کد خبر: 298439 A

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل عنوان کرد:

سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت به نمایندگی از جنبش عدم تعهد در خصوص سازمان‌های منطقه‌ای و چالش‌های پیش روی امنیت جهانی سخنرانی کرد.

به گزارش ایلنا، غلامحسین دهقانی در این سخنرانی بر نقش مهم نهادها و ترتیبات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در ارتقاء صلح و امنیت منطقه‌ای و همچنین توسعه اقتصادی و اجتماعی از طریق همکاری بین کشورهای منطقه تاکید کرد.

وی ضمن بیان اهمیت افزایش مشورت‌ها، همکاری‌ها و هماهنگی بین سازمان ملل متحد و سازمان‌ها و ترتیبات منطقه‌ای، آن را برای حفظ و ارتقاء صلح و امنیت بین‌المللی، ثبات سیاسی، رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی و فرهنگی جوامع امری ضروری دانست.

دهقانی در همین ارتباط افزود: جمهوری اسلامی ایران از عزم سازمان ملل متحد در ارتقاء روابط و همکاری خود با سازمان‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به ویژه اتحادیه آفریقا در قالب فصل 8 منشور ملل متحد استقبال می‌کند.

دهقانی ضمن تبیین مواضع عدم تعهد در خصوص همکاری‌های سازمان ملل متحد با سازمان‌ها و ترتیبات منطقه‌ای در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین اظهار داشت: جنبش عدم تعهد خواستار تلاش‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی با هدف پیشبرد اهداف خلع سلاح هسته‌ای است و از اقدامات و ابتکاراتی که توسط برخی مناطق به ویژه کشورهای عضو سلاک در آمریکای لاتین در این خصوص صورت گرفته تقدیر می‌کند.

وی در خاتمه افزود: جنبش عدم تعهد اعتقاد راسخ دارد که صلح و امنیت و همچنین توسعه اقتصادی و اجتماعی از طریق همکاری بین مناطق جهان دست یافتنی است.

غلامحسین دهقانی
نرم افزار موبایل ایلنا