کد خبر: 303279 A

وزیر خارجه اسپانیا:

ایلنا: وزیر خارجه اسپانیا گفت: با توافق هسته‌ای راه برای همکاری‌های دو جانبه باز شده و آمده‌ایم در زمینه‌های مختلف سرمایه گذاری کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایلنا٬ خوزه مانوئل گارسیا مارگایو وزیر خارجه اسپانیا در نشست خبری مشترکی که با محمدجواد ظریف برگزار کردند٬ با بیان اینکه بار دوم به تهران آمده‌ام و از مهمان‌نوازی شما متشکرم٬ ادامه داد: امروز یک هیات بلندپایه برای گسترش روابط با ایران براساس توافقی که میان ایران و گروه ۱+۵ شده است به تهران آمده تا راههای همکاری‌های دو جانبه و بین‌المللی را مورد بررسی قرار بدهند.

وزیر امور خارجه اسپانیا افزود: قرار شد برای ۲۶ اکتبر نشستی داشته باشیم تا مقررات دراین خصوص را مورد رایزنی قرار بدهیم. در مسائل سیاسی نیز موافقت کردیم تا هر دو وزارتخانه تبادل هیات‌ها مورد بررسی قرار دهند و یک تفاهمنامه برای رایزنی‌ها و مشورت‌های مداوم و منظم را امضا کردیم.

خوزه مانوئل گارسیا مارگایو با بیان اینکه موضوع پناهندگان هم اکنون به یک موضوع اصلی در عرصه بین‌المللی تبدیل شده است، ‌ابراز داشت: یکی از اهداف سفر من به تهران نیز در همین‌باره است تا علاوه بر گسترش روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای، وضعیت مردم بی‌گناه منطقه و مسئله مهاجرت‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. همکاران من در این باره مذاکرات مفصلی داشتند که به موقع ابراز خواهد شد.

وی اضافه کرد: فاجعه انسانی که هم اکنون در خاورمیانه به دنبال تهدیدهای تروریستی ایجاد شده است٬ به یکی از مسائل مهم جهانی تبدیل شده و ما امیدواریم هر چه سریع‌تر قدم‌های لازم برای حل آن برداشته شود چرا که این بحران مهاجرت چهره اتحادیه اروپا را خدشه دار کرده که به خاطر برخی مواضع غیرانسانی و حضور تروریست‌ها است.

وزیر خارجه اسپانیا با بیان اینکه ما با همه پناهندگان و آسیب‌دیدگان اعلام همبستگی می‌کنیم، عنوان کرد: امیدواریم با همکاری ایران قدم‌های موثری در این باره برداریم. متاسفانه اقدام‌های تروریستی در سوریه و دیگر کشورهای منطقه آسیب‌های بسیاری را به مردم زده است که ارقام آن تکان‌دهنده است و امیدواریم بحران سوریه به صورت مسالمت‌آمیز حل شود.

مارگایو ادامه داد: هر طرح سیاسی که در رابطه با سوریه مدّنظر باشد؛ مهم این است که به این بحران پایان دهد. چراکه حقوق انسان‌ها طی آن پایمال می‌شود٬ لذا اتحادیه اروپا براساس اصول اخلاقی خود باید در این باره اهتمام بیشتری بورزد.

وی تاکید کرد: اسپانیا در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در رابطه با آوارگانی که به اروپا پناه آورده‌اند٬ سهمیه بیشتری را دارد. ما از شمال آفریقا، سوریه و یمن شاهد مهاجرت‌هایی هستیم و ما باید براساس مواضع انسانی و اخلاقی با آنها رفتار کنیم.

وزیر امور خارجه اسپانیا در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه در مذاکرات امروز خود با ظریف در رابطه با تقویم سفر‌ها و امضای قرارداد‌ها صحبت شده است، گفت: اسپانیا بنا دارد کمیته‌ای را تشکیل دهد تا راه را برای همکاری‌های بیشتر با ایران باز کند و امیدواریم هرچه سریع‌تر تحریم‌ها لغو شود. ایران کشور دوست ماست و اسپانیا و ایران از نظر تاریخی و فرهنگی نزدیک به یکدیگر هستند. اسپانیا چهارمین قدرت اقتصادی در اروپاست و دومین قدرت اقتصادی آمریکایی جنوبی است که نفوذ گسترده‌ای در آفریقا دارد و ایران هم قدرت و نفوذ عمده‌ای در منطقه دارد٬ با این توصیف٬ تهران و مادرید می‌توانند شرکای خوبی برای یکدیگر باشند.

خوزه مانوئل گارسیا مارگایو در پاسخ به سوالی درباره اینکه اسپانیا چه برنامه‌ای برای گسترش روابط با ایران دارد؟ اظهار داشت: پاسخ بسیار ساده است. ایران کشور بسیار مهمی است. بیش از ۸۰ میلیون جمعیت دارد و جایگاهش قابل پوشیده شدن نیست. ایران دومین یا سومین کشور صاحب ذخایر انرژی است.

وی افزود: ما در این سفر دور جدیدی از روابط دو جانبه را شروع می‌کنیم و بنا داریم همکاری‌هایمان را افزایش دهیم. اسپانیا پیش از این ۱۴درصد از انرژی خود را از ایران وارد می‌کرد٬ ولی بخاطر شرایط بین المللی کاهش یافته اما خوشحال هستیم که با توافق هسته‌ای راه برای همکاری‌های دو جانبه باز شده و ما آمده‌ایم در زمینه‌های مختلف سرمایه گذاری کنیم.

وزیر امور خارجه اسپانیا با بیان اینکه امروز زمینه‌های مختلف همکاری را مورد بررسی قرار دادیم، یادآور شد: ما زمینه‌های مختلف را بررسی کردیم تا با یکدیگر همکاری کنیم و براین اساس آینده روشن است و همکاری‌ها افزایش می‌یابد فضای سیاسی ایجاد شده نشانگر اراده دو طرف برای افزایش همکاری است.

خوزه مانوئل گارسیا مارگایو در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اینکه اسپانیا چه برنامه‌ای برای پذیرش پناهندگان دارد٬ تصریح کرد: ما تلاش می‌کنیم تا بیشترین آورگان را بپذیریم. کمیته ویژه‌ای امروز در مادرید تشکیل شده است که هفت وزیر در آن حضور دارند و اسپانیا تلاش می‌کند در حد توان تسهیلات خوبی را برای آنها ارائه کند اما این مسئله نیازمند هماهنگی‌های منطقه‌ای، اروپایی و بین المللی است.

وی برنامه راهکار کشورش برای حل و فصل بحران سوریه خاطر نشان کرد: از روزی که دولت جدید اسپانیا شروع به کار کرده است طرفدار گفت‌وگو بوده و تلاش کرده تا از طریق روش‌های مسالمت‌آمیز بحران سوریه حل شود.

وزیر امور خارجه اسپانیا ادامه داد: از نظر ما از سرگیری گفت‌وگو‌ها بسیار مهم است تا طرفین بتوانند به یک راه‌حل معقول دست یابند که براساس قرارداد ژنو باشد ما طرفدار همه‌پرسی در سوریه هستیم که باید با حضور همه گروه‌ها و مردم باشد تا حق را به حق‌دار برساند.

خوزه مانوئل گارسیا مارگایو در پایان با بیان اینکه افراط و فرقه‌گرایی از مشکلات امروز سوریه است٬ یادآور شد: ما به دنبال دولت وحدت ملی هستیم و در اولین قدم اعتقاد داریم که آتش‌بس باید صورت بگیرد و سپس از طریق برگزاری انتخابات آشتی ملی صورت بگیرد.

سفر وزیر خارجه اسپانیا به تهران خوزه مانوئل گارسیا مارگایو
نرم افزار موبایل ایلنا