کد خبر: 302959 A

فتاحی در گفت‌وگوی تفصیلی با ایلنا:

ایلنا: رئیس فراکسیون اهل سنت گفت: برخی نمایندگان به جای بررسی طرح‌ها و لوایح به دست دیگر نمایندگان نگاه می‌کنند و اگر عدد ۲ را با دست نشان‌دهند، رای مخالف می‌دهند و اگر عدد ۴ را نشان دهند، موافقت می‌کنند.

عابد فتاحی در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگار پارلمانی ایلنا٬ ضمن انتقاد از رفتار برخی نمایندگان مجلس نهم، به مسائلی از جمله ماجرای حمله نمایندگان تندروی مجلس به «علی مطهری»، انگیزه‌های سیاسی نمایندگان در مخالفت با دولت، نحوه تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس دهم توسط شورای نگهبان و ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات، تاثیر جناح‌بندی‌های سیاسی در رای‌گیری‌های مجلس، سرنوشت برجام، دلایل حجم بالای سوالات نمایندگان از ورزای دولت یازدهم و سکوت در برابر تخلفات دولت دهم، نقش انگیزه‌های شخصی نمایندگان در موضع‌گیری‌های سیاسی، انتخابات مجلس دهم و احتمال پیروزی جریان اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا در انتخابات و اقدامات دولت درخصوص مسائل اقلیت‌های قومی و مذهبی پرداخت.

نگذاشتم آقاتهرانی نطق مطهری را پاره کند

رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس در ابتدای این گفت‌وگوی تفصیلی ضمن تشریح ماجرای حمله نمایندگان به علی مطهری و تلاش برای پاره‌ کردن نطق او، اظهار داشت: باتوجه به شناختی که از آقای مطهری داشتم و می‌دانستم از آنجا که ایشان کلامی خلاف منافع ملی ما به زبان نمی‌آورند، احتمالاً مخالفت و اعتراض نمایندگان بنابر انگیزه‌های سیاسی و جناحی صورت گرفته‌ است و به همین‌دلیل جلوی حمله به ایشان ایستادم. مطهری فرزند یکی از بزرگترین شهدای انقلاب است که ما روز شهادتش را به‌عنوان روز معلم می‌شناسیم و خود ایشان نیز همیشه با نطق‌های دلسوزانه‌شان چه در مجلس هشتم و چه در مجلس نهم ثابت‌کرده‌اند، با دیگران تفاوت دارند.

وی افزود: در گیر و دار اعتراض‌ها و حمله نمایندگان به مطهری، ناگهان متوجه حضور آقای نعیمی‌رز نماینده رزمی‌کار لاهیجان شدم. به مزاح در گوش او گفتم «توان این‌که جلوی شما را بگیرم، ندارم٬ بگذار فعلاً مسن‌ترها و کسانی که بنیه ضعیف‌تری دارند را کنار بزنم»

نماینده مردم ارومیه ادامه داد: نمی‌خواستم بگذارم آقای آقاتهرانی نطق مطهری را پاره‌کند، مگر آن‌که از روی جنازه‌ام رد شوند. آقای قاضی‌پور پیغام داد از ارومیه تماس گرفته‌اند و مسئله مهمی پیش آمده و من را با خود به گوشه صحن برد. وقتی کمی دور شدیم، ناگهان متوجه شدم احتمالاً می‌خواهند من را از صحنه دور کنند و بلافاصله بازگشتم و احساس کردم نمایندگان هر لحظه به آقای مطهری نزدیک‌تر می‌شوند. با عجله خودم را به آقای مطهری رساندم و از ایشان خواستم نطقش را پیش از آن‌که توسط دیگر نمایندگان پاره‌شود، به بنده بسپارد. در همین لحظه کریمی‌قدسی و آقامحمدی بار دیگر حمله کردند و نزدیک‌بود در اثر موج فشار، مطهری به زمین بخورد و من ایشان را در هوا گرفتم و تنها انگشتان دستش کمی جراحت برداشت.

خبرنگاران پارلمانی؛ مدافع تربیون مجلس

فتاحی خاطرنشان کرد: پس از آن‌که ایشان را به گوشه‌ای بردیم، چندتن از دیگر از نمایندگان همچون آقای پزشکیان و حسین‌زاده نماینده نقده هم آمدند و آن‌روز شاید یکی از مهمترین کسانی که در دفاع از تریبون مجلس نقش داشتند، خبرنگاران پارلمانی بودند. بعد از آرام شدن فضا هم خبرنگاران پارلمانی به شکلی نمادین دور من جمع شدند و کمتر به‌سمت دیگر نمایندگان رفتند. درمجموع همه آنچه در آن روز اتفاق افتاد برای دفاع از آزادی و حریت تریبون مجلس بود.

سخنان مهم پزشکیان در جریان حمله به مطهری

نماینده مردم مجلس یادآور شد: آن‌روز آقای پزشکیان هم کار بزرگی انجام داد و اظهارنظر بسیار روشن و درستی کرد که کم‌ارزش‌تر از نطق آقای مطهری نبود. آقای پزشکیان گفت، مجلسی که تاب تحمل و شنیدن ۷ دقیقه صحبت نداشته‌باشد، باید در صلاحیتش و این‌که نمایندگان مردم باشند، شک کرد که اتفاقاً بازتاب و واکنش‌هایی بسیاری هم به‌همراه داشت.

وقتی سرنوشت رای‌گیری‌های مجلس به رویکرد جناحی نمایندگان گره می‌خورد ...

فتاحی در پاسخ به اینکه دلیل سوال زیاد اعضای جبهه پایداری از دولت و حمله یکدست این گروه به دولت چیست٬ تصریح کرد: متاسفانه سرنوشت بسیاری از رای‌گیری‌های مجلس بر اساس نگاه جناحی و سیاسی نمایندگان تغییر می‌کند. ما بارها شاهد بودیم،‌ برخی از نمایندگان به جای بررسی طرح‌ها و لوایح به دست دیگر نمایندگان نگاه می‌کنند و اگر عدد ۲ را با دست نشان‌دهند، رای مخالف می‌دهند و اگر عدد ۴ را نشان دهند، موافقت می‌کنند. 

جامعه یک‌دست زمینه‌ساز استبداد است

وی اضافه کرد: البته وجود نگاه‌ها و صداهای مختلف حق مجلس و جامعه است و اگر اجتماعی یک‌دست داشته‌باشیم به‌سوی استبداد خواهیم رفت. ما باید در راستای ترویج افکار و دیدگاه‌های مختلف در جامعه تلاش کنیم و این افکار را به نفع منافع ملی کانالیزه‌کینم. آن‌چنان که در اسلام نیز تاکید شده که تمامی حرف‌ها را بشنوید و بهترین را برگزینید. یعنی من به‌عنوان نماینده مردم باید آن‌قدر شجاعت داشته‌باشم که اگر طرحی ازسوی برادران‌مان در جبهه پایداری مطرح شد، بدون ذهنیت منفی آن را مطالعه کنم و درصورتی که آن طرح را جاذب و در راستای منافع ملی یافتم، بنابر حق شرعی که بر گردن دارم، به آن رای مثبت بدهم. چراکه اگر غیر از این رفتار کنم، انسان درستی نیستم و برای مردم کشورم مفید نخواهم بود.

این نماینده اهل سنت مجلس اعلام کرد: به‌هرحال مسائل و برخوردهای جناحی حد و حدودی دارد و این برخوردها باید مطابق با محورهای عقلایی، انصاف، ایمان و تقوا باشد. اگر کسی ایمان و تقوا داشته‌باشد و از خدا بترسد و حرمت پیامبرش را حفظ کند و بداند که نماینده مردم است و باید به آنها احترام گذاشته و شرایط آنها را درک کند. ما باید فضا را برای بیان تمامی نظرات آماده‌ کنیم تا بتوانیم به بهترین نظرات عمل کنیم. اگر این‌گونه عمل کنیم، تفاوتی ندارد که نزدیک به کدام جریان و جناحی باشید و خودبه‌خود در راستای منافع کشور عمل خواهید کرد.

کاش تنها یک‌روز در مجلس باشیم، اما همان یک‌روز خادم مردم باشیم

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: همه ساختارهای سیاسی ایدئولوژی و فرهنگ سیاسی خاص خود را دارند اما برخی مسائل مربوط به منافع و مصالح کشور است و ما باید همواره به نفع کلیات مصالح کشورمان سیاست‌گذاری کنیم و افکارمان را بیان کنیم. فراموش نکنیم، ابتدا باید وطنمان را حفظ کنیم تا بتوانیم نظرات متضادمان را بیان کنیم و رقابت‌های سیاسی و جناحیمان را شکل دهیم. هم‌اکنون در آستانه انتخابات مجلس قرار داریم و احتمالاً فضای مجلس تاحدودی معتدل‌تر بشود. با این‌حال ایده من همیشه این بوده که ترجیح می‌دهم تنها یک روز در مجلس باشم، اما آن یک روز به نفع منافع کشورم رای بدم و عمل کنم. اگر  ۱۰ دوره در مجلس باشم اما کاری از دست ساخته‌ نباشد و جرات ابراز نظراتم را نداشته‌ باشم، چه فایده‌ای دارد؟ عقیده‌ام این است که خارج از مصالح جناحی، آن‌چه در راستای منافع ملی باشد، انجام دهم.

سختی‌های همکاری با اعضای پایداری در مجلس
 
وی در پاسخ به اینکه همکاری با جبهه پایداری چگونه است و چه سختی‌هایی دارد٬ گفت: متاسفانه بعضی مواقع سیاسیون در افکار گروه‌ها و جریان‌های متبوع‌شان غرق می‌شوند و به‌جز آن محورها، چیز دیگری نمی‌بینند. انصاف نیست که سیاسیون و ویژه نمایندگان مجلس تنها براساس ایده‌های حزبی‌شان عمل کنند.

فتاحی ادامه داد: البته در جریان مجلس نهم شاهد بودیم در مواقعی خاص و برخی شرایط، تمامی جریان‌های مجلس با هم یک‌صدا رای کردند که نمونه آن را در جریان رای‌اعتماد مجلس به برخی وزرا شاهد بودیم و دیدیم که وقتی چنین حمایتی از دولت و آن وزارتخانه‌های خاص شکل گرفت، ضریب اطمینان بالا رفت و اوج موفقیت مجلس بود. با این همه ما نمایندگان بسیار افراطی و تندرویی در مجلس داریم که به‌جای توجه به موضوعات به بازی‌ها و حواشی سیاسی و جناحی و ساختار دولت توجه می‌کنند.
 
کمیسیون ویژه تصمیم‌گیرنده نهایی درباره برجام نیست

فتاحی اضافه کرد: ابتدا این را بگویم که به‌نظر من، دکتر پزشکیان باتوجه به تسلط به زبان‌های انگلیسی و عربی و تجربه وزارت و نماینده مجلس، بهترین گزینه برای ریاست کمیسیون ویژه بررسی برجام است. البته حال که این مسئولیت به آقای زاکانی واگذار شده است. من برای ایشان آرزوی موفقیت دارم اما نکته‌ای که نباید فراموش کنیم این است که کمیسیون ویژه تصمیم‌گیرنده نهایی درباره برجام نیست.

وی افزود: ما در توافق لوزان و وین بهترین امتیازها را به‌دست آوردیم و توافقنامه‌ای را با کشورهای جهان به امضا رساندیم که در تاریخ بی‌نظیر بود و فکر نمی‌کنم بار دیگر شاهد تکرار آن باشیم. تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان از افرادی باسواد، با ایمان، خوش‌فکر، خوش‌صورت و گشاده‌رو و مهم‌تر از همه متخصص و مسلط به رموز دیپلماسی،‌ و به همین‌دلیل پس از مذاکرات بار دیگر دنیا فهمید ایران، کشور بزرگی است. هم اتحادیه اروپا و وزرای کشورهای اروپایی و هم وزیر امور خارجه آمریکا در مذاکرات به نمایندگان کشورمان به سرپرستی دکتر ظریف احترام می‌گذاشتند و ایرانی‌ها را دوست داشتند. چراکه ظریف مذاکرات را به‌جایی کشاند که آنها نمی‌توانستند دست از مذاکرات بردارند. 

نماینده مردم ارومیه یادآور شد: جالب این‌جاست که امروز مقام‌های غربی و به‌خصوص آقای اوباما طوری از نتیجه مذاکرات و برجام دفاع می‌کنند که حتی سرسخت‌ترین هواداران ایرانی توافق هم قادر به ارائه چنین دفاعیاتی نیستند و به‌مراتب بیش از ما برای توفیق برجام تلاش می‌کنند.

ریزش در مجلس دهم بی‌سابقه خواهد بود

فتاحی اعلام کرد: به گمان من ریزش در نمایندگان مجلس دهم بیشتر از هر دوره دیگری باشد و تعداد قابل‌توجهی از نمایندگان امروز قادر به حضور در مجلس بعدی نباشند و دلیل آن هم برخورد بیش از حد سیاسی نمایندگان مجلس با مسائل مختلف است که تاحدودی موجب دلسردی و رنجش مردم از برخی از آنان گردیده‌است. از دیگر سو مردم تمایل بسیاری به انتخاب افراد معتدل‌تری دارند که به کشور و مردم توجه بیشتری دارند.

وی افزود: نکته نخست اینجاست که سیاست‌های دولت روحانی،‌ به‌ویژه تصمیم‌های دولت در بحث سیاست خارجی بسیار جاذب است، چراکه دستاوردهای دولت بسیار روشن و مثبت بوده‌است و در مسائل داخلی نیز مردم آگاهند که چیزی را از دست ندانده‌اند و نیز می‌دانند که دست دولت خالی است و اگر امکانات لازم را در اختیار داشت، همان‌طور که در بحث سیاست‌خارجی تا این حد موثر و مثبت عمل کرد، در مسائل داخلی نیز اقدام به سیاست‌های تاثیرگذاری می‌نمود.

نماینده ارومیه یادآور شد: به‌هرحال ترکیب مجلس دهم بیش از همه‌چیز به میزان مشارکت مردم و تعداد رای‌دهندگان بستگی دارد. ما در انتخابات‌هایی که در کشورمان برگزار می‌شود، همیشه یک قانون نانوشته داریم؛ اگر میزان شرکت‌کنندگان از ۵۶ الی ۶۰ درصد بیشتر باشد، جریان موسوم به اصلاحات پیروز خواهد بود و اگر میزان مشارکت کمتر از ۶۰ درصد باشد، اصولگرایان پیروز خواهند بود.
 
مجالس و دولت‌های تسویه‌شده کارآیی اندکی داشتند

رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس تصریم کرد: پس از تجربه فعالیت دولت‌های نهم و دهم و مجالس یک‌دست و تسویه‌شده اخیر که کارآیی بسیار اندکی داشتند، احساس می‌کنم قلع و قمع کردن افراد خوشنام و اصلاح‌طلبان معتدل توسط شورای نگهبان کمتر اتفاق می‌افتد. البته جلوگیری از ورود افرادی که از هر دو طیف سیاسی کشور با تندروی‌های بیش از حد، در روند کار مردم و مجلس اخلال ایجاد می‌کنند، حق شورای نگهبان است.
 
وی افزود: باوجود آن‌که ردصلاحیت افراطیونی که به خواست مردم بی‌توجهی می‌کنند، حق شورای نگهبان است اما بی‌شک همه اعضای این شورا با افکار و عقاید آقای خاتمی آشنایی دارند. نکته دیگر اینجاست که ما ایرانی‌ها ملت باهوشی هستیم و این مسئله را در سال‌های تحریم بارها ثابت کردیم. با این وجود احساس می‌کنم، اگر ردصلاحیت‌ها به جایی بینجامد که مردم احساس کنند با دست خالی به سوی صندوق‌های رای می‌روند، نه شایسته مردم ایران و نه شایسته مجلس شورای اسلامی است. با این حساب نباید با سخت‌گیری بیش از حد، افراد معتدلی که نظرشان اعتلای نظام است و زیر چتر رهبری و با اعتقاد به مبانی نظام قصد ورود به انتخابات را دارند، حذف کنیم. از طرفی اهمیت رسانه‌ها و مطبوعات در مناسبات قدرت در دنیای امروز کتمان‌ناپذیر است و به همین دلیل هم باید منصف باشند و همان‌طور که از شورای نگهبان انتظار داریم با نگاهی بی‌طرفانه به مسائل و افراد بنگرد، مطبوعات نیز باید این‌گونه عمل کنند.

حذف کسانی که به نظام خدمت کرده‌اند، ضربه به انقلاب است

عابد فتاحی تصریح کرد: بی‌شک حذف افرادی که سال‌ها به نظام و کشور خدمت کرده‌اند و علیه رهبری و ساختار نظام عملی انجام نداده‌اند، ضربه به انقلاب و نظام است. بیان اینکه چون از نامزدی هیچ پرونده‌ای نداریم و شخصیت ایشان و پرونده‌اش برای‌ ما مجهول است، بنابراین صلاحیت او احراز نمی‌شود،‌ دور از انصاف است و اصل باید بر برائت باشد و نه احراز صلاحیت. بارها دیده‌ام که وقتی قرار است فردی رد صلاحیت شود، توجیه می‌کنند که چون نمی‌دانم سابقه این فرد چیست، امکان تایید صلاحیتش را نداریم که این درست نیست.

اگر احساس‌کنم حضورم مانع اختلاف قومیتی و مذهبی است، نامزد می‌شوم

فتاحی در پاسخ به این سوال که آیا در انتخابات مجلس شرکت خواهید کرد یا خیر، اعلام کرد: باور کنید، این سخت‌ترین سوالی بود که پرسیدید. بارها شنیده‌ام که نمایندگان وقتی می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند،‌ مدعی می‌شوند مردم به در خانه‌ام آمدند و در و پنجره را شکستند و گفتند اگر شرکت نکنی، ما خودمان را آتش می‌زنیم و ما مجبور شدیم بنابر تکلیف الهی و شرعی در انتخابات شرکت کنیم. من هیچ‌گاه چنین چیزی نمی‌گویم و تنها به شرایط خودم می‌نگرم. مردم نه اجباری می‌کنند و نه در و پنجره ما را می‌شکنند. با این‌حال اگر احساس کنم،‌ باتوجه به نسبت جمعیتی استان آذربایجان غربی و نزدیکی تعداد ترک و کرد و شیعه و سنی، افرادی که درک درستی از مسائل استان دارند،‌ در رقابت انتخاباتی حضور ندارند و اگر احساس کنم این دوره هم می‌توانم از طرح مشکلات و اختلاف‌های قومیتی و مذهبی جلوگیری کنم، احتمالاً در انتخابات شرکت خواهم کرد. 

تعلق خاطری به مجلس ندارم٬ اما عاشق نمایندگی‌ام

نماینده مردم ارومیه یادآور شد: مجلس و نمایندگی دو بحث متفاوت است. من هیچ تعلقی به مجلس ندارم اما به نمایندگی مردم عشق می‌ورزم و اگر احساس کنم می‌توانم در مجلس به همشهری‌ها و هم‌استانی‌هایم خدمت کنم، با قدرت در انتخابات حاضر خواهم شد.

رد صلاحیت‌ها  وزن مجلس را پایین می‌آورد

فتاحی در پاسخ به این سوال که ردصلاحیت‌ها چقدر باعث پایین آمدن وزن مجلس و تجربه کاری نمایندگان شده است٬ با انتقاد از برخی نمایندگان مجلس نهم، خاطرنشان کرد: ما نه در بُعد قانونگذاری مجلس خوبی داریم و نه در بعد نظارت. خیلی انتقاد می‌کنند که چرا نمایندگان در رای‌گیری‌های داخل صحن شرکت نمی‌کنند، اما مسئله اینجاست که وقتی نماینده‌ای اساساً شناختی از مسائل ندارد، چگونه رای بدهد و به این ترتیب مجلس، تبدیل به یک مجلس ممتنع می‌شود٬ بنابراین طبیعی است رد صلاحیت‌های گسترده  وزن مجلس را پایین می‌آورد.

برخی نمایندگان بعد از ۴سال هنوز آیین‌نامه داخلی مجلس را نخوانده‌اند

وی ادامه داد: متاسفانه به‌قدری نمایندگان با حواشی سیاسی درگیر می‌شوند که اساساً توجهی به قوانین ندارند. ما نمایندگانی داریم که بعد از ۴سال هنوز آیین‌نامه داخلی مجلس را نخوانده و هنوز حتی به موادی از قانون اساسی که به مجلس و کار نمایندگان مربوط است، اشراف ندارند. 

نمایندگان به‌جای فعالیت نظارتی و تقنینی، کار خدماتی می‌کنند

وی افزود: مشکل اساسی این‌جاست که کار نمایندگان به‌جای فعالیت قانون‌گذاری و نظارتی تبدیل به کار خدماتی شده‌است. روزی نیست که حداقل ۵۰ نفر در حوزه‌های انتخابیه از دفتر ما تقاضای پول نکنند. یک‌نفر تقاضا می‌کند، فرزندش را به دانشگاه بفرستیم و دیگری می‌خواهد قبض آب و برقش را واریز کنیم. درواقع فضا به‌گونه‌ای‌ است که یک نماینده باید کار کل ادارات یک شهرستان را انجام دهد. وقتی چنین مشکلاتی داریم، نه تنها مجلس نهم در نظارت بر مفاسد اقتصادی کم‌تاثیر بوده، بلکه همه مجالس پیش از آن نیز کاری از پیش نبرده‌اند. حتی مجالس اول و ششم که به عنوان بهترین مجالس معروفند هم آن‌چنان که باید در نظارت بر دستگاه‌های اجرایی موفق نبودند. 

دلیل انبوه سوال مخالفان دولت، انگیزهٔ سیاسی است

فتاحی در پاسخ به اینکه دلیل انبوه سوال‌های اعضای پایداری از دولت چیست٬ افزود: امروز شاهدیم که بیشترین سوال‌ها از وزرا و دولت از سوی نمایندگان مطرح می‌شود اما همین مجلس در دو سال نخست، به شیوه دیگری عمل می‌کرد که این به‌دلیل رویکرد سیاسی مجلس است. متاسفانه مجالس ما همیشه کار سیاسی می‌کنند و تعداد سوالاتی که از وزرای دولت روحانی در دوسال اخیر مطرح شده، شاید به اندازه کل سوال‌هایی باشد که مجالس کشورمان از ابتدای انقلاب تا سال ۹۲ از وزرای دولت‌ها پرسیده‌ باشند.

برخی نمایندگان تنها برای مطرح شدن در حوزه انتخابیه، دولت را زیر سول می‌برند

وی افزود: نکته دیگر این‌که متاسفانه نمایندگان به‌جای طرح مشکلات مردم،‌ تنها به دنبال فرصتی هستند که از پخش مستقیم مذاکرات و نطق‌های مجلس از رادیو و تلویزیون برای جذب آرا در حوزه‌های انتخابیه‌شان سوء استفاده کنند. ما بارها شاهد بودیم که برخی نمایندگان از تمام لابی‌های خود استفاده می‌کند تا یک دقیقه از تریبون مجلس سخنرانی کند و فلان انتقاد از دولت یا بهمان سوال از وزیر را مطرح کند و این درحالی است که نمایندگان دسترسی بسیار خوبی به خود وزرا و دولت دارند و اگر به‌دنبال حل مشکل باشند، به‌راحتی می‌توانند مسائل‌شان را با دولت درمیان بگذارند. ما نمایندگانی داریم که تنها به این هدف از وزرا سوال می‌کنند که آمارسازی کنند و بعد در حوزه انتخابیه مدعی شوند که ۱۰۰ سوال از وزیر پرسیده‌ام و اگر بار دیگر رای بیاورم، سیصد سوال خواهم پرسید. مسئله این‌جاست که این همه کمیسیون تخصصی برای چه در مجلس تشکیل شده‌اند. 

وی افزود: شما ببینید نمایندگان برجسته مجلس که سابقه وزارت داشته‌اند، چند بار سوال کرده‌اند و نمایندگان ناشناخته چند سوال از وزرا و دولت پرسیده اند. نمایندگانی داریم که از چند روز قبل،‌ در حوزه‌های انتخابیه اطلاع‌رسانی می‌کنند که فلان روز و فلان ساعت قرار است، یک دقیقه سخنرانی کنند.

از طرف مجلس حتی به یک سفر خارجی هم نرفتم

فتاحی اعلام کرد: من به‌عنوان نماینده مجلس و رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس حتی یک سفر خارجی از طرف مجلس نرفته‌ام و این درحالی است که یکی از بزرگترین مشکلات نمایندگان کرد در انتخابات پیش‌رو از وقتی شروع شد که آقای لاریجانی در جریان سفر به اربیل عراق، هیچکدام از نمایندگان را با خود همراه نکرد و مطبوعات منطقه‌ای نیز تحلیل کردند که چون این نمایندگان سنگینی و اهمیت زیادی در مجلس نداشتند، این اتفاق افتاده‌است.

دولت «تدبیر و امید» موفق‌ترین دولت جمهوری اسلامی در بحث اقلیت‌ها

فتاحی در پایان ضمن تقدیر از عملکرد دولت در بحث اقلیت‌های قومیتی و مذهبی تصریح کرد: تا به امروز هیچ‌دولتی به اندازه دولت «تدبیر و امید» در بحث اقلیت‌ها کارآیی نداشته و سیاست‌گذاری بسیار مثبتی ازسوی دولت در این خصوص انجام گرفت و فرهنگی که ازسوی آقای روحانی نهادینه شد، برای دولت‌های آتی نیز راهگشا باشد. حتی درصورتی که ایده‌های دولت در بحث اقوام و اقلیت‌ها به‌طور کامل عملیاتی نشوند، باز هم تلاش دولت در این خصوص جای تقدیر دارد. با این‌وجود موضع‌گیری‌هایی که علیه آقای یونسی به‌ویژه از سوی نمایندگان جبهه پایداری انجام می‌گیرد، همگی با انگیزه سیاسی انجام می‌شود و دلیل آن هم تفاوت دیدگاه و فرهنگ سیاسی این گروه از نمایندگان با دیدگاه دولت است.

گفت‌و‌گو: سیدعلیرضا کیانپور

انتخابات مجلس دهم حمله به علی مطهری عابد فتاحی
نرم افزار موبایل ایلنا