کد خبر: 300914 A

رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان قم:

ایلنا: رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان قم، توسعه دیپلماسی دینی و مناسبات بین‌المللی حوزه‌علمیه را از خدمات دفتر وزارت خارجه در قم ذکر کرد و گفت: با توجه به دو عنصر عقلانیت و اعتدال در فرهنگ شیعی هیأت‌های دینی و علمی بسیاری علاقمند به گفت‌وگو با علمای حوزه و شنیدن دیدگاه‌های آنها می‌باشند.

به گزارش ایلنا، حمید مکارم به مناسبت هفته دولت به تشریح عملکرد شش ساله این دفتر پرداخت و با اشاره به ایجاد 28 نمایندگی وزارت خارجه در استان‌های مختلف کشور گفت: نخستین شرح وظیفه این دفاتر ارائه خدمات کنسولی(مانند تائید اسناد، اعطای ویزای فرودگاهی و همکاری در حل مشکلات ایرانیان خارج از کشور و ...) است.

وی دومین عملکرد نمایندگی‌های داخل کشور را کمک به جذب سرمایه‌گذاری خارجی و تسهیل روابط بین‌المللی استان‌ها در زمینه‌های مختلف و تبادل هیات‌های خارجی اعلام کرد.

مکارم با بیان اینکه ماهیت بین‌الملی استان که مورد اشاره رهبرمعظم انقلاب در سفر سه سال قبل ایشان به قم بود، مسئولیت این نمایندگی را مضاعف کرده است، افزود: هرچندکه موضوع بین المللی کردن فضای قم یک مسئولیت چندجانبه است و سایر دستگاه‌ها نیز باید زمینه‌های سخت افزاری و نرم افزاری آن را فراهم سازند.

وی توسعه دیپلماسی دینی و مناسبات بین‌المللی حوزه‌علمیه را از دیگر خدمات دفتر وزارت خارجه در قم ذکر کرد و افزود: با توجه به دو عنصر عقلانیت و اعتدال در فرهنگ شیعی هیأت‌های دینی و علمی بسیاری علاقمند به گفت و گو با علمای حوزه و شنیدن دیدگاه‌های آنها می باشند.

مکارم با اشاره به اوج گیری مذاکرات هسته‌ای کشورمان در دو سال اخیر اظهار کرد: قم نقش ویژه‌ای در حاشیه این مذاکرات به ویژه در تبیین فتوای "تحریم سلاح‌های کشتار جمعی در اسلام" داشت.

وی گفت: در سال‌های اخیر چندین هیأت اروپایی و آمریکایی ضمن سفر به قم در صدد بررسی ادله فتوای رهبری در تحریم سلاح هسته‌ای بودند و آنها در گفت و گو با فقهای حوزه دلائل عقلی و نقلی این فتوا را بررسی کرده و به روشنی دریافتند که این فتوا نه سیاسی است و انحصاری بلکه سایر مراجع عظام نیز بر این دیدگاه اتفاق نظر دارند.

مکارم با اشاره به برگزاری همایش فقه هسته ای در اسفند 92 گفت: مقالات ارائه شده در این همایش و برنامه‌های مشابه آن، سرمایه خوبی برای اقناع نخبگان دینی جهان در موضوع فتوای رهبری است.

وی اظهار امیدواری کرد که این همایش در سطح بین‌المللی و با حضور علمای سایر ادیان و مذاهب برگزار شود.

استان قم حوزه علمیه قم وزارت امور خارجه وزارت خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا