی تعمیراتی و فروش سلاح صورت می‌گیرد. ما انتقال تکنولوژی را ارائه کرده‌ایم از ونزوئلا تا اندونزی.

وی درباره درخواست دویست و چند نماینده مجلس برای برگزاری رزمایش موشکی نیز یادآور شد: ابتدا باید بگویم انجام رزمایش با انجام تست متفاوت است. رزمایش‌ها به دلایل مختلف صورت می‌گیرد که یکی از عمده این اهداف و دلایل آموزشی و کسب آمادگی است تا نقاط ضعف انسانی، تجهیزاتی و... مشخص شود.

وزیر دفاع با یادآوری اینکه نیروهای مسلح در مقاطع مختلف بنا بر سطوح متفاوت مانور می‌دهند٬ تاکید کرد: انجام رزمایش‌ها براساس برنامه مشخص شده از قبل اجرا می‌شود و هیچ مانوری در سطح ملی به دلیلی خاص به تعویق نیفتاده است.

سردار دهقان درباره انجام تست‌های نظامی نیز یادآور شد: اقلام نظامی و دفاعی هرکدام در مراحل مختلف صورت می‌گیرد و پس از طی یک مرحله‌به‌مرحله دیگر می‌رود٬ تا اینکه به تست عملیاتی نهایی برسد. این تست‌ها براساس مراحل انجام می‌شود و خارج از آن مراحل نیز صورت نمی‌گیرد.

خبرنگاری مدعی شد که وزارت دفاع با بازرسی‌های مدیریت شده پس از توافق هسته‌ای چه خواهد کرد که سردار دهقان گفت: برجام ابتدا باید مراحل قانونی خود را طی کند. ما هم‌اکنون عضو NPT هستیم که خود قوانینی دارد و براساس آن تمامی مراکز اعلام شده هسته‌ای باید تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد. از آنجایی که آژانس قصد داشت به تمامی اهداف خود دست یابد و به نظر می‌رسید که NPT نتوانسته به تحقق اهداف کمک کند مسئله پروتکل الحاقی نیز مطرح است و اگر ما پروتکل الحاقی را بپذیریم این برای مطمئن شدن از عدم اشاعه گسترش تسلیحات هسته‌ای است و بسیاری از کشورها این را پذیرفته‌اند و با آژانس همکاری می کنند.

وزیر دفاع ادامه داد: در پروتکل الحاقی آمده است٬ اگر به آژانس اطلاعاتی برسد که کشوری فعالیت غیر اعلام شده هسته‌ای دارد، آژانس ابتدا از آن کشور سوال می‌کند و طرف مقابل نیزباید به آن پاسخ دهد و ‌آنگونه نیست که آنها همان موقع که سوال کنند به درخواستشان نیز برسند. از سوی مراکز نظامی نیز یک تحفظی دارند و اینگونه نیست که آنها همان موقع که درخواست دسترسی داشته باشند٬ فردا بیایند. اگر ما برجام را بپذیریم٬ باید با آژانس نیز همکاری کنیم و این هم برای اماکن غیر‌اعلام‌نشده است که البته ما نداریم و تمامی مراکز هسته‌ای‌مان را اعلام کرده و به آنها گفته‌ایم.

وزیر دفاع درباره ادعای برخی از رسانه‌های غربی در خصوص پاکسازی پارچین توسط ایران اظهار داشت: در سال 2005 آژانس ادعاهایی در رابطه با پارچین داشت و آمد نمونه‌گیری کرد و بازرسی انجام شد و بعداً نیز گفتند که مسئله‌ای رخ نداده است٬ ولی با جوسازی منافقان و رژیم صهیونیستی سعی می‌کنند تا موضوعی را برجسته کنند.

سردار دهقان با بیان اینکه در پارچین فعالیتی برای پاکسازی انجام نشده است، یادآور شد: آنچه به عنوان پاکسازی مطرح است مسئله‌ای است که نمایندگی ایران در سازمان ملل به آن پاسخ داد. پارچین یک مجموعه گسترده صنعتی، اداری و مسکونی است و طبیعتاً فعالیت‌های عمرانی به شکل مداوم در آنجا انجام می‌شود. نقطه‌ای در این قسمت در سال‌های گذشته به دلیل وجود سد آبگیری شد که جاده را هم زیر آب برد و باید جاده منتقل می‌شد که انتقال جاده براساس استاندارد صورت نگرفت و شکاف برداشت و موجب نشست شد و برای همین یک جاده موقتی ساخته شد تا آن نشست ساخته شود و این جاده نیز باید سریعاً ساخته می‌شد و برای همین در یک هفته غوغا و جنجال کردند٬ ولی وقتی فهمیدند اشتباه کرده‌اند٬ اعتراض کردند که مسئله‌ای رخ نداده است. در مجموع چیزی به نام پاکسازی پارچین نبود٬ بلکه مرمت‌سازی جاده بود.

وی درباره گسترش همکاری‌ها و توانمندی‌های نظامی ایران با سایر کشورها پس از توافق هسته‌ای نیز ابراز داشت: اینکه در سایه اجرایی شدن برجام فضای همکاری بین‌المللی افزایش می‌یابد، طبیعی است. بسیاری از کشورها عجله دارند به ایران بیایند و با کشورمان شروع به همکاری کنند٬ اما باید بدانید بنا به این نیست که بعد از برجام دروازه‌های کشور باز شود تا آنها اقلام مصرفی‌شان را بیاورند و بازارهایمان را بگیرند٬ بلکه آنچه مهم است سرمایه‌گذاری، انتقال فناوری و توسعه زیرساخت‌هاست.

سردار دهقان اضافه کرد: ما هستیم که مشخص می‌کنیم در چه سطحی و در چه اندازه‌ای با ما همکاری شود و دیگری فقط ابراز علاقه‌مندی می‌کند و تصمیم‌گیر نهایی دولت ما است و این منوط به برنامه توسعه‌ای و اقتصاد مقاومتی است و کشور با ملاحظه تمام به حفظ صیانت و استقلال خود همکاری‌ها را انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه در حوزه نظامی ما محدودیتی را برای خودمان قائل نیستیم، تاکید کرد: ما اگربخواهیم آنچه را از دیگری بگیریم باید به گونه‌ای باشد که ما را وابسته نکند٬ لذا ما انتخاب خواهیم کرد که اگر همکاری داشته باشیم بر چه اساسی باشد.

وزیر دفاع درباره شناورهای تندرو نیز عنوان کرد: شناورهای تندرو با توجه به این ساخته می‌شوند و براساس چه ماموریتی و برای حمل چه سلاح‌هایی و از چه مناطقی ساخته شوند و سرعت آنها متناسب با اینها طراحی و تولید می‌شود ولی ما محدودیتی در تولید و طراحی آنها نداریم.

سردار دهقان درباره داعش نیز بیان کرد: ما داعش را تهدید خود نمی‌دانیم٬ اما این گروهک تروریستی یک تهدید بین‌المللی است و باید اراده‌ای منطقی و بین‌المللی برای مقابله با این غده سرطانی که می‌تواند تهدید جهانی باشد، شکل بگیرد.

وی ادامه داد: البته اسرائیل و آمریکا ضمن اینکه نگران هستند از وضعیت کنونی ناراحت نیستند. با توجه به تحولات پیش آمده اسرائیل در حاشیه امن قرار گرفته و آمریکا نیز ملت‌های منطقه را به جان هم انداخته تا سیاست‌های خود را پیاده کنند اما ما درباره تهدید داعش درباره مرزهایمان می‌گوییم که در تامین امنیت مرزها سازمان مناسب داریم و هم تجهیزات مناسب را برای مقابله با آنها طراحی کرده‌ایم.

وزیر دفاع در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا فعالیت‌های ماهواره‌ای ایران متوقف شده است؟ یادآور شد: در بحث فضایی و ماهواره‌ای برنامه‌ای در سطح ملی و 10 ساله تعریف شده بود تا بتوانیم در فضا حضور یابیم. این برنامه با مشکلاتی روبرو شده است و با عقب‌افتادگی روبرو هستیم. البته ما پایگاه‌های پرتاب را به نهایت می‌رسانیم و آماده پرتاب فضایی و ماهواره‌ای هستیم.

سردار دهقان با بیان اینکه سامانه‌های ماهواره‌بر ایران برای پرتاب ماهواره‌های سنگین‌تر نیز آماده هستند، ابراز داشت: سامانه ماهواره‌بر ما سیمرغ نام دارد که آماده است و تست‌های آن انجام شده و ما آماده پرتاب آن هستیم. همچنین در وزارت دفاع ماهواره‌هایی طراحی شده است. همچنین ایستگاه‌های ارسال و دریافت اطلاعات نیز هم داریم٬ ولی آن برنامه فضایی و ماهواره‌ای با اختلالاتی روبروست که در حال رفع شدن است.

وی تاکید کرد: آنچه در فضا مهم است استفاده صلح‌آمیز از فضا است و فعالیت‌های ما کاربرد غیرنظامی دارد و فضا نباید به میدان جنگ تبدیل شود.

وزیر دفاع در پایان در پاسخ به سوالی درباره توان دفاعی جبهه مقاومت نیز بیان کرد: ما هر حمایتی که بتوانیم از گروه‌های مقاومت بکنیم انجام می‌دهیم٬ البته آنها ظرفیت‌های خوبی را ایجاد کرده‌اند و مسیرهای مختلفی هم برای رفع نیازهای خود ایجاد کرده‌اند و ما هم کمک می‌کنیم که کمک‌های ما به خصوص در عرصه آموزشی و مدیریت است.

 

سردار دهقان پارچین موشک اس 300 نشست خبری سردار دهقان
نرم افزار موبایل ایلنا