کد خبر: 298359 A

آیت‌الله هاشمی:

ایلنا: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام شرایط پس از توافق را بهترین فرصت برای توجه بیشتر به ارتقای کیفیت واردات و صادرات دانست .

به گزارش ایلنا٬ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار رئیس، معاونان و مدیران مؤسسه ملی استاندارد، با حرام خواندن عدم توجه به استاندارد، گفت: برنامه‌های استاندارد تلاشی برای حلال کردن زندگی فردی و اجتماعی بشریت است که با حالت تسلسل در همه زوایای زندگی مردم جریان دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در این مراسم که آقای شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس‌جمهور هم حضور داشت، مطالعه مسایل مربوط به استاندارد را از علایق شخصی خویش و از ضرورت‌های جامعه دانست و گفت: هرچه جلوتر می‌رویم، نیازهای جوامع به استاندارد جدّی‌تر می‌شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با ابراز خرسندی از گزارش‌های مثبت مسئولان و ارتقای جایگاه ایران در نگاه مؤسسه‌های بین‌المللی مربوط به استاندارد، با یادآوری مثل معروف «مشک آن است که خود ببوید»، گفت: اگرچه هر کالایی برای باز کردن مسیر خویش در زندگی مردم باید خوب و باکیفیت باشد، اما مؤسسه استاندارد وظیفه‌ای دوسویه در تولید و مصرف دارد که هم برای کاهش کیفیت به تولیدگران هشدار می‌دهد و هم مردم را برای افزایش کیفیت مطلع  و ترغیب می‌کند.

ایشان با ارائه تحلیلی از فراز و فرود توجه به استاندارد در ایران و به خصوص پس از پایان جنگ و آغاز دوران سازندگی گفت: در تعامل با دنیا، هم مرغوبیت تولید ایرانی‌ها را معرفی می‌کردیم و هم در واردات به مرغوبیت و اقتباس از آنها در تولید داخلی توجه می‌کردیم که حق مردم بود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از اجرای سیاست ظالمانه تحریم علیه ایران، به‌ویژه در سال‌های اخیر، گفت: در این شرایط بعضی از کشورها با سوءاستفاده، تولید بنجل و بی‌کیفیت خود را هم به صورت قاچاق و هم به جای مطالبات پولی ایران، وارد کشور کرده‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، شرایط پس از توافق را بهترین فرصت برای توجهات بیشتر به ارتقای کیفیت واردات و صادرات دانست و گفت: نباید نگران مخالفت‌های اقلیت محدود سیاسی بود، چون اکثریت قاطع مردم موافق توافق هستند و از برنامه‌های دولت حمایت می‌کنند.

ایشان با بیان اینکه اگر شرایط نادرستی از استاندارد ایجاد کنیم و اوضاع آشفته‌ای را برای ایران بگذاریم، نسل‌های آینده ما را نمی‌بخشند، گفت: از الان باید به فکر ایجاد شرایط مطلوب و مناسب استاندارد برای نسل‌های آتی باشیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به رشد علمی و فنی بعضی از کشورها و همچنین عقب‌ماندگی‌های بعضی دیگر از کشورها، گفت: امیدواریم مؤسسه‌ بین‌المللی استاندارد، فاصله تبعیض آمیز سطح زندگی مردم در کشورهای مختلف را کم کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در دو مقطع در داخل کشور، یعنی یکی در زمان جنگ و دیگری در هشت سال گذشته در بحث استاندارسازی دچار مشکل شده بودیم، اظهار داشت: امیدواریم شرایط بد گذشته تکرار نشود، چراکه ایران ریشه در تاریخ دارد و مردم آن حق زندگی بهتر را دارند.

ایشان ایرانی‌ها را از قدیم الایام مصداق انسان‌های باهوش خواند و افزود: مصری‌ها می‌گویند طرح احداث کانال سوئز از ایرانیان است که با وصل شدن دو دریا هم هزنیه‌های حمل‌ونقل را کم کرد و هم زمینه‌ساز تحول زندگی اجتماعی شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به جمله رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه ایران تاریخی کهن و مردمان بسیار هوشمند دارد، گفت: این جمله یک حقیقت تاریخی است که در این مقطع بر زبان رئیس‌جمهور آمریکا جاری شده است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به دانشگاه جندی شاپور که پناهگاه و مأمن دانشمندان بزرگ از سراسر دنیا بود، اشاره و تصریح کرد: تمدن بزرگ اسلامی که مسلمانان به آن می‌نازند و حتی اروپا را از قرون وسطی نجات داد، در ایران پرورش یافت و تقویت شد و وقتی صلیبی‌ها به فضای اسلامی آمدند، فکر می‌کردند وارد بهشت موعود رسیده‌اند و آنچه که بردند، بسیار بیشتر از هزینه‌شان بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه ایران جز سه کشوری است که دارای همه منابع طبیعی و مورد نیاز است، خاطر نشان کرد: ایرانی‌ها با سلول‌های چند هزار ساله که نسل به نسل تکامل یافته و برخورداری از بهترین مکتب دینی، یعنی مکتب اهل بیت‌(ع)، می‌توانند الگوی ملل دنیا باشند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پایان سخنان خویش با ارائه تحلیلی از دورنمای همکاری‌های بین‌المللی با ایران، در شرایط پس از توافق، ابراز امیدواری کرد که مخالفان نتوانند مانع حرکت دولت در مسیر احیای تمدن بزرگ اسلامی شوند و بگذارند ایرانی با استعدادش، ایران با ظرفیتش و اسلام ناب و مکتب اهل بیت(ع) با عظمتش به جهانیان معرفی شوند.

ایشان ریاست یک خانم دانشمند در مؤسسه استاندارد را افتخاری برای انقلاب اسلامی و کشور دانست و گفت: امیدواریم تعداد مدیران زن در مسئولیت‌های مهم افزایش یابد که وجود دختران ایرانی که پس از انقلاب به سوی تحصیلات عالیه رفته‌اند، ثابت کرده‌اند که از توانایی‌های تحصیلی و مدیریتی بالایی برخوردارند.

در ابتدای این مراسم آقای محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور مطالبی در خصوص اهمیت استانداردسازی بیان کرد و گفت: کارکنان مؤسسه استاندارد خدوم، زحمتکش و تحصیلکرده هستند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، همچنین خانم نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و آقایان جهانبخش سنجانی، سرپرست پژوهشگاه استاندارد٬ علی اباذری معاون تدوین و ترویج استاندارد و وحید مرندی، معاون نظارت بر اجرای استاندارد به بیان گزارشی در خصوص حوزه فعالیت‌ خویش و برنامه‌های در دست اقدام این موسسه پرداختند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
نرم افزار موبایل ایلنا