کد خبر: 301354 A

سیدحسین موسویان:

ایلنا: عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در یادداشتی با پرداختن به پیامدهای رد توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا نوشت: این توافق به تاثیرهای بسیار مثبتی در خاورمیانه و روابط ایران منجر خواهد شد.

به گزارش ایلنا، سید حسین موسویان در یادداشتی که در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شد٬ با اشاره به اینکه توافق هسته‌ای ایران و 1+5 بعد از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به طور قانونی الزام‌آور شده است، تاکید کرد: ادامه اختلاف‌های داخلی در آمریکا بر سر توافق هسته‌ای نشان می‌دهد که کنگره آمریکا بزرگترین تهدید برای موفقیت این توافق است. توانایی کنگره برای ایفای یک نقش مخرب نه تنها از قدرتش برای نابودی توافق هسته‌ای بلکه از تلاش‌هایش برای ایجاد یک فضای نامطمئن در خصوص لغو تحریم‌های ایران نشات می‌گیرد.

میزان تاثیرگذاری توافق هسته‌ای تا حد زیادی به اعتمادزایی گروه 1+5 در جامعه تجارت جهانی درباره‌ لغو تحریم‌های ایران و باز بودن این کشور برای تجارت بستگی دارد. رفع تحریم‌ها به گونه‌ای که منافع محسوسی برای ایران به همراه داشته باشد٬ نیازمند این است که سرمایه‌گذاران اطمینان داشته باشند سرمایه‌هایشان در معرض خطر قرار ندارند و در برابر تدابیر سیاسی کنگره یا رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا شکننده نخواهد بود.

برای اینکه توافق هسته‌ای موفقیت‌آمیز باشد، بسیار ضروری است که ایران از مزایای واقعی و قابل توجه لغو تحریم‌ها بهره‌مند شود. دولت رئیس جمهور حسن روحانی با اقدام‌های عملگرانه خود توانسته است رونق اقتصادی را به ایرانی‌ها تقدیم کند. توافق هسته‌ای و عادی‌سازی روابط ایران با غرب به عنوان یک عنصر حیاتی برای نیل به این هدف دیده می‌شود.

درواقع نتیجه موفقیت‌آمیز مذاکرات هسته‌ای به توسعه‌ یک عملگرایی جدید در ایران منجر شده که توسط تصمیم‌گیرندگان برجسته که دارای دیدگاه‌های هوشیارانه‌تر و عملی‌تر در سیاست داخلی و خارجی هستند٬ به وجود آمده است.

این دستاورد حاصل به‌هم پیوستن شخصیت‌های سیاسی برجسته که تقریبا در مقابل یکدیگر قرار داشتند؛ به عنوان مثال حسن روحانی و علی لاریجانی است که می‌توان آن را یک پیشرفت چشمگیر در دورنمای سیاسی ایران محسوب کرد٬ چراکه عملگرایی را به یک نیروی قابل لمس در ایران تبدیل کرده است.

موسویان در ادامه نوشت: هرچند توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 همان‌گونه که در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل مورد تایید قرار گرفته است، لغو تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا علیه تهران را در پی دارد، بسیاری نگران میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی هستند که در ایران انجام خواهد شد. بسیاری بر این باورند که شعارهای ثابت برای رد توافق هسته‌ای یا تهدید اعمال تحریم‌های بیشتر از سوی اعضای کنگره یا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا ممکن است موجب ترس برخی از این سرمایه‌گذاران خارجی از این مساله شود که تحریم‌های آینده سرمایه‌های آنها را نابود خواهد کرد.

اگر سرخط خبرهای اخیر درست باشد، به نظر می‌آید که سرمایه‌گذاران اروپایی نگران اعمال تحریم در آینده نیستند، چون آنها در حال حاضر نیز برای سرمایه‌گذاری در ایران هجوم آورده‌اند، با این‌حال دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و دیگر کشورهای عضو 1+ 5 باید آگاه باشند که آثار تحریم‌ها در تمایل آنها برای لغو آن در جهت مصالحه با طرف مقابل نهفته است. آنها تلاش می‌کنند با رفتاری عاقلانه، با هر مسئله‌ای که مانع از برخورداری ایران از لغو تحریم‌ها آنگونه که در توافق هسته‌ای آمده می‌شود، مقابله کنند.

این عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در پایان یادداشت خود تاکید کرد که توافق هسته‌ای پتانسیل لازم برای دستیابی به تاثیرهای مثبت بسیار زیاد در منطقه خاورمیانه پرآشوب در روابط ایران را دارد.

سیدحسین موسویان
نرم افزار موبایل ایلنا