کد خبر: 301392 A

عصر امروز انجام شد؛

ایلنا: وزیر خارجه کشورمان با هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی آفریقای جنوبی که در تهران به‌سر می‌برند ملاقات و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا٬ محمد جواد ظریف٬ بعداز ظهر امروز با هیات بلند پایه سیاسی_اقتصادی آفریقای جنوبی که برای شرکت در ششمین کمیسیون سیاسی دو کشور در تهران به‌سر می‌برند ملاقات و گفت‌وگو کرد.

در این هیات که به سرپرستی خانم ام فکتو معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی وارد کشورمان شدند، معاونان وزرای انرژی، امنیت و دارایی آفریقای جنوبی حضور دارند.

وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار، روابط با آفریقای جنوبی را  ممتاز و فراتر از مناسبات سیاسی و اقتصادی دانست و اظهار داشت : آفریقای جنوبی می‌تواند بزرگترین شریک تجاری ما در آفریقا باشد، ضمن اینکه در حال حاضر هم روابط ما به‌ویژه در حوزه اقتصادی ممتاز است.

ظریف با برشمردن ظرفیت‌های  همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی، گروه‌های تروریستی در آفریقا را تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی برشمرد  و مبارزه با افراطی‌گری را یکی از موضوع‌های  مهم همکاری دوجانبه بر شمرد.

در این دیدار خانم ام فکتو معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی هم ضمن تبریک توافق هسته‌ای، اظهار داشت : آفریقای جنوبی دوست همیشگی ایران چه در دوران سختی‌ها و تحریم‌ها و چه در زمان راحتی‌ها بوده است. ما و ایران  دوستان همیشگی و برای تمام فصول هستیم.

این مقام آفریقای جنوبی با بسیار مثبت ارزیابی کردن این سفر و دستاوردهای آن، آنرا باعث ارتقای بیش از پیش روابط دو کشور در همه زمینه‌ها  ارزیابی کرد. خانم ام فاکتو با اشاره به سفر معاون رئیس جمهوری آفریقای جنوبی به کشورمان در آبان ماه آن را نشانه علاقه این کشور برای تقویت مناسبات دوجانبه توصیف کرد.

محمدجواد ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا