کد خبر: 298285 A

با صدور بیانیه‌ای برای اعلام دلایل؛

ایلنا: سناتور ایالت هاوایی در حمایت از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ بیانیه‌ای منتشر و دلایل خود را در آن اعلام کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه سنای آمریکا، «مازی کی هیرونو» سناتور ایالت هاوایی و عضو کمیته اطلاعات و خدمات ارتش سنای آمریکا در بیانیه‌ای حمایت خود از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را اعلام کرد.

سناتور ایالت هاوایی با اشاره به این‌که از زمان آغاز روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در دیدار‌ها، استماع‌ها و نتیجه‌گیری‌های طبقه‌بندی شده حضور و فعالیت داشته است، در بیانیه خود مدعی شد: «پس از بررسی کامل توافق به این نتیجه رسیدم که حمایت از این توافق برای سال‌ها مانع از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود زیرا، ایران متعهد می‌شود تحت هیچ شرایطی تحقیق یا اقدامی برای تولید این سلاح‌ها انجام ندهد. این بخش از توافق به آمریکا و جامعه بین‌الملل این اختیار را می‌دهد که در صورت تخطی ایران از مفاد این توافق، اقدام مناسب از جمله نظامی را اتخاذ کنند.»

وی در بیانیه خود با تکرار ادعاهای گذشته دلایل حمایت خود از توافق هسته‌ای را به شرح زیر اعلام کرد:

۱. سناتور ایالت هاوایی با ادعای این‌که ایران در آستانه توسعه چندین بمب هسته‌ای است، نوشت که توافق هسته‌ای با انجام بازرسی‌های دقیق مانع از این می‌شود که ایران بتواند به چنین توانایی دست پیدا کند.

۲. وی نوشت در صورتی که ایران مفاد توافق را نقض کند، تحریم‌ها علیه این کشور به سرعت به حالت نخست بازمی‌گردند و در این وضعیت آمریکا و متحدان بین‌المللی این کشور می‌تواند از گزینه نظامی در صورت نقض توافق و تلاش ایران برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای استفاده کنند.

۳. هیرونو نوشت که رد توافق باعث نمی‌شود که متحدان آمریکا بار دیگر پای میز مذاکره بازگردند و سفرای چین، انگلیس و روسیه در آمریکا به صورت تلویحی اعلام کردند که در صورت کنار رفتن ایالات متحده از توافق، مذاکرات دیگری انجام نمی‌شود.

وی همچنین تاکید کرد که به‌رغم آن‌که توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ کامل نیست، حمایت ملی و بین‌المللی از جمله ۲۹ دانشمند ارشد هسته‌ای آمریکا که شش نفر از آن‌ها برنده جایزه نوبل شده‌اند، به دست آورده است.

ایلنا توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ تحریم‌ها علیه ایران سناتور ایالت هاوایی
نرم افزار موبایل ایلنا