کد خبر: 303315 A

روحانی در دیدار وزیرخارجه چک:

ایلنا: رئیس جمهور گفت: در دنیای امروز معضلات منطقه‌ای در همان منطقه باقی نمی‌ماند و بلافاصله آثار آن در سایر نقاط دنیا نمایان می‌شود که اثر طبیعی و فوری آن آوارگی مردم بی‌پناه است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، ‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان امروز دوشنبه و در دیدار «لوبومیر زائورالک» وزیر خارجه جمهوری چک، از مداخله برخی کشور‌ها در امور داخلی کشورهای دیگر و نگاه ابزاری به خشونت و تروریسم به عنوان دو مشکلی که پیامدهای منطقه‌ای و جهانی دارد یاد کرد و گفت: کشورهایی که دارای قدرت و امکانات هستند نباید بخاطر گسترش نفوذ منطقه‌ای و یا هر بهانه دیگری نظرات خود را بر کشورهای دیگر تحمیل کرده و در مسایل داخلی آنها دخالت کنند.

رییس جمهوری، تبعیض و بی‌عدالتی، تحقیر نژادی، دینی و قومی و ناامیدی در دستیابی به یک زندگی مطلوب را از جمله دلایل گرایش و جذب جوان‌ها به گروه‌های تروریستی دانست و اظهارداشت: گروه‌های تروریستی وقتی نمی‌توانند با منطق و استدلال مردم را جذب کنند از طریق ایجاد جو رعب، وحشت و ترور خود را تحمیل می‌کنند.

روحانی افزود: در دنیای امروز معضلات منطقه‌ای در‌‌ همان منطقه باقی نمی‌ماند و بلافاصله آثار آن در سایر نقاط دنیا نمایان می‌شود که اثر طبیعی و فوری آن آوارگی مردم بی‌پناه است.

رییس شورای عالی امنیت ملی، تجربه کشورمان در مقابله با گروه‌های تروریستی و همچنین حضور میلیون‌ها پناهجو از کشورهای منطقه را خاطرنشان ساخت و گفت: جمهوری اسلامی ایران با وجود تنگناهای اقتصادی در مقاطعی از میلیون‌ها پناهجو پذیرایی کرده و این دولت با اختصاص ۴۰۰ هزار صندلی شرایط را برای تحصیل فرزندان مهاجران افغانی فراهم کرده است.

رییس جمهوری تاکید کرد: شناسایی ریشه‌های تروریسم منوط بر تایید این واقعیت از سوی همه کشورهاست که گروه‌های تروریستی ابزار خوبی برای پیشبرد اهداف نیستند و باید همه کشور‌ها بر یکسان و مساوی بودن ارزش انسان‌ها صحه بگذارند و برای کشته شدن هزاران شهروند سوری و عراقی‌‌ همان قدر اهمیت قائل شوند که برای کشته شدن شهروندان آمریکایی و غربی ناراحت می‌شوند.

روحانی ادامه داد: اگر همه کشور‌ها دارای حقوق برابر باشند، مداخله در امور داخلی کشور‌ها محکوم شود و همه دست در دست یکدیگر با تروریسم مبارزه کنند، راه حل مبارزه با معضلات موجود دور از دسترس نیست.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قدمت مناسبات و ظرفیت‌های فراوان دو کشور در عرصه‌های اقتصادی، علمی، سیاسی و گردشگری، گفت: باید شرایط را برای حضور و مشارکت فعالانه‌تر بخش‌های خصوصی دو کشور ایران و چک به منظور تامین منافع مشترک فراهم کنیم.

روحانی افزود: ایران در سال‌های اخیر در عرصه‌های علمی نظیر نانو، ICT و بیوتکنولوژی گام‌های بلندی برداشته است و شرکت‌های بسیار خوبی در ایران مشغول فعالیت هستند که می‌توانند با شرکت‌های چک در این عرصه‌ها همکاری داشته باشند.

رییس جمهوری، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی دو کشور را زمینه خوبی برای توسعه گردشگری توصیف کرد و گفت: ارتباط ملت‌های دو کشور می‌تواند پایه خوبی برای تبادلات فرهنگی و سیاسی باشد.

وزیر خارجه جمهوری چک نیز در این دیدار با اشاره به علاقمندی کشورش برای گسترش همکاری‌ها با ایران در همه زمینه‌ها، از حضور و مذاکره ۶۰ کارآفرین و نماینده بخش‌های اقتصادی و صنعتی کشورش در این سفر با همتایان ایرانی به عنوان شروعی برای گسترش مناسبات فی مابین یاد کرد و اظهارداشت: ایران دارای تاریخ، تمدن و فرهنگ بی‌نظیر و مردمانی دانا و توانمند است و ما آمادگی داریم در چارچوب احترام و اعتماد متقابل در زمینه انتقال تجارب مختلف همکاری کنیم.

 «لوبومیر زائورالک» سپس با اعلام استقبال کشورش از توافق وین، به نقش و جایگاه ایران در حل مسایل منطقه‌ای و جهانی اشاره کرد و گفت: توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ فضا را برای ایفای نقش بهتر ایران در منطقه و جهان باز کرده و جمهوری چک معتقد است بدون حضور ایران نمی‌توان به یک راه حل سیاسی درباره تروریسم و معضل پناهجویان دست یافت.

وزیر خارجه چک آمادگی کشورش برای همکاری با ایران در مسایل منطقه‌ای را یاد آور شد و خاطرنشان ساخت: کلید موفقیت در دنیای امروز همکاری و اتحاد همه کشورهاست. باید همه کشور‌ها ابتدا با خشونت، ترور و رعب ابراز مخالفت کرده و بر حل مسایل از طریق مذاکره و منطق تاکید کنند و بدانند که همه راه حل‌ها مبتنی بر تکریم انسان‌ها بدون تبعیض است.

لوبومیر زائورالک سفر رییس‌جمهور چک به ایران
نرم افزار موبایل ایلنا