کد خبر: 298254 A

توسط وزارت‌خارجه برگزار شد؛

ایلنا: نشست هم‌اندیشی مدیر کل آفریقای وزارت خارجه با مسئولان و مدیران کل بین الملل سازمان‌های دولتی فعال در حوزه آفریقا برگزار شد.

به گزارش ایلنا٬ اولین نشست هم اندیشی مدیر کل آفریقای وزارت امور خارجه با مسئولان و مدیران کل بین‌الملل وزارتخانه‌ها، نهادها و سازمان‌های دولتی فعال در حوزه آفریقا با هدف ترسیم نگاهی نو، اتخاذ رویکردهای نوین و بدیع کاربردی برای عبور از سیاست‌های سنتی گذشته همکاری با قاره آفریقا، به‌ویژه در فضای مثبت و مطلوب ایجاد شده، پس از توافق هسته ای ، در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.

در این نشست جناب آقای ملاعبداللهی مدیر کل آفریقای وزارت امور خارجه در ابتدا به ترسیم شرایط و فضای جدید در حوزه روابط و سیاست خارجی بعد از توافق هسته ای و آثار و پیامدهای مثبت آن و همچنین چالش ها و موانع پیش روی ، در حوزه همکاری با کشورهای آفریقا اشاره و بر ضرورت بهره برداری سریع و به موقع از موقعیت استثنائی کنونی و فرصت های بوجود آمده جدید تأکید کردند.

وی همچنین ضمن شرح آسیب شناسانه شرایط همکاری ها و مناسبات جمهوری اسلامی ایران در سه دهه گذشته با کشورهای آفریقائی ، به مشکلات و موانع جدی کنونی همکاری در این حوزه از جمله عدم شناخت واقعی و روزآمد و تصور غیر منطبق با واقعیت‌های موجود در مورد آفریقا و ضرورت اجماع ملی بویژه در سطوح دستگاه های دولتی در رابطه با ظرفیت های همکاری نزدیک با این کشورها اشاره کردند.

ایشان با تبیین رویکرد وزارت امور خارجه برای توسعه همکاری ها با آفریقا در شرایط جدید و در فضای بوجود آمده بعد از تفاهم هسته‌ای، از مدیران و نمایندگان نهادها و وزارتخانه‌های دخیل در حوزه آفریقا خواستند، برای تدوین سند استراتژی کاربردی در مورد شیوه همکاری با آفریقا متناسب با شرایط جدید، طرح‌های اجرائی و برنامه‌های عملی دستگاه‌های ذیربط خود را به همراه آسیب‌شناسی مناسبات گذشته ارائه دهند.

در ادامه نشست، نمایندگان وزارتخانه‌ها و نهادهای شرکت کننده در این جلسه به تشریح فعالیت‌های خود در حوزه آفریقا، کمبودها و مشکلات موجود پرداخته و پیشنهادها و طرح‌های خود را در زمینه‌های مختلف فعالیت سازمان‌های ذیربط خود جهت بهبود شرایط همکاری و رفع مشکلات جاری دراین حوزه ارائه دادند.

در پایان جلسه مقرر شد نشست‌های مشابـه جهت بـه‌روز کردن و کارآمد‌سازی طرح‌ها، ارزیابی و پیشبرد مناسبات و آسیب شناسی مشکلات و موانع، به صورت دوره‌ای برگزار گردد.

در این نشست مدیران کل و نمایندگان وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، علوم، نفت، بهداشت، سازمان توسعه تجارت، بانک توسعه صادرات، اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران، نیروی انتظامی، سازمان صدا و سیما٬ کمیته امداد حضرت امام (ره)، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جمعیت هلال احمر، صندوق ضمانت صادرات، بانک مرکزی و رئیس شورای همکاری ایران و آفریقا حضور داشتند.

سازمان‌های مرتبط با آفریقا اداره کل آفریقای وزارت امور خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا